Cilt Bakımı

Yüz Lekeleri Nasıl Geçer?

Cildimiz görünüşümüzü yakından ilgilendiren faktörler arasındadır. Bu nedenle cildimize yakından bakmamız ve cilt sağlığımızı önemsememiz gerekmektedir. Günümüzde en yaygın cilt problemlerinden birisi de lekelerdir. Peki yüz lekeleri nasıl geçer? Yüz lekeleri için çözümler…

Her cildin farklı olduğu gibi her cilt lekesi de farklı olacaktır. Bu nedenle cildinizdeki lekeleri geçirmek için uygun tedavi yöntemini bulduğunuzdan emin olmanız gerekmektedir. Cildinize doğru tedaviyi uygulamak için önce lekelerinizin hangisi olduğunu bulmaya ne dersiniz? Hadi, şimdi leke tipinizi analiz edelim.

PIE-LEKE TİPİ

Cildimizde çıkan pembe, mor ya da kırmızı renkteki lekeler pıe olarak adlandırılan lekelerdir. Akne, yaralanma, kesik veya yanık gibi bazı durumlarda cildin yenilenmesi ve iyileşmesi için daha fazla kan göndermesi ile bu leke tipi meydana gelmektedir.

PIH-LEKE TİPİ

Cildinizdeki lekeler kahverengi ya da siyah renkte ise bu lekeler pıh leke tipi olarak adlandırılır. İlk başlarda tedavi edilemeyen kırmızı renkli akne lekeleri zamanla git gide kahverengileşir. Bu leke grubuna güneş lekesi, yaşlılık lekesi, melzama gibi lekeler de dahil edilebilmektedir. Bu lekeler cildin melanin üretmesi ile oluşmaktadır.

PIE LEKE TİPİ NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Pıe leke tipinin tedavisinde yapmanız ve yapmamanız gereken şeyler bulunmaktadır. PIE leke tipini tedavi etmede yapılan yanlışlar şu şekildedir;

-Cildinizi gergin bırakan makyaj malzemeleri kullanmak

-Alkol bazlı tonik uygulamak

-Cildi gerektiği kadar nemlendirmemek

-Güneş kremi kullanmamak

-Cildinize sert partiküllü peelingler kullanmak

Pıe leke tipinin tedavisi için yapılması gerekenler ise şu şekildedir;

-Azelaik asit

-C vitamini

-Retinol

-Niasinamid

-Seramidler

-Yeşil çay

Eczacınızla konuşarak azelaik asit kremi alarak, kullanabilirsiniz. Kullanım detaylarını eczacınızdan öğrenebilirsiniz. Bu ve buna benzer vitaminleri akşam saatlerinde temiz cilde uygulayabilirsiniz. Uygulama sonrası hissedilen hafif karıncalanma hissi olsa da yanma olmadığından emin olunuz. 10-15 saniye bekledikten sonra hissettiğiniz yanma hissi geçmiyorsa yüzünüzü bol su ile durulayınız. Asitler cildi güneşe karşı çok daha savunmasız yapar. Bu nedenle mutlaka güneş koruyucu kullanınız.

Saç ve Güzellik Uzmanı Şefika Zorlu

Kuaförlük kariyerini kişisel marka, stil ve imaj üzerine geliştiren Şefika Zorlu, danışman ve eğitmen olarak hizmet veriyor; saç, makyaj ve cilt konularında kuaforumden.com ziyaretçilerine de uzman olarak önerilerde bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu