Cilt BakımıGüzellikMakyaj

Makyaj Yapmanın Yüze Zararı Var mıdır?

Güzel görünmeyi seviyorsun ve cilt bakımı ile makyajı bütün olarak düşünmelisin. Makyaj yapmanın faydaları ve korunma yöntemlerini bilerek sağlıklı cilt yapını sürdürmelisin. Arındırma yapacağın zamanı doğru bilmelisin. Evet, her gün cildini temizlemek zorundasın, çünkü makyajı bırakmak cildine yük anlamına geliyor.

Makyaj Doğru Zamanda Nasıl Arındırılır?

Makyajını arındırmak için uykudan bir süre önce ideal bir zaman olacaktır.  Gün boyu uzun saatler makyajlı kalacaksan da arada cildini temizleyerek yeniden makyaj yapmalısın.  Taze görüntünü sürdürmek için biraz da cilt temizliğini mi konuşsak?

Makyaj cilt temizleme losyonunuzu doğru kullanman gerekiyor. Önce suyla yıkadığın cildini ardından doğru bir ürünle temizlemen gerekir.  Özellikle üst üste makyaj yapıyorsan daha dikkatli ve derinlemesine bir temizlik yapmalısın. Nemli bir cilt sabunundan faydalanabilirsin. Fakat cildinin nem dengesini yeniden kazandırman gerek.

Şimdi sana temizlediğin makyajlı cildini neden nemlendirmen gerektiğini söylüyorum: Bir şekilde makyaj malzemesinin üst kısmını alırsın ve cilt temizleme losyonunla gözeneklerini derinlemesine nemlendirmeye başlarsın.

Nemlenmeyen ve henüz yeni temizlenen cildin minerallerini yeniden kazanmak için kırışabilir. Dolayısıyla makyajını doğru zamanda temizleyerek nemlendirme yapmalısın.

Ellerinize Dikkat Edin

Sana şimdi çok önemli bir ayrıntı söyleyeceğim, hazır mısın? Ellerini temizledikten sonra makyajını yapmalısın. Cildine en çok bakteri geçen yer ellerin olacaktır ve bunu es geçersen daha çok akneler seni bulacak emin olabilirsin. Ellerini her zaman yüzünden uzak tutmalı ve dokunacağında temiz olduğundan emin olmalısın.

Silme işlemine başlarken de aynı şekilde makyajınız temiz ellerle yok edilmelidir. Temizlenmeyen eller her durumda cildiniz için bakteri ve sorun kaynağı olabilir, bunu unutmamalısın.

Makyaj Öncesi Nemlendirmeyi Unutma

Yaptığınız makyaja nasıl başladığına dikkat etmelisin. Önden nemlendirici sürdüğünde gözeneklerin tıkanması ve bakterilere dönüşmesi azalacaktır. Makyaja hazırlık için cildine uygun bir nemlendirici ürün kullanmayı unutma. Bu sayede makyajın yüzüne daha iyi oturarak, daha güzel bir şekilde kendini belli eder.

Makyaj Yapmak Ne Zaman Zararlı Olur?

Bazen fireler versen de bu hatayı yapmamanı öneririm. Makyaj yaparken bunu üst üste silmediğinde, doğru zamanda makyaj temizleme olmadığında gözeneklerin direkt zarar görebilir.

Aylin Soyer fotoğrafı

Aylin Soyer

Goethe'ye atfedilen 'güzellik heryerde aranan konuktur' sözüyle güzelliğe dair ne varsa...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu