El ve Ayak BakımıGüzellik

Nail Art Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken 10 Şey

Ellerimiz vücudumuzda en fazla dikkat çeken yerlerden biri. Çünkü hep göz önünde. Daha bakımlı, daha estetik ve daha renkli görünmesini istemek de en doğal hakkımız. Tarih boyunca kadınlar tırnaklarını boyayarak kendilerini bakımlı göstermek istediler. Günümüzde ise nail art oldukça tercih edilen bir bakım türüne dönüştü. İnsanların ruhu ve hissettikleri bir nevi tırnaklarına yansıyor desek pek de yanlış olmaz. Peki ya nail art yaparken nelere dikkat etmemiz gerekiyor? Haydi gelin hep birlikte inceleyelim.

Bakım

İşin en önemli kısmıyla başlayalım. Sağlıklı ve rutin bir tırnak bakım ritüelinizin olması şart. Sıklıkla kırılan ve bir türlü uzamayan tırnaklar maalesef ki her kadının yaşadığı problemlerden biri. Renkli tırnaklara sahip olmadan önce sağlıklı tırnaklara sahip olmak çok daha önemli. Bu sebepten de tırnak hijyeninize dikkat etmeniz gerekli. Bakım yağları ve kürler ile sık sık tırnaklarınızı nemlendirmeli ve beslemelisiniz.

Aletlerin Hijyeni

Nail art yapmadan önce kullanacağınız aletlerin hijyenine mutlaka dikkat etmelisiniz. Pek çok mikrop bu yolla vücudunuza girebilir. Bu sebepten bakım yapmadan önce muhakkak kullandığınız malzemeleri steril bir hale getirmelisiniz.

Uygun Desenler

Kesinlikle el ve tırnak yapınıza uygun desenler tercih etmelisiniz. Maalesef ki her desen her el ve tırnakta güzel durmuyor. Küt tırnaklar için başka, badem tırnaklar için başka desenler güzel duruyor.

Renk Kombini

Renk kombinlerinizin birbiriyle uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Evet tırnaklarımıza baktığımızda renk, ışıltı ve şatafat görmek istiyoruz bu doğru. Fakat ellerinizin ve tırnaklarınızın hoş görünmesi için bazı önemli noktalar var. Renk seçiminizi birbiriyle en uyumlu olan renklerden oluşturursanız çok daha hoş bir görünüm elde edebilirsiniz.

Tırnak Sertleştirici

Muhakkak baz olarak tırnak sertleştirici kullanmalısınız. Nail art sırasında tırnaklarınız bol bol işlem görecek. Bu sebepten de koruyucu bir kat uygulamanız büyük önem taşıyor. Sertleştiriciyi sürdükten sonra kırılmalara karşı önlem aldığınıza göre artık nail art kısmına geçebilirsiniz. Aynı zamanda tırnak sertleştirici ürünler sararma problemlerinin de önüne geçiyor.

Uygun Fırça ve Dot Kalemleri

Kafanızda yapacağınız desene karar verdikten sonra buna uygun fırçaları ve dot kalemleri seçmeniz gerekli. Eğer nail artınızı sadece oje fırçası ile yapmayacaksanız istediğiniz deseni uygulayabilmek için fırçanızı iyi seçmeniz gerekli. Kalın ya da ince bir fırça seçmek burada en önemli noktalardan biri.

Ojenin Akışkanlığı

Kötü bir sonuç elde etmemek için ojelerinizin akışkanlığını önceden kontrol etmeniz iyi olacaktır. Bozulmuş ojelerin verdiği görüntü maalesef ki pek hoş olmuyor. Katman katman görünen tırnaklar sizi çok rahatsız edecektir.

Sabırsız Olmamak

Sabırsız olmamalısınız. Oje katının kurumasını beklemeden uygulayacağınız diğer tüm katlar emeğinizin boşa çıkmasına yol açacaktır. Bu sebepten uyguladığınız oje katının kuruduğuna emin olmalısınız.

Top Coat Cila

İşlemlerinizin bitirdikten ve ojeniz kuruduktan sonra üzerine top coat cila geçmelisiniz. Bu şekilde hem uzun süre kalıcılık sağlarsınız hem de daha parlak ve göz alıcı tırnaklara sahip olursunuz.

Taşan Noktalar

Son olarak ise tüm bu işlemleri tamamladıktan sonra bir pamuklu çubuk alın ve ucuna biraz aseton sürün. Sonrasında ise aseton sürdüğünüz pamuklu çubukla taşan noktaları temizleyin. İşte karşınızda kusursuz eller ve tırnaklar!

Editör Yağmur Gündüz fotoğrafı

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu