Moda

Laptop Çantası Nasıl Olmalı?

Laptop çantası ya da notebook çantası artık hayatımızın bir parçası haline geldi. Eskiden yalnızca bir dizüstü bilgisayar şeklinde basit bir şekilde tasarlanan bu çantalar, günümüzde tasarım ve şıklıkla yarışmaya başladı.

Sizlere bu içeriğimizde “Laptop çantası nasıl olmalı ve alırken nelere dikkat edilmeli?” gibi soruların cevaplarını anlatacağız. Haydi gelin içeriğimizin devamına geçelim.

laptop çantası

Laptop ve notebooklar uzun zamandır hayatımızın vazgeçilmez parçalarından biri haline geldi. Hemen hemen her yere götürdüğümüz, sürekli yanımızda taşıdığımız neredeyse günün 24 saati ihtiyaç duyduğumuz bilgisayarlarımız için konforlu ve kolay bir şekilde taşıyabilmek içinse bu cihazlar için özel olarak üretilmiş çantalara ihtiyacımız var.

Peki ya bu çantalar nasıl olmalı?

Laptop ve notebook kelime anlamı olarak birbirinden farklı da olsa aslında hepsinin çantası için kullanılan tek bir terim var. O da laptop çantası. İkisi de dizüstü bilgisayar özelliklerine sahip olduğundan her ikisi için de aynı çantaların kullanılmasında bir sakınca bulunmuyor.

Taşınabilir tüm bilgisayarlar için kullanılan laptop adı, dizüstü kullanılabilen bilgisayar anlamına gelir. Gözümüz gibi baktığımız laptoplar için üretilmiş farklı çanta modelleri mevcut. Bazı modeller bilgisayarın ebatlarına göre üretiliyor. Örneğin laptop çantası 13 inç olan ekranlar için özel üretilmiş halde bulunabiliyor. Aynı zamanda renkleri ve sahip olduğu farklı özelliklerle de öne çıkan çantalar var.

laptop çantası

Günlük kullanım için ek gözleri olan, aksesuar taşıma bölmeleri ya da evrak bölmeleri olan çok sayıda çeşitli model var.

Laptop çantası tavsiye ile değil, cihazınıza uygun şekilde tercih edilmelidir. Bu sebeple her çanta her cihaza uyum sağlamayabilir. Ya da tam olarak sizin beklentilerinizi karşılamayabilir. Satın alırken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Kısaca bunlara yer vermek istedik.

Laptop çantası farklı ebatlarda olan ürünler için üretiliyor. Dolayısıyla bir çanta alırken dikkat edilmesi gereken konu cihazınızın ebatlarına uygun bir çantanın tercih edilmesi olmalı. Satın alacağınız notebook çantası seçimi için bilgisayarınızı tamamen kapladığına ve ebatlarından daha büyük ya da daha küçük olmaması gerektiğine dikkat etmelisiniz.

Çantanın içerisinde normalden çok daha fazla bir boşluk kalması; herhangi bir çarpma durumunda cihazınızın hasar almasına neden olur. Bu sebepten de tam boyutlarına göre bir çanta tercih etmelisiniz.

laptop çantası

Her türlü hava koşulunda kullanılacak olan çantaların dış etkenlere de dayanıklı olması cihazınızın sağlıklı bir şekilde taşınabilmesi için büyük önem taşır. Çantanın üretildiği malzemenin kalitesi, dikişlerinde kullanılan iplik ve fermuarlarının kalitesi mutlaka kontrol edilmelidir. Mümkünse garantisi bulunan çantalar tercih edilmelidir. Çantanın içerisinde bulunması gereken koruyucu pedler ya da silikon pedler darbe emici görevi üstlenmektedir. Bu da herhangi bir çarpma anında cihazın hasar görmesini önleyecektir.

Yağmurlu havalarda da kullanmak zorunda kalabileceğimiz laptop çantasının su geçirmez özellikte olması, çanta alırken dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biridir. Hem çantanın dış yüzeyinin hem de dikişlerinin ve fermuarının da su geçirmez özellikte olması gerekir. Bilgisayarların en büyük düşmanlarından biri olan su; ciddi hasarlara sebebiyet verdiği için laptop çantasında su geçirmez özellik çok büyük bir öneme sahiptir.

Editör Yağmur Gündüz fotoğrafı

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu