Güzellikİyi YaşamMakyajPsikoloji

Makyaj Yapmak Terapi Özelliği Taşıyor

Makyaj hepimizin olmazsa olmazlarından biri. Makyajı genellikle güzel olmak için yapıyoruz fakat aslında bize kazandırmış oldukları daha da fazla. Makyaj yapmak güzel görünmenin ötesinde terapi etkisi de yaratıyor. Eğlenerek ya da saatlerinizi harcayarak yaptığınız makyajın zihninizde yarattığı etkileri haydi gelin birlikte inceleyelim.

1. Makyaj Yapmak Beyninize Olumlu Mesajlar Gönderiyor

Makyaj yapmanın kendimizi gerçekten de iyi hissettirdiği bir gerçek. Bizim size önerimiz evde olsanız bile yataktan çıkmanız ve makyaj yapmanız. Bunu uyguladığınızda ne kadar iyi hissettiğinize inanamayacaksınız.

2. Makyaj Yapmak Görünümünüzü İstediğiniz Şekilde Yeniliyor

Sürekli aynı görünümden sıkıldıysanız hemen kalkın ve biraz makyaj yapın. Sonra da gelsin değişiklik!

3. Makyaj Yapmak Özgüveni Etkiliyor

Makyaj yapmanın kesinlikle özgüvenle bir bağlantısı var. Eğer makyaj yaptıktan sonra özgüveninizin arttığını hissediyorsanız asla yalnız değilsiniz. Özgüveninizin azaldığını hissettiğiniz zamanlarda makyajınızı tazelemek sizi kendinize getirecektir.

4. Makyaj Yaratıcılığı Artırıyor

Makyaj elbette ki bir sanat dalı. Çok farklı modellerle yapılan makyajlara da hayran olmamak elde değil. İşte tam da bu yaratıcılık hissiyle mükemmel hissedebilirsiniz.

5. Makyaj Yapmak Odaklanmaya Yardımcı Oluyor

Eğer odaklanma problemi yaşıyorsanız makyaj yapmak bu probleme iyi geliyor. Zihninizi odaklamak için ara ara makyaj yapmakta fayda var.

6. Makyaj Malzemelerini Toplamak Terapi Özelliği Taşıyor

Evet yanlış duymadınız gerçekten de makyaj malzemelerini toplamak kendi başına bir terapi özelliği taşıyor. Makyaj malzemeleriniz her makyaj yapışınızdan sonra dağılıyorsa onları toplamak çok rahatlatıcı bir terapi. Makyaj yaptıktan sonra makyaj malzemelerinizi toplamak size kendinizi çok iyi hissettirecek.

7. En Güzel Terapilerden Biri: Beğenilme Hissi

Elbette ki beğenilmek herkesin hoşuna gider. Sadece karşı tarafın sizi beğenmesi değil, insanın kendini beğenmesi de çok önemli. Bu da psikolojinizi etkileyen unsurlardan biri. Ayna karşısına geçip kendinizi en güzel bulduğunuz halinizle görmek gerçekten de büyük bir terapi.

8. Rengarenk Makyajlarla İçiniz Açılıyor

Parlak ve canlı renkler tercih etmek insanın içini açan özellikler arasında yer alıyor. Makyaj yaparken canlı ve parlak renkleri tercih ederek kendinizi çok daha iyi hissedebilirsiniz.

9. Makyaj Yapmak Kendinize Ayırdığınız En Güzel Zaman

Makyaj yaparken tamamen odaklandığımız için etrafımızda olan biten hiçbir şeyi umursamıyoruz. Bu kıymetli vakitlerde kendimizle baş başa kalıyoruz. Sadece kendimiz için bir şeyler yaptığımız bu saatleri iyi değerlendirmeniz gerek. Bu size gerçekten de çok iyi gelecek.

Peki ya senin bizim bahsettiklerimiz dışında hissettiğin bir terapi özelliği var mı? Haydi gel yorumlarda biraz laflayalım.

Editör Yağmur Gündüz fotoğrafı

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu