SorumlulukManşet
Trend

Mutluluk Giysin Çocuklar

Sadece instagram ve facebook üzerinden yönettiği sosyal projesini hızla geniş kitlelere yaymaya devam ediyor.

Mutluluk Giysin Çocuklar projesi halkla ilişkiler uzmanı Tuğba Doğan’ın ilk olarak sosyal medyadan gelen bir yardım çağrısına destek vererek başladığı bir yolculuk.

2014 yılından bugüne devam eden bu bireysel proje herhangi bir vakıf veya kuruluş ile bağlantılı olmadan sadece Tuğba Doğan, gönüllüler ve takipçilerinin destekleriyle “iyiliği paylaşıyor”.

Sadece instagram ve facebook üzerinden yönettiği sosyal projesini hızla geniş kitlelere yaymaya devam ediyor.

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Tuğba Doğan: Uzun yıllar halkla ilişkiler uzmanı olarak çalıştıktan sonra kendi e-ticaret şirketimi kurdum. Aktif olarak burada ve 2014 yılında sosyal sorumluluk olarak başladığımız, şu anda binlerce çocuğa giyilebilir mutluluklar hediye eden Mutluluk Giysin Çocuklar Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmekteyim. Mesleğiniz nedir diye sorduklarınDA bazen “giyilebilir mutluluklar dağıtıyorum” diyorum. 

Tuğba Doğan
Tuğba Doğan

Mutluluk Giysin Çocuklar Projesinin detaylarını alabilir miyiz? Fikir nasıl doğdu? Nasıl başladınız? Hedefiniz neydi?

Tuğba Doğan: İlk olarak tesadüfen sosyal medyada karşıma çıkan bir yardım çağrısına destek olup sonrasında gelen fotoğraflardan etkilendim. O görüntüler karşısında yaşadığım mutluluk tarif edilemezdi. “Bununla kalmamalı devam etmem gerekiyor” diyerek bu yolculuğa başladım. 

2014 yılından bugüne devam eden bu bireysel proje herhangi bir vakıf veya kuruluş ile bağlantılı olmadan Milli Eğitime bağlı öğretmenlerimizden gelen başvurulara kurumsal markalarımız, gönüllülerimiz ve takipçilerimizin destekleri ile “iyiliği paylaşıyor”uz. Şu an instagram ve facebook üzerinden yönettiğimiz Mutluluk Giysin Çocuklar projemizi hızla geniş kitlelere yaymaya devam ediyoruz.

Şimdiye kadar neler yaptınız ve neler planlıyorsunuz?

Tuğba Doğan: Mutluluk Giysin Çocuklar, öncelikli köy okullarında eğitim gören öğrenciler olmak üzere ülkemizin her bölgesine yönelik ihtiyaç sahibi çocuklarımızın eğitim ve öğretim hayatlarına aralıksız devam etme amacı güden bir sosyal sorumluluk platformudur. 

Öğrencilerimizin ihtiyaçlarını Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı öğretmenlerimizin talepleri doğrultusunda belirleyip sosyal medya platformlarında paylaşımlar yaparak takipçi destekleri ile gidermeye devam etmekte olup resmiyette dernek statüsünde olmasına rağmen güven ortamının kırılmaması için ayni yardıma öncelik vermeyi ilke haline getirmiştir. 

İlk ve Orta öğrenimde ve Rehabilitasyon merkezlerinde eğitim gören engelli öğrencilerimizin kimsenin desteğine ihtiyaç duymaksızın öğrenimlerine aralıksız devam etmeleri ve yaşamlarını özgürce sürdürebilmeleri için protez kol, protez bacak, yürüyüş afosu, akülü sandalye, manuel sandalye ve engelli pusetleri temin etmekte olup, okulların kapalı olduğu yaz döneminde bayramlık kıyafet ve ayakkabı yardımları iletmekteyiz. 

Pandemi döneminde öğrencilerin okullarından çok uzak kalması sebebi ile artan devamsızlıkları gidermek adına okul bahçelerine oyun parkı, voleybol sahası, tenis kortu, basket sahası gibi eğlence alanları kurarak daha eğlenceli bir eğitim dönemi geçirmelerine destek olduk.

Mutluluk Giysin Çocuklar

6 Şubat 2023 deprem felaketi sonrası 11 ilimizde depremden etkilenen vatandaşlarımız için kurulmuş olan çadır ve konteyner kentlerde yaşayan çocuklarımızı mutlu etmek adına Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Merkezleri başta olmak üzere bölgedeki sorumlu Valilerimiz, Kaymakamlarımız, Başsavcılarımız ile koordineli çalışarak güvenli bölgelere ve Emlak Konut Konteyner Kentlere bahçe oyun parklarını etkinlik alanları kurduk, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Şenliği ve Anneler Günü Hijyen Seti hediyesi etkinliklerimiz ile de moral desteği vermeye çalıştık.

Aktif projelerimiz neler?

Tuğba Doğan: Şu an deprem bölgelerindeki öğrencilerimiz öncelikli olmak üzere içinde bulunduğumuz kış mevsimine yönelik Ankara Büyük Şehir Belediyesi katkılarıyla yağmur botları ve mont desteğimiz devam ediyor. 

İzmir Gençlik ve Spor Bakanlığı himayesindeki depremden etkilenmiş 100 çocuğumuza Cumhuriyetimizin 100. yılının ilk 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda İzmir Point Bornova AVM ev sahipliğinde sinema film gösterimi, oyun alanı kullanımı ve yemek etkinliği planlarımız arasında.

Mutluluk Giysin Çocuklar

Bu tür sosyal sorumluluk projelerinde en önemli unsur kaynak yaratmak. Bunu nasıl başarıyorsunuz? Süreklilik arz eden kaynak bulmak kolay mı?

Tuğba Doğan: Dernek dediğimiz zaman sadece bağış toplayan bir kurum olarak akla gelebilir ama Mutluluk Giysin Çocuklar’da hayırseverlerimiz ya da kurumsal markalarımız da bizimle ortak hareket ederek sürecin tamamına hâkim olmaktadır. 

Kurumsal markalarımız ile her yeni eğitim öğretim dönemine özel yardımlar, yeni yıl hediyeleri, bayramlıklar hazırlamaktayız.

Şeffaf çalışma ilkemiz doğrultusunda an be an o anda ne aşamadayız bilgi sahibi olmaktadırlar. Yaşanılan herhangi bir aksilikten tutun, kargo aşaması ya da öğrencilere ürün teslimleri için anında bilgi sahibi olurlar. Tüm destekçilerimiz yapmış oldukları bağış ile hangi okula destek sağlanacağını öncesinde bilmekte, sonrasında ise fotoğraf ve videolar ile kendilerine dönüşler yapılmaktadır.

Ayrıca direkt temas diye bir sistemimiz de var. Bizden başvuruları alarak bireysel olarak yardımlarını ihtiyaca göre karşıladıktan sonra okullara gönderebilirler. Biz sürecin takipçisi olarak uzaktan kontrol ediyoruz. Birçok marka çalışma arkadaşlarını da projeye dahil ederek ekip ruhunu güçlendirmek adına yardımlar yapıyor. Bize çok iş kalmıyor ve bazen sadece listeleri paylaşıyoruz ve birbirinden güzel özenle hazırlanmış paketler, notlar, mektuplar öğrencilere direkt olarak ulaşıyor.

Ülke olarak içinde bulunduğumuz ekonomik zorluklar, pandemi dönemi, yaşadığımız deprem felaketi sebebi ile gelir gider dengesizlikleri de eklenince öncelikli ihtiyaçların değişmesi ile elbette zaman zaman gelen başvurulara hızlı dönüşler yapmamamıza kısa süreli de olsa engel oluyor. 

Tüm olumsuzluklara rağmen uzun yıllardır birlikte çalıştığımız projemize inanan, güç veren kurumsal markalarımız ve hayırseverlerimize bizi hiç yalnız bırakmadıkları için fırsat bilerek teşekkür etmek istiyorum. 

Mutluluk Giysin Çocuklar’ın bu sene 10. yılını kutlayacağız ve bu on yıla binlerce mutluluk sığdırdık.  Daha niceleri için heyecanlıyız.

Sonuçlar hakkında neler söylersiniz? Çocuklar mutluluk giysin derken sadece kıyafet değil bu. Pek çok şey aslında mutluluk katar onların hayatına. Sizin deneyimleriniz nasıl?

Tuğba Doğan: Eğitimlerine aralıksız devam etmelerini sağlamak adına çıktığımız bu yolda sadece giydirmekle kalmayıp şu an hayallerini gerçekleştirdiğimiz doğuştan ya da sonradan olan uzuv kayıpları yüzünden hayattan ve eğitimlerinde geri kalan öğrencilerimize sağladığımız protez kol, protez bacak ve akülü sandalye destekler ile onlara hayata karışmaları ve var olabilmeleri için aslında yeniden bir şans veriyoruz. 

Hayatlarına kattığımız konfor ve yaşattığımız mutluluk olağanüstü bir haz. Daha da fazlası için motivasyonumuzu da bu mutluluklardan alıyoruz. 

Son olarak hem sizin varsa mesajınızı alalım hem de Mutluluk Giysin Çocuklar’a destek olmak isteyenlerin nasıl bir yol izlemesi gerektiğini öğrenelim. Çocukların hayatlarını güzelleştirdiğiniz için teşekkürler.

Tuğba Doğan: Öğrencilere giyilebilir mutluluklar dağıtmak, öğrencilerimizin eksiklerini tamamlamak için okurlarınızdan destek rica ediyoruz. Mutluluk Giysin Çocuklar’a sosyal medya hesaplarımızdaki iletişim alanlarından ulaşarak detay bilgi alabilir ve destek olabilirler. 

Mutluluk Giysin Çocuklar Projemize göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkür ediyoruz.

Erkan Güzel fotoğrafı

Erkan Güzel

Ankara Üniversitesi D.T.C.F Sinoloji bölümünden mezun oldu. Shanghai Fudan Üniversitesinde tamamladığı yüksek lisansının ardından uzun yıllar yurtiçinde ve yurtdışında yerel ve global markalar için pazarlama bölümlerinde görevler üstlendi.Estetica Dergisi, hairist.com.tr ve Güzelliğin Peşinde Gazetesi ile güzelliğin peşinde.Ortaokul yıllarından bu yana sevdiği yayıncılığa 'iyilik güzelliktir' sloganıyla devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu