GüzellikSaç Bakımı

Saçlarınızın İncelmesine Sebep Olan Alışkanlıklar

Her gün yaklaşık 100 tel saç dökeriz. Ve 100 binden fazla saç kökümüz vardır. Herkesin sağlıklı ve gür saçlara sahip olması için önerileri sizler için derledik.

Haydi gelin hep beraber içeriğimizin devamına geçelim.

Kahvaltı

saç

Kahvaltı öğününü atlamamaya özen gösterin. Günlük yeterli miktarda kalori almadığınız zaman vücudunuz aldığı enerjiyi kalp ve beyin gibi hayati işlevlere harcar. Yani saçlarınız için yeterli enerji kalmaz. Bunun yanında diyet yapmak da saçlarınızın incelmesine ve dökülmesine sebep olur.

Protein ve yağ bakımından dengeli bir beslenme düzenine geçmelisiniz. Saçlarımız proteinden yani keratinden oluşur. Yeteri kadar protein alınmazsa da kırılmaya ve dökülmeye başlar.

Güneş

saç

Fazla güneşe maruz kalmanın cilde ne kadar kötü geldiğini defalarca anlatmışızdır. UV güneş ışınları saçlarımızın da esnekliğini azaltıyor. Güneş ışınlarına maruz kalmak saç ve saç derisini kurutur. Kuru saçlar daha da kırılganlaşır ve dökülmeye başlar. Açık renkli saçlar koyu renkli saçlara göre güneşten daha çok zarar görür.

Dışarı çıkarken şapka takabilirsiniz ya da içeriğinde güneş koruması bulunan ürünler kullanabilirsiniz. Saç maskeleri kullanarak da saçlarınıza nem takviyesi yapabilirsiniz.

Sıkı Bağlamak

saç

Örgüler, topuzlar ve yapılan at kuyruğu modelleri köke yakın saç foleküllerine gerilim uygular. Bu da saçlarınızın incelmesine sebep olur. Traksiyonel alopesi denilen germeye ve çekmeye bağlı olarak oluşan saç dökülmelerine bile neden olabilir.

Özellikle uyurken saçlarınızın toplu olmamasına özen gösterebilirsiniz. Çok sıkı lastik tokalar kullanmaktan kaçınmalısınız. Eğer yüzünüz geriliyorsa saçlarınızı çok sıkı bağlıyorsunuz demektir. Daha gevşek bağlamaya dikkat edin.

Yıkamak

saç

Saçlarınızı yıkamayı aksatmamalısınız. Şampuan, saç spreyi gibi ürünlerin artıklarının yağ ve kirin saç diplerinizde birikmesi saçlarınızın uzamasına engel olur. Bu duruma çözüm bulmazsanız da saçlarınız incelir ve dökülür.

Düzenli olarak saçlarınızı yıkamalısınız. Saç tipinize göre haftada birkaç defa yıkamalısınız. Aynı zamanda sülfat içermeyen şampuanlar kullanırsanız saçlarınız kurumaz.

Kestirmek

saç

Belirli aralıklarla saçlarınızı kestirmek ve kırıklarınızı aldırmak saçlarınızın sağlıklı uzamasına yardımcı olur. Düzenli olarak saçlarınızı kestirirseniz kuru, yıpranmış ve kırık saç uçlarınızdan kurtulabilirsiniz. Bu şekilde saçlarınız eskisi kadar çok dökülmez. Ortalama olarak 3 ayda bir saçlarınızı kestirmenizi öneriyoruz.

Sıcak Su

saç

Sıcak su ile duş almak saç diplerinin nemini alır ve saçları kurutur. Kuru saçlar da dökülmeye yatkın hale gelir. Aynı zamanda sıcak su ile duş almak kafanızdaki bakteri ve mikrop oranını da yükseltir. Yıkandığınız suyun sıcaklığını düşürmeyi denemelisiniz. Saçlarınızı duruladığınız suyun mümkün olduğunca düşük sıcaklıkta olması sağlığınız için büyük önem taşır.

Kaşımak

saç

Alerji, mantar ya da enfeksiyondan dolayı saç derisinde kaşıntılar meydana gelebilir. Tüm bu saydıklarımız saçlarımızı kötü etkiler ve incelmesine neden olur. Saç diplerini kaşımak da saç köklerine zarar verir ve dökülmeye neden olur.

A, D ve E vitaminleri bakımından zengin sağlıklı bir beslenme düzenine geçebilirsiniz. Kaşımak yerine de saç diplerinize masaj yapabilirsiniz. İçeriğinde selenyum ve zinc içeren şampuanlar tercih edebilirsiniz.

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu