İyi YaşamPsikoloji

Neden Her İnsana Eşit Çekim Hissetmeyiz de Bir Kişi Daha Ağır Basar?

Evet her insana karşı eşit derecede çekim hissetmeyiz. Bir kişi illaki daha ağır basmak zorunda. Peki ya sizi birine çeken şey nedir? Elbette hepimizin çekici bulduğu bazı özellikler mevcut fakat bu durumun aynı zamanda psikolojik bir boyutu da var. Haydi gelin bunlara biraz göz atalım.

Size tanıdık gelen kişileri daha çekici bulma eğilimindesiniz.

Evet doğru duydunuz. Tanıdık dediğiniz kişiler size daha çekici gelebilir. Örneğin, ailenizden ya da arkadaş grubunuzdan biri gerçekten romantikse ve onunla arkadaş olmaktan hoşlanıyorsanız, büyüdüğünüz zaman romantik insanlara daha fazla ilgi duymaya başlarsınız.

Araştırmalara göre, birlikte geçirilen zaman ile insanlar arasındaki çekim bağlantılı.

Bazı arkadaşlarımızla daha sık bazılarıyla ise daha nadir görüşürüz. Sık sık görüştüğünüz birine karşı doğal olarak daha derin duygular besleme olasılığınız çok yüksek.

Romantik ilişkilerde iki kişi arasında olan benzerlik birliktelik şansını artırıyor.

Ortak değerlere ve zevklere sahip olmak çoğu insan için kulağa çok çekici geliyor. 1.523 çift ile yapılan bir çalışmada, mutlu çiftlerin kişiliklerinin ortalama %86 kadarının benzediğini görüldü. Bu da demek oluyor ki, benzerlik taşıdığımız insanı diğerlerine oranla daha çok seviyoruz.

Sizden hoşlanan kişiler daha çekici gelir.

Bir insanın sizden hoşlandığını veya hakkınızda iyi şeyler düşündüğünü bilmeniz o kişiyi çekici bulmanıza yol açar. Örneğin, herkesten hoşlanan bir kişi size çekici gelmez. O kişinin ancak ve ancak sizden hoşlandığını düşündüğünüzde ise o kişiden etkilenmeye başlarsınız.

Eğer birine güveniyorsanız onu çekici bulma ihtimaliniz yüksek.

İnsanların çoğu belirsizlikle başa çıkmakta çok iyi değil. Yapılan birkaç çalışma ise, çekici bulduğunuz insanı güvenilir biri olarak gördüğünüzü de kanıtlıyor. Yani eğer bir insana güveniyorsanız onu çekici bulma ihtimaliniz de otomatikman yükseliyor.

Kısa süreli birliktelikleri tercih ediyorsanız belirli yüz tipleri size daha çekici gelir.

İlişkiden ne beklediğiniz çok önemli. Çünkü buna göre çekici bulduğunuz insanlar farklılık gösterir. Örneğin kısa süreli birliktelikleri tercih ediyorsanız çoğunlukla sivri yüz hatlarını sevebilir, uzun süreli birliktelikleri tercih ediyorsanız ise yuvarlak yüz hatlarını sevebilirsiniz.

Bizi takdir eden ve seven biriyle birlikte olmak isteriz mutlaka. Fakat bu öncelikle kendimizi tanımakla başlıyor.

Kendinizi tanımaya başladığınızda çekici bulduğunuz kişiyi neden çekici bulduğunuzu daha kolay anlayacaksınız. Aynı zamanda başkalarına çekici gelmek istiyorsanız ilk yapmanız gereken şey kendinizi sevmektir.

Son olarak ise, belirli fiziksel özellikler size daha çekici geliyor olabilir. İnsanların büyük çoğunluğu güzel ve sağlıklı bulduğu insanla birlikte olma eğilimindedir.

Peki ya sizin karşı cinste en çekici bulduğunuz özellikler nelerdir? Yorumlara bekliyorum hepinizi 🙂

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu