GurmeManşet

Michelin Yıldızı olan İstanbul’daki Restaurantlar

Michelin yıldızı, Fransız araba lastiği üreticisi Michelin tarafından otel mutfaklarına ve restaurantlara verilen bir prestij ödülüdür. Çeşitli kriterler çerçevesinde değerlendirilen işletmeler puanlanarak Michelin yıldızı adı verilen bir sistem ile kategorize edilirler.

Bir restaurantın Michelin yıldızı kazanması ya da yıldız sayısının artması o işletmeye uluslararası bir ün ve avantaj kazandırdığı gibi yıldızının düşürülmesi ya da alınması ise ciddi bir itibar kaybına yol açar.

michelin yıldızı

Michelin Yıldızı Anlamları Nelerdir?

Bir Michelin yıldızı, çok iyi malzemelerin kullanıldığı ve yüksek standartta yemeklerin pişirildiği restaurantlara verilir.

İki Michelin yıldızı; restaurantın, şefinin, karakterinin ve yeteneğinin yemeklere yandısığı durumlarda verilir.

Üç Michelin yıldızı ise kariyerinin zirvesinde olan ve yemek pişirme yöntemi bir sanata dönüşen şeflerin faaliyet gösterdiği restaurantlara layık görülür.

Michelin Yıldızlı Restoranlar Hangileri?

Michelin Rehberi İstanbul’un ilk seçkisinde 53 restaurant yer alırken, Turk Fatih Tutak 2 Michelin Yıldızı’na, Araka, Mikla, Neolokal ve Nicole restaurantları ise 1 Michelin Yıldızı’na layık görüldü.

Turk Fatih Tutak – 2 Yıldız

Avrupa Yakası’nda Şişli Bomonti semtinde yer alan TURK Fatih Tutak, tipik Türk lezzetlerini tatmak isteyen gurmeler için şef Fatih Tutak’ın ustalıkla yeniden yorumladığı modern ve sofistike bir seçim sunuyor. Uluslararası kariyerinde dünya mutfağından seçkin isimlerle omuz omuza çalışan bu yetenekli profesyonel, 2019 yılında Türkiye’ye döndü ve fine-dining restaurantını açtı.

Şefin imzası olan leziz, asidik ve tütsülenmiş notalar içeren mutfak oldukça samimi, titiz ve daha da önemlisi şefin bölgesine ve köklerine olan düşkünlüğünü ifade ediyor. Annesine ithafen hazırladığı meşhur mantı, tıpkı açık mutfakta yapılan tatlı servisi gibi ikonik hale gelmiş durumda.

Nicole Restaurant – 1 Yıldız

Beyoğlu Tomtom’daki Nicole, geleneksel Türk tariflerinin Orta Doğu baharatlarıyla buluştuğu incelikli bir mutfak sunuyor. Kariyerine Bodrum’da başlayan Şef Serkan Aksoy, ürünlerinin kökenine özellikle dikkat ediyor ve etik bir yerel üreticiler ağı ile çalışmayı sürdürüyor. Füme yoğurt ve üzüm suyu ile vurgulanmış yumuşak kuzu eti ile servis edilen dolmaları, Michelin Rehberi ekiplerini tam anlamıyla büyüledi.

1901 yılında Fransisken rahibelerin yaşadığı Soeurs Garde-Malades (Hemşire Kız Kardeşler) Apartmanı’nın en üst katında bulunuyor. Adını binanın eski sahiplerinden biri olan rahibe Agnés Marthe Nicole’den alan restaurant, Geleneksel Türk Mutfağı konseptini eşsiz bir çağdaş yorumla harmanlıyor ve şef Serkan Ersoy’un liderliğinde misafirlerine unutulmaz gastronomi deneyimi yaşatıyor.

Mikla – 1 Yıldız

Beyoğlu Pera’daki Mikla, Anadolu geleneklerini yenilikçi bir dokunuşla ele alıyor. Türk ürünlerinin tüm zenginliğini ve çeşitliliğini kutlayan kreasyonlar, bir lezzet patlaması sunuyor. Hafifçe haşlanmış ve ardından ızgara yapılmış ahtapot, semizotu ve elma sirkeli yeşil fasulye turşusu salatası Michelin Rehberi müfettişlerinin beğenisini kazanan tabakların sadece birer örneğidir.

Yıllardır İstanbul’un en beğenilen restaurantlardan biri olan Mikla, Michelin’in en güçlü adayı olarak görülüyordu ve tahminler yanılmadı. Tarihi İstanbul manzaralı restaurant Ekim 2005’ten beri kendine has lezzetlere imza atıyor. Hem Türk hem de İskandinav ilhamıyla yaratılan menüsü olan mekanın ismi de Viking dilinde İstanbul’un karşılığı. Rafine tatları şık bir sunumla sofraya taşıyan Mikla’nın mutfağına giren malzemeler Anadolu’nun farklı köşelerinden geliyor.

Neolokal – 1 Yıldız

Salt Galata’da bulunan Neolokal, tipik bir Anadolu repertuarına da hizmet ediyor. Cesur teknikler ve mutfaktaki yenilikler, tıpkı bulgurdan ve lezzetli bir tavuk hazırlığından yapılmış hafif baharatlı bir ‘cupcake’ ve yanında zengin kremalı velouté ve patates gevreği ile süslenmiş gövdeli bir tavuk dömi glas gibi gelenek ve modernite arasında kalıcı bir köprü olması amaçlanan yemekler sunuyor.

Şef Maksut Aşkar’ın imzasını attığı Neolokal Anadolu’nun yemek geleneklerini modern dokunuşlarla tabaklara taşıyan bir restaurant. Gelecek nesiller için geçmişle köprü olacak lezzetler sunan Neolokal’deki her tabakta Anadolu’nun geleneklerini deneyimlemek mümkün. Her yemeğinde toprağa duyulan saygının gösterildiği Neolokal Michelin’i sonuna kadar hak eden yerlerden bir tanesi.

Neolokal’in sürdürülebilirlik girişimleri Michelin Yeşil Yıldız ile ödüllendirildi

Daha sürdürülebilir bir gastronomi anlayışına sahip restaurantları seçimlerinde vurgulamayı amaçlayan Michelin Rehberi, 2020 yılında yeni bir ödül açıkladı: Michelin Yeşil Yıldız.

Neolokal, çevre dostu ve etik yaklaşımları sayesinde bu prestijli ödüle layık görüldü. Bu restaurantta özenle seçilen üreticilerin yanı sıra şef Maksut Aşkar ve ekibi, bazıları kaybolma tehlikesi altında olan Türk mutfak mirasını korumaya ve tanıtmaya oldukça kararlı.

Araka – 1 Yıldız

Yeniköy’de bulunan Araka, şehrin koşuşturmacasından uzakta sakin bir ortam sunuyor. Menüde mevsim sebzeleri ve şifalı otlara ağırlık veren şef Zeynep Pınar Taşdemir, son derece kişisel ve cesur bir mutfak yaratmış durumda.

Acılı, ekşili ve baharatlı tatlar, zahter ile tatlandırılmış, marine edilmiş sebzeler ve baharatlı sosta ılık zeytinlerle servis edilen balkabağı püresi gibi harika bir şekilde dengeleniyor ve birleşiyor.

Editör Yağmur Gündüz fotoğrafı

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu