Psikoloji

Özgüvenimi Geliştirmek İçin Ne Yapabilirim? Özgüven Geliştiren Altın Öneriler!

Tüm başarı ve adımların başı özgüvenden geçmektedir. Özgüvenli bir tutum sergilemeniz girdiğiniz bir ortamda anında ileri seviyede olmanızı sağlar. Buna örnek verecek olursak sizler için oldukça önemli ve daha önce tanımadığınız kişilerin karşısında yapmanız gereken bir sunum olduğunu düşünelim. Bu sunumda başarılı olmak için ilk ihtiyacınız olan şey özgüvendir. Kendinize olan güveninizin tam olduğunu insanlara ispatlarsanız sizde şüphe duyulacak bir durum ya da hata olduğunu asla düşünmezler. Peki özgüvenimizi geliştirmek için ne yapabiliriz?

Yürüyüşümüz, tarzımız, yaptığımız işler hemen hemen hepsinde özgüven fark yaratmamızı sağlar. Kendinden ve yaptığı işten emin kişiler başarılı olma yolunda her zaman daha hızlı bir ilerleme kaydederler. Güzelliğin Peşinde olarak özgüvenle yürüyeceğiniz yolların kilit noktalarını sizlere aktaracağız.

Rekabet Etmek Zorunda Değilsin!

Özgüven eksikliği kendinizi eksik ve yetersiz gördüğünüz durumlardan dolayı kaynaklanmaktadır. Kendinize olan bakışınızı değiştirmediğiniz sürece çevrenizdekilerin bakışlarının değişmesini sağlayamazsınız. Bu nedenle şe önce kendinize olan bakış açınızdan başlamalısınız.

Söz Uçar Yazı Kalır

Kendinize eksik gördüğünüz yanlarınızı yazmak ve şikayetlerinizi bir yazıya dökmek özgüvenli olma noktasında atacağınız en büyük adımlardan birisi olacaktır. Önce bir deftere kendinize neden güvenmediğinizi ve tüm eksik yönlerinizi yazın. Sonrasındaysa bu yazdıklarınızı yıkacak birer kanıt bulun. Eğer bulamıyorsanız bu kanıtları kendiniz oluşturun.

Geçmişine Bak

Basit olarak gördüğümüz şeyler bile aslında birer başarıdır. Konuşabilmek, okuldan mezun olabilmek gibi. Bu tür başarılar o zaman size zor geliyordu değil mi? Oysa şimdi geldiğiniz noktaya bakın. Zor olduğunu düşündüğünüz pek çok şeyi aşarak bu noktaya geldiniz. Bundan sonraki zorluklara 10 sene sonra dönüp baktığınızda kendinizle yine gurur duymalısınız. Geçmiş en büyük güvendir. Gelecek ise geçmişin getirdiği güvenle daha rahat yürüyeceğiniz bir yol olmalıdır.

Hedef Belirle ve Kitlen!

Kendine bir hedef belirlemeyi asla unutma. Bu hedefler büyük olmak zorunda değil. Hedefler sizlere korkutucu geliyorsa önce küçük şeylerle başlayabilirsiniz. Mesela ulaşmak istediğiniz kitap sayısı, bugün ne kadar adım atacağınız, kaç saat ders çalışacağınız gibi konularda bir hedef belirleyebilirsiniz. Bu sizi motive edecek ve hedefleriniz git gide daha da büyüyecektir.

Kendini Küçümsemeyi Bırak!

‘’Bir işi beceremedim’’ gibi cümleleri kendinize kurmayı bırakın. En büyük girişimcilerin bile başarısız deneyimleri olduğunu unutmayın. Kendinize başarısızlığı odaklarsanız bunu yaşarsınız.

Çevre Önemi

Etrafınızda cesaretinizi kıran, sizleri bir şeyler için umutlandırmak yerine sürekli hayallerinizi kursağınızda bırakan toksit ve küçük düşünen kişiler varsa o çevreden koşarak uzaklaşmanızı istiyoruz. Başarıda çevrenin önemi büyüktür. Amacı aynı olan kişiler daima aynı yolda yürümelidir. Kendinize aynı yolda yürüyebileceğiniz ve aynı şeylerden konuşabileceğiniz bir çevre yaratın.

Aylin Soyer fotoğrafı

Aylin Soyer

Goethe'ye atfedilen 'güzellik heryerde aranan konuktur' sözüyle güzelliğe dair ne varsa...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu