El ve Ayak BakımıGüzellik

Nasıl Protez Tırnak Uzmanı Olabilirim?

Artık cinsiyet fark etmeksizin herkesin el ve ayak bakımına önem verdiğini biliyoruz. Günlük hayatımızda en çok kullandığımız organın ellerimiz olduğunu düşünürsek tırnaklarımızın gördüğü zarar sonucu yıpranmalar da kaçınılmaz bir hale geliyor. Devamlı olarak tırnak bakımıyla uğramaya gerek duymadan protez tırnak kullanımı da bu problemin önüne geçiyor. Protez tırnak, hem estetik görüntüsüyle hem de sağladığı sağlıklı görünümle son yıllarda çokça tercih ediliyor. Bunun bir sonucu olarak da protez tırnak uygulaması iş alanında tercih edilmeye başladı. Pek çok insanın bu alanda bir kariyer tercih etme düşüncesi ile birlikte gerekli eğitimlerin nasıl alındığı ile ilgili araştırmalar yaptığını biliniyor. Biz de bugünkü içeriğimizde; protez tırnak uygulamasının sertifikasını, bu sertifikanın nerelerden alınabildiğiniz ve istihdam alanlarını anlatacağız. Haydi içeriğimizin devamına geçelim.

Protez Tırnak Nedir?

El ve ayak bakımlarını ihmal etmemek için uğraşan ancak gerekli vakti kendinde bulamayan insanların kurtarıcısı diyebiliriz. Güçlü olmasının yanında estetik yönüyle de ön plana çıkmayı başarıyor. Gerekli bakımların yapıldığı taktirde de çok uzun zaman kullanılabiliyor. Protez tırnağın jel, akrilik ve dipping olmak üzere üç farklı çeşidi var. Bu çeşitlerin uygulamaları da birbirinden farklı. Tırnak yapısı, kullanım şekli ve estetik duruşu göz önünde bulundurulduğunda bu konuda eğitim almış insanların önerileriyle bu uygulamalardan birini seçebilirsiniz.

Eğer protez tırnak kullanan değil, uygulayan kişi olmak istiyorsanız da tamamlamanız gereken bazı adımlar mevcut.

Protez Tırnak Sektörüne Nasıl Girilir?

Bu sektöre giriş pek zor değil ancak almanız gereken eğitimler mevcut. Bu alana herkes dahil olabilir. Protez tırnak dünyası birbirinden farklı alanlarda istihdam oluşturuyor ve bu yönü sebebiyle de insanlar için bir tercih sebebi haline geliyor.

Sektöre giriş yapacağınız ilk iş bu alanda bilgi sahibi olmak. Sonrasında da bu eğitimi veren kurum ve kuruluşlara dahil olup sertifika almaktır.

Protez Tırnak Eğitimi Nasıl Alınır?

Bu eğitimi alabilmek için girebileceğiniz bazı özel kuruluşlar mevcut. Araştırmanızı doğru bir şekilde yapıp sizin için en uygun eğitimi veren kuruluşa başvurmanız yeterli. Bu başvuruyu kimlik fotokopisi ve klasikleşmiş belgelerle yapabiliyorsunuz.

Protez Tırnak Eğitimini Nereden Alabilirsiniz?

Bu eğitimi sağlayan özel kuruluşların yanında belediyelerin de bu konuyla ilgili eğitim çalışmaları var. Özel kurumlarda hiçbir koşul olmadan bu eğitimi alabilirsiniz fakat belediyelerin düzenlediği eğitimlerden yararlanabilmek için bazı ön koşullar mevcut. Bu koşullar; manikür-pedikür teknikleri, el bakım ve manikürist sertifikalarına sahip olmak. Bunun dışında eğitime dahil olabilmek için sınav ve mülakattan geçmeniz gerekli.

Fakat bu eğitimi online olarak uzaktan eğitim seçeneği sunan yerler de mevcut.

Protez Tırnak Eğitiminde Neler Öğretilecek?

Her şeyin başında bununla ilgili malzemeleri ve cihazları yakından öğreneceksiniz. Tırnakları şekillendirme becerisini öğrenip çeşitli tırnak yapıları ve bu tırnaklarda oluşabilen hastalıklara dair teorik bilgilere de sahip olacaksınız.

Unutmamakta fayda var. Bu alan sadece estetik görüntü amacı taşımıyor. Bu tırnak uygulaması, zayıf tırnak yapısına sahip insanlara ve tırnak çevresinde oluşabilen hastalıklara da yarar sağlayan bir uzmanlık alanıdır.

Bu eğitimleri tamamladıktan sonra artık el ve ayak bakımı alanında bir sertifikanız olacak. Bu noktadan sonra sertifikalı bir protez tırnak uzmanısınız. Aldığınız bu sertifika da tamamen MEB onaylı olacak.

Peki Bu Sertifikayla Ne Gibi İşler Yapılabilir?

Özellikle sektörün öncülerinden biri haline gelmiş olan bu uzmanlık alanını pek çok alanda kullanabilirsiniz. Güzellik salonlarında, kadın ve erkek kuaförlerinde ve makinür pedikür uygulaması hizmetini veren her kuruluşta çalışabilirsiniz. Bunların yanı sıra edindiğiniz sertifika sayesinde kendi dükkanınızı açıp protez tırnak hizmeti verebilirsiniz.

Ayrıca çalışma alanınız sadece güzellik salonu gibi yerlerle sınırlı değil.

Termal ve spa merkezleri dışında kozmetik alanında satış yapan noktalarda çalışabilirsiniz. Tiyatro ve sinema sektöründe de yer alabilirsiniz.

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu