İyi YaşamSağlık

Bebeklerin Gaz Sancısına Ne İyi Gelir? Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Geçer?

Gaz sancısı çeken bebekler bazı hal ve hareketleri ile sorunlarını belli etmeye çalışırlar. Özellikle de yenidoğan bebeklerde ilk üç ay yoğun olarak yaşanan bu durumun temel nedeni henüz mide ve bağırsak hareketlerinin gelişmemiş olmasıdır. Aniden ortaya çıkan huzursuzluk ve sık sık ağlama nöbetleri gibi belirtilerle kendisini gösteren gaz sancısı, ebeveynler açısından da zorlu bir süreç olacaktır. Peki bebeklerde gaz sancısı nasıl giderilir? Bebeklerin gaz sancısına ne iyi gelir? Merak edenler için işte detaylar…

Emzirirken Gaz Çıkarmak

Yenidoğan bebeklerin gaz sorunu genellikle beslenme esnasında oluşmaktadır. Çünkü bebek beslenirken hava yutar. Bu durumda annelerin yapacakları en doğru hamle beslenme işleminin bitmesinden sonra bebeğin sırtını hafifçe ovmak olacaktır. Öyle ki yapılan bu basit işlem yutulan hava gazının artmasına engel olacağından, gaz sancısı oluşmasına da ortam yaratmaz.

Karın Bölgesi Masajı

Bebeklerin karın bölgesine nazik hareketlerle masaj yapmak, gazın giderilmesini sağlar. Ayrıca bebeklerin karın ya da ayak bölgesine ılık bir havlu koyulması da gaz çıkarılmasını kolaylaştıracaktır. Karın bölgesinden başlanan masajın ilerleyen süreç içerisinde omuz, bacak ve sırt bölgesine doğru devam ettirilmesi işinizi daha kolay hale getirecektir.

Beslenmeye Dikkat!

Bebeklerde gaz sancısı oluşmasının bir diğer nedeni de anne adaylarının emzirme sürecinde yanlış besinleri tüketiyor olmasıdır. Bu nedenle bebeklerin emzirirken gaz yapacak besinlerin diyet listesinden çıkarılması gerekir. Özellikle de süt ürünleri, soğan, kafein içerikli ürünler ve de lahana gaz yapan yiyeceklerdir. Emziren kadınların aşırıya kaçmadan tüketmesinde herhangi bir sorun yoktur. Ancak olabildiğince az tüketilmesi daha sağlıklı olacaktır. Ayrıca diyet listenizde değişiklik yapmadan önce doktorunuzun fikirlerini de mutlaka almalısınız.

Bebeğinizin Dizini Karnına Doğru Çekin

Bebeklerin gaz sancısı sorununu ortadan kaldırmak için sırt üstü yatırarak, dizlerini hafif bir şekilde karnına doğru götürün. Bu pozisyonda ortalama on saniye boyunca bekletin. Bir sonraki aşamada bacaklarınızı serbest bırakın ve aynı işlemi birkaç saniye boyunca tekrar edin.

Gaz Damlası

Gaz damlası her bebekte etkili olan ürünlerdir. Ancak mutlaka doktor kontrolünde kullanılması gerekiyor. Öyle ki bebeğinize en uygun gaz damlasını almak için doktor önerilerini dikkate almanız çok önemli bir husustur. Ancak reçetesiz almayı tercih ediyorsanız koruyucu içermeyen damlalar sizler için ideal olacaktır.

Ilık Duş

Bebeklere ılık duş aldırmak gaz sancısını hafifletici etki yaratır. Aynı zamanda bebeğinize duş aldırırken karın bölgesini zeytinyağı ile ovabilirsiniz. Bebek yağı ile de karın bölgesi dahil olmak üzere tüm vücuduna masaj yapabilirsiniz. Ancak yapacağınız işlemleri kısa sürede tamamlamanız gerekir. Çünkü bebeklerin uzun süre boyunca duşta kalması üşütmelerine neden olabilir.

Aylin Soyer fotoğrafı

Aylin Soyer

Goethe'ye atfedilen 'güzellik heryerde aranan konuktur' sözüyle güzelliğe dair ne varsa...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu