Güzellik

Parfümünüzün Kalıcı Olması İçin Püf Noktalar

Pek çok insan için güzel koku bir takıntı haline gelmiştir. Güzel kokmak ya da kokumuzun sürekli olarak hissedilmesi yapılan araştırmalara göre hem daha özgüvenli hem de algılarımızın daha açık olmasını sağlamaktadır. Güzel kokmak ne kadar önemli ise o güzel kokunun kalıcılığı da bir o kadar önemlidir. Peki parfümümüzün kalıcı olması için ne yapmalıyız? İşte gün boyu mis gibi kokmanın sırrı…

Vanilyalı meyveli, baharatlısı,meyvelisi ve çiçeklisi derken binlerce farklı koku çeşidi vardır. Bu çeşitler arasından hangisini tercih edersek edelim öncelik kalıcı olması olacaktır. Kullandığınız parfümün kalıcı olabilmesi için bilmeniz gereken bazı püf noktalar bulunmaktadır. Peki bu püf noktalar nelerdir? Gelin bakalım.

Parfümün Kalıcılığı Nasıl Sağlanır?

Parfüm konusunda yapılan en büyük hatalardan birisi parfümle deodorantın sürekli olarak karıştırılmasıdır. Her ikisinin de güzel kokması aynı amacı veriyor gibi görünse de deodorant terlemeyi önlemek ve parfüm de güzel kokmak amacı ile kullanılmalıdır. Deodorant kullanımı terlemeyi önlese de parfümün böyle bir amacı bulunmaz. Parfüm kullanmadan önce dikkat etmemiz gereken püf noktalardan birisi cildimizin temiz olduğundan emin olmaktır. Unutmayın ki temiz cilde uygulanan parfümün kalıcılığı ve etkisi de bir o kadar iyi olacaktır.

Parfümüzün daha da kalıcı hale gelmesi için duş sonrası vücudunuza nemlendirici uygulayabilirsiniz. Nemlendirici üzerine sıkılan parfümün de etkisi aynı şekilde artar. Parfüm sıktıktan sonra pek çok kişinin yaptığı yanlışlardan birisi kokuyu elle dağıtmaya çalışmaktır. Kokuyu elle dağıtmaya çalışmak ve ovalamak kalıcılığı arttırmadığı gibi kokunun kısa sürede uçmasını sağlar.

Parfüm Hangi Bölgeye Uygulanmalı?

Parfümün kalıcılığında en büyük rol nereye uygulandığı ile ilgilidir. Parfümü sıkarken tercih ettiğiniz nokta büyük önem taşır. Bu noktalar; bileklerin iç kısmı, boyun-gerdan bölgesi, kulak arkası gibi bölgelerdir. Bu bölgelerde vücut ısısının çok daha fazla olması kokunun daha iyi şekilde muhafaza edilmesini sağlar. Sizlerde parfümü daha kalıcı hale getirmek istiyorsanız yapmanız gereken parfümü vücut ısınızın fazla olduğu bölgelere uygulamak olacaktır.

Kalıcı Parfüm Nasıl Anlaşılır?

Parfümün kalıcılığında rol oynayan büyük bir diğer etken ise tercih edilen parfümdür.ç Örenk verecek olursak esans miktarının az olması nedeniyle yaz parfümleri çok daha hafif olur. Bu da parfümün daha az kalıcı olması anlamına gelir. Esans miktarı fazla olan parfümlerin yoğunluğu yazın tercih edilen parfümlere kıyasla biraz daha fazladır. Bu nedenle esansı fazla olan parfümün kalıcılık etkisi de daha yüksek olur.

Evinizdeki parfümün kalıcı olduğunu fakat öyle bir etkiyi kendinizde göremediğinizi düşünüyorsanız son kullanma tarihine bakmayı unutmayınız. Parfümlerin de bir son kullanma tarihi olduğu pek çok kişi tarafından unutulan bir faktördür. Tarihi geçen parfümün kalıcılığı da olmaz. Bu nedenle parfümlerinizi kontrol edebilirsiniz.

Saç ve Güzellik Uzmanı Şefika Zorlu

Kuaförlük kariyerini kişisel marka, stil ve imaj üzerine geliştiren Şefika Zorlu, danışman ve eğitmen olarak hizmet veriyor; saç, makyaj ve cilt konularında kuaforumden.com ziyaretçilerine de uzman olarak önerilerde bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu