GüzellikMakyaj

Pratik Makyaj Teknikleri

Güzel bir makyaj yapabilmek için her zaman bir profesyonelden yardım almanıza gerek yok. Eğer siz de çoğu kadın gibi makyaj tutkunlarından biri iseniz pek çok pratik yöntem ile etkili sonuçlara kavuşabilirsiniz.

En basit adımları uygulayarak kendi profesyonel makyajınıza kısa bir sürede kavuşabilirsiniz. Küçük hareketler büyük zaferler getirebilir. Bu küçük ve pratik aynı zamanda da etkili makyaj tekniklerine haydi gelin hep beraber bakalım.

Burun

makyaj

Burnunuzu daha ince ve kalkık gösterebilirsiniz. Burun kemiğinize açık renk bir kapatıcı ya da kontür pudrası ile ince bir hat çekin. Burnunuzun ucuna geldiğinizde ise küçük bir dokunuş yapmalısınız. Daha koyu bir renge sahip olan kontürünüzü bu alanın dışında kalan burun bölgenize çizgi halinde uygulayın. Krem kontür ürünlerini bu tarz küçük bölgelerde kullanabilirsiniz. Kontür işlemini bitirin ve bir fırça ile dağıtın. Son olarak da burun ucunuza aydınlatıcı uygulayın. Bu şekilde doğal, ince ve kalkık bir burun görüntüsünü elde edebilirsiniz.

Yüz

makyaj

İnce bir yüz elde edebilirsiniz. İnce görünmesini istediğiniz yüzünüzü göz altı kapatıcısı, teninize uygun bir fondöten, teninizden iki ton koyu olan bir fondöten, aydınlatıcı ve kapatıcı pudra ile farklı bir görüntüye kavuşturabilirsiniz. Göz altı kapatıcısını uygulayın ve fondöteni yüzünüze dağıtın. Kulaklarınızdan yanak bölgenize kadar koyu fondöten ile kalınca bir çizgi çekin. Açık renkli fondöteni de şakaklarınızdan burun bölgenize doğru uygulamalısınız. Çene bölgeniz için de aynı işlemi uygulayın. Alnınıza, burun üstüne ve çene bölgenize de aydınlatıcı pudrayı uygulayın. Son olarak da kapatıcı pudra ile doğal bir görünüm elde edin.

Alın

makyaj

Geniş bir alına sahipseniz ve alnınızı saçlarınızla kapatmak istemiyorsanız makyaj yöntemlerine başvurabilirsiniz. Bir allık fırçası, makyaj süngeri ve bronzlaştırıcı ile kolay bir şekilde çözüme kavuşabilirsiniz. Bronzlaştırıcıyı doğal cilt tonunuzdan bir iki renk daha koyu seçmelisiniz. Uygulamaya şakak bölgenizden başlayın. Saç çizginiz boyunca allık fırçanızı yukarı doğru hareket ettirin. Diğer şakak bölgenize kadar bu şekilde devam edin. Sonrasında makyaj süngeri ile bu koyu bronzlaştırıcı görüntüsünü homojen bir hale gelecek ve daha doğal duracak şekilde dağıtın. Buyrun size daha küçük bir alın görünümü!

Dudak

makyaj

Öncelikle dudaklarınızı güzelce nemlendirin. Nemlendirdikten sonra beyaz bir göz kalemini dudak çevrenize ince bir hat halinde çekin. Bu çizgiyi dudak çizginizden biraz daha ileriden çekmeniz gerekli. Dilerseniz koyu renk bir dudak kalemi kullanarak da kontür uygulaması yapabilirsiniz. Bu çektiğiniz çizgilerin için doğal tonlarda bir ruj ile doldurun. Çektiğiniz kalemin daha doğal görünmesi için çizgiyi parmağınız ile hafifçe dağıtabilirsiniz. Dudağınızın üzerine aydınlatıcı uygulayarak da etkileyici bir vurgu ile makyajınızı sonlandırabilirsiniz.

Gözler

makyaj

Pek çok kadın büyük gözlere sahip olmayı çok istiyor. Eğer büyük göz görüntüsü sizler için de vazgeçilmez ise birkaç ufak yöntem kullanarak daha büyük gözlere sahip olabilirsiniz. Beyaz ya da ten rengi göz kalemlerinden istediğiniz birini gözünüzün alt kısmına ve iç kısmına sürün. Belirgin bir hat olarak uyguladığınız bu açık renkli kalemle tamamladığınız göz makyajınız daha büyük bir göz görüntüsü verecek. Açık tonlar ile tamamlayacağınız göz makyajınız tamamlayıcı ve keskin bir göz yapısı sunacak. Ancak kullandığınız renklerin birbiri ile uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Yoksa istediğiniz etkiyi elde etmekte zorlanabilirsiniz. Son olarak da karıştırıcı bir fırça yardımı ile uyguladığınız renkleri dağıtabilir ya da karıştırabilirsiniz.

Büyük göz görüntüsü isteyen kadınların yanında küçük göz görüntüsünü isteyen kadınlar da var elbette. Eğer büyük gözlerinizi makyaj hileleri ile daha küçük göstermek istiyorsanız koyu renklerden yardım alabilirsiniz. Bunu yaparken göz renginizden faydalanabilirsiniz. Gözünüzün içine siyah bir göz kalemi çekin. Koyu göz kalemini çekmek tek başına etkili bir yöntemdir ancak daha iyi bir sonuç elde etmek için göz kapağınızın üzerine koyu bir far uygulaması yapabilirsiniz. Gözünüze yapacağınız koyu bir göz makyajı ile gözlerinizi olduğundan daha küçük ve etkili gösterebilirsiniz. Günlük makyaj için koyu renkler iddialı kaçabilir diye düşündüğünüzü duyar gibiyim. Eğer böyle bir endişeniz varsa toprak tonları ile de daha doğal bir makyaj yapabilirsiniz.

Kaş

makyaj

Kaşlarınızı şekillendirmek ya da seyrek kaşlarınızı doldurmak mı istiyorsunuz? Öyleyse bir kaş kalemi ve kapatıcı sizler için yeterli olacaktır. Kaş çizginize uygun olacak şekilde kaşınızın altına ve üstüne çizgi çekin. Boş kalan kısımları ise kaş kalemi yardımı ile doldurun. En doğal görünüme kavuşmak için ise kaş doldurma işlemine kaşınızın üzerinden başlayabilirsiniz. Kaşınızı şekillendirme uygulamanız bittiğinde kaşınızın alt kısmına küçük bir fırça yardımı ile kapatıcı uygulayarak dolgun ve harika kaşlara ulaşabilirsiniz.

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu