MakyajGüzellik

Makyaj Fırçaları ve Süngeleri Nasıl Temizlenir?

Makyaj fırçaları ve süngerleri sık sık kullandığımız malzemeler arasında yer alıyor. Öyle ki daha sağlıklı ve hijyenik olması açısından belirli aralıklarla ürünlerinizi temizlemeniz şart!  Çünkü olması gerektiği gibi temizlenmeyen makyaj fırçaları ve süngerleri üzerinde bulunan mikropları yüzünüze taşıyarak sivilce, akne ve ölü deri oluşumuna sebebiyet vermektedir. Aynı zamanda doğru temizlenmeyen far fırçaları da göz enfeksiyonlarına neden oluyor. Peki makyaj fırçaları ve süngerleri nasıl temizlenir? Makyaj fırçaları ve süngerleri temizlerken nelere dikkat etmeniz gerekiyor? İşte detaylar…

Çok Sıcak ya da Çok Soğuk Su Kullanmayın

Makyaj fırçası ve süngerleri temizlenirken kesinlikle çok sıcak ya da çok soğuk su kullanmamanız gerekiyor. Aksi takdirde fırça kılları ve süngerin yumuşak yapısı ciddi oranda zarar görecektir. Özellikle de makyaj fırçası ve süngeri temizlenirken çok sıcak su kullanmak, fırçaları iç yapısına bozarak, yapışkan kısımlarını da eritmektedir. Bu nedenle temizlik yaparken ılık su kullanmanız daha doğru olacaktır.

Sıvı Sabun ya da Bebek Şampuanı Kullanabilirsiniz

Makyaj fırçası ve süngerlerini temizlerken; zararsız ürünleri kullanmak gerekiyor. Temizlik için bir miktar sıvı sabun ya da bebek şampuanını az miktarda avucunuzun içine sıkın. Daha sonraki aşamada fırça ve süngerlerinizi ılık suda çok nazik hareketlerle yıkamaya başlatın! Eğer elinizle temizlemek istemiyorsanız küçük bir kocanın içine bir miktar ılık su ve sabun ekleyip karıştırın. Akabinde fırçalarınızı içine koyun bve kısa süre bekletin. Yıkama işlemini yaparken yalnızca uç kısımlarına müdahale edin. Çünkü fırçaların sap kısmını suya sokmak yapılarında bozulmaya neden olacaktır.

Bitkisel Yağlar Kullanın

Bitkisel yağlar, fırçaların yumuşak kalmasını sağlayan malzemeler arasında yer almaktadır. Fırça kıllarının yumuşak ve kaygan kalması için bir bardağın ya da kovanın içine sıvı sabun ve çok az miktarda da zeytinyağı ekleyin. Daha sonra ılık su ekleyerek, bir süre bekleyin. Fırçalarınızı kabın içine koyun ve kısa süre daha bekledikten sonra ılık suyla durulayın.

Yıkanan Fırçalarınızı Nemli Bırakmayın

Makyaj fırçası ve süngerlerinizi usulüne uygun bir şekilde yıkadıktan sonra kurutma aşamasında da çok dikkatli olmanız gerekiyor. Bilindiği gibi nemli alanlar mikrop oluşumuna bir hayli yatkındır. Hatta zamanla küflenmeye bile neden olabilir. Özellikle de makyaj fırçanızın sap kısmı metal ise paslanma riski de vardır. Bu nedenle makyaj fırçası ve süngerleri yıkandıktan sonra nemli bırakılmamalı, herhangi bir yere değdirilmemeli ve dik bir şekilde bardağa konularak iyice kurutulmalıdır.

Saç ve Güzellik Uzmanı Şefika Zorlu fotoğrafı

Saç ve Güzellik Uzmanı Şefika Zorlu

Kuaförlük kariyerini kişisel marka, stil ve imaj üzerine geliştiren Şefika Zorlu, danışman ve eğitmen olarak hizmet veriyor; saç, makyaj ve cilt konularında kuaforumden.com ziyaretçilerine de uzman olarak önerilerde bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu