Biliyor Muydunuz?GüzellikSaç Bakımı

Şampuan Kullanmayı Bırakırsanız Saçlarınıza Ne Olur?

İnsanlar son zamanlarda şampuan kullanmayı bırakıp saçlarını temizlemek için daha doğal yollar aramaya başladılar. Bu doğal yollardan biri de şampuan olmadan duş almak.

Saçlarınızı şampuanla yıkamazsanız göreceğiniz yararları sizler için derledik. Haydi gelin içeriğimizin devamına geçelim.

Saç Derisi

şampuan

Saç deriniz daha sağlıklı olur. En beğendiğiniz ve en sevdiğiniz şampuanınız hem güzel kokuyor hem de saçlarınızı derinden temizliyor olabilir fakat saç derinizde az da olsa sebum kalması saçlarınız için yararlı bir şey. Saç deriniz, saçlarınızı sağlı ve nemli tutabilmek için yağ üretir. Bu tarz ürünlerin temel amacı da saçı yağdan arındırmak olduğu için çok sık kullandığınız zaman saçınız için gerekli olan yağı ortadan kaldırdığı için saçlarınıza zarar verir ve saç derinizde kuruluklar meydana gelir.

Hacim

şampuan

Saçlarınız daha hacimli görünür. Piyasada bulunan pek çok ürün hacimli saçları vaat ediyor ancak siz bu ürünleri kullanmayarak da istediğiniz dolgunluktaki saçları pek tabii elde edebilirsiniz. Çok fazla saç bakım ürünü kullanmak saçlarınıza ve cildinize zarar verir. Bu aldığınız zararları düzeltmek ise hem uzun zaman hem de bir uğraş gerektiriyor. Bu sebepten her noktada hele ki saçlarınız konusunda kimyasal kullanımını ne kadar azaltırsanız o kadar güçlü ve hacimli saçlara sahip olursunuz.

Yağ

şampuan

Saçlarınız daha az yağlanır ve daha az yağlı gözükür. Yağlı bir görüntüye sahip saçları hiçbirimiz pek sevmiyoruz. Ancak bu yağlı görüntüden kurtulmak için şampuan kullandıkça bir o kadar daha çok saçlarımız yağlanıyor. Saçlarınızı şampuanla yıkadığınız zaman saç serisi uyarılır ve sinyaller göndermeye başlar. Az önce de bahsettiğimiz gibi şampuanlar saçınızı gerekli yağlardan arındırdığı için saç deriniz daha fazla sebum üretmeye başlar. Bu yüzden de daha çok yağlanma problemi yaşarsınız.

Saç Ürünleri

şampuan

Şampuan, saç kremi, saç jölesi, saç parfümü, bakım maskesi, saç spreyi derken bu liste uzayıp gider. Ama siz reklamlara kanmamalısınız. Şampuan kullanmadan yıkadığınız saçlarınız daha sağlıklı olacağı için daha güzel görünmesi için ekstra ürün satın almanıza ve para harcamanıza gerek kalmayacak. Saçın ihtiyaç duyduğu yağlardan arınan saçlarınıza şekil vermek zordur. Bu sebepten de piyasada pek çok saç bakım ürünü bulunur. Hem bu kadar kaleme para vermekten kurtulmak hem de sağlıklı saçlara sahip olmak istiyorsanız denemeye başlayabilirsiniz.

Kimyasallar

şampuan

Sağlıksız kimyasallara elbette maruz kalmaya devam edeceğiz ancak bu şekilde daha az maruz kalacağız. Kullandığınız ürünlerin gerçekten çok güzel koktuğunun hepimiz farkındayız fakat bu güzel kokuyu elde etmek için ürünlerin içine hangi kimyasalların eklendiğini biliyor musunuz?

Örneğin sülfat pek çok ürünün içinde bulunur. Ve bu madde cildinizde iritasyona neden olabilir ve saç derinizi kurutabilir. Bir başka madde olan ftalat ise hormonal dengenizi alt üst edebilir. Şampuanlar yerine Hindistan cevizi yağı ve karbonat gibi daha doğal içerikli ve sağlıklı ürünleri tercih edebilirsiniz.

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu