Biliyor Muydunuz?Cilt BakımıGüzellikManşet

Saatlerce Ağlamak Cilde Ne Tür Zararlar Verir?

Ağlamak stres atmak için gerçekten de çok rahatlatıcı bir yoldur. Ancak saatlerce ağladıktan sonra kızarmış bir burun ve şişmiş gözlere sahip olmak pek de güzel bir durum değildir.

Öte yandan gözyaşlarının içerisinde bulunan tuz, ciltteki nem seviyesini düşürerek cildimizi kurutabilir. Bu da cilt üzerinde kırışıklığa ve çizilmelere yol açabilir. Peki ya sahiden de saatlerce ağlamak cilde ne tür zararlar verir? Haydi gelin hep birlikte inceleyelim.

ağlamak

İçten gelen bir ağlama sizi müthiş hissettirebilir ancak cilt üzerinde büyük hasara da neden olabilir.

Ağlamak vücudun iç ve dış stresörlere karşı dengeyi korumaya çalışmasının yollarından biridir. Aynı zamanda iyi bir ağlama zihin durumunu iyileştirebilir, stres seviyenizi düşürebilir ve dengeyi yeniden kazanmanın bir yolu olarak size yardımcı olabilir. Fakat yine de tuz barındıran gözyaşlarının cildinize zararları da vardır.

Gözyaşlarının içerisinde bulunan tuz; cildin sıvı dengesini bozabilir.

Aynı zamanda nemi dışarı çekebilir ve dehidrasyona yol açabilir. Ağlamak zor duyguların bir sonucu olsa da stresi azaltmaya yardımcı olabileceği için zaman içerisinde stresle ilgili cilt sorunlarını kontrol altında tutmanız açısından faydalı olabilir. Bu çözümleri bulana kadar yüzünüzdeki kuruluğu ve tahrişi azaltmak için yüzünüze nazik bir şekilde nemlendirici uygulayabilirsiniz.

ağlamak

Gözyaşlarınızı peçete ile silmekten kaynaklanan sürtünme, cilt bariyerini bozabilir.

Ağladıktan sonra cildinizi eski haline getirmek, korumak ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olmak için yüzünüze serin bir bez koyabilirsiniz.

Bir sonraki aşama ise, tuz içeren gözyaşları ve aşındırıcı peçeteler tarafından bozulan cilt bariyerini onarmaktır. Yüzünüze nazik bir şekilde nemlendirici uygulayabilirsiniz. Tercihen skualen, seramidler ya da hyaluronik asit bileşenleri içeren bir nemlendirici uygulamak; cildin su tutma merkezinin yenilenmesine ve tahrişin azaltılmasına yardımcı olabilir.

ağlamak

Ağlama sonrası çok fazla şişliğiniz olur ve kolay kolay geçmez.

Ağladığınızda göz çevresinde bulunan yumuşak doku; bölgedeki kan damarları ve bölgedeki artan kan akışı yüzünden genişler, kızarıklığa ve şişkinliğe yol açar. Bu yüzden göz bölgemiz ağladığımız zaman çok fazla şişer. Bu şişmeyi azaltmaya yardımcı olabilecek kafein ve nergis içeren göz kremlerine bir şans verebilirsiniz. Aynı zamanda buzdolabında beklettiğiniz bir face roller ile de bu şişliklerin inmesine yardımcı olabilirsiniz.

Editör Yağmur Gündüz fotoğrafı

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu