Beslenme

Meyveleri Hangi Öğünde Tüketmeliyiz?

Sağlığımız için oldukça yararlı olan meyveleri hangi öğünde tüketmeniz gerektiğini biliyor musunuz? Her şeyde olduğu gibi elbette meyvelerin de bir öğünü bulunuyor. Her zaman yiyebileceğimiz meyveleri nasıl ve ne zaman yiyeceğimizi bilmek yararının daha da artmasını sağlıyor. Peki meyveleri hangi öğünde tüketmeliyiz?

Meyveleri ne zaman yememiz gerektiğini bilmek oldukça önemlidir. Yiyeceğimiz meyvenin vitaminini tamamıyla almak istiyorsak o meyveyi nasıl ve ne zaman yiyeceğimizi de bilmemiz gerekmektedir. Sindirim sorunlarının giderilmesi, vücudumuzun daha fazla enerji depolaması için meyvelerin doğru yenilme zamanını kaçırmamamız gerekmektedir. O zaman meyveleri hangi öğünde tüketmeliymişiz ona bakalım.

Meyveler Aç Karna Yenmeli!

Meyvelerin bildiğimiz pek çok yarar bulunmaktadır. Bu yararlar yanlış tüketimle daha çok zarar getirebilir. Lif, potasyum, vitamin C, folik asit ve daha pek çok açıdan zenginliğe sahip meyvelerin tüketim şeklini öğrenmek ister misiniz? Cevabınız evet ise doğru yerdesiniz. Güzelliğin Peşinde olarak sizlere meyve tüketmenin en önemli kuralını söylüyoruz.

Meyvelerin içindeki şekerlerin vücudumuz tarafından emilmesi gerekilmektedir. Bu şekilde vücudumuz meyvelerin içindeki lif ve basit şekerleri daha kolay işlemesini sağlar. Meyveleri bir öğüne yakın vakitte yediğimizde meyveler midemizde çürümeye ve fermente olmaktadır. Meyveleri diğer yemeklerle karıştırarak yemenin açığa çıkma şekli hazımsızlık, mide yanması, geğirme ve buna benzer sorunlardır.

Meyveleri yanlış yediğimizde dışarı vurma şeklini sevmiyor, mide sıkışması ya da geğirme gibi sorunları ortadan kaldırmak istiyorsanız meyveleri zamanında tüketmeniz gerekmektedir. Meyvelerin doğru zamanı nasıl ayarlanır? Gelin, en çok merak ettiğimiz konuya geçelim!

Öğün Aralarına Meyve Yerleştirme

Günde üç öğün olacak şekilde besleniyorsanız ara öğünlerinizi meyvelerden oluşturabilirsiniz. Önemli olan ana öğün sonrası ara öğün için ne kadar beklemek gerektiğidir. Örnek vermek gerekirse öğle öğününde yediğimiz salatanın ardından meyve yemek için beklememiz gereken minimim süre 1,5 saattir. Meyveyi çok seviyor ve daha fazla tüketmek istiyorsanız bunun içinde bir önerimiz var.

Sizde tam bir meyve aşığıysanız ve tek seferde daha çok meyve yemek istiyorsanız bunun da kuralını bilmelisiniz. Sabahları aç karna ya da kahvaltı ve öğle yemeği arasındaki ara öğünde yemek meyveleri daha çok yiyebileceğiniz en güzel aradır. Meyve yedikten sonra açlık hissi hissediyor ve meyvenin açlık hissinizi bastırmadığını düşünüyorsanız kahvaltıda ne tükettiğinize dikkat etmelisiniz. Düzenli bir yeme programı yapmalısınız. Meyve yedikten sonra ana öğüne geçmek ya da doyurucu ve farklı şeyler yemek için beklemeniz gereken süre 1-2 saattir. Yatma saatinize yakın meyve tüketiminden ise kesinlikle kaçınmalısınız. Meyvenin içinde bulunan şeker enerjinizi yükselterek uykunuzun kaçmasına neden olabilir.

Açelya fotoğrafı

Açelya

Editör

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu