Biliyor Muydunuz?GüzellikManşetSaç Bakımı

Saçlarımız Beyazladığında Neden Eski Renginde Uzamıyor?

Saçların beyazlaması hayatın en doğal parçalarından biri olduğu gibi, erken beyazlama da altta yatan bazı sağlık sorunlarına işaret ediyor olabilir.

Peki ya saçlarımız beyazladığında neden eski renginde uzamaz? Erken olmasının nedenleri ne olabilir? Saç beyazlamasına iyi gelebilecek doğal tedaviler nelerdir? Haydi gelin içeriğimizin devamına geçelim.

beyaz

Saçlarımız, yokluğunda albinizme neden olan melanin isimli pigmentin azalması ile beyazlamaya başlar.

Melanin, hem saç renginizi hem de ten renginizi size veren pigmentlerdir. Vücudunuzda ne kadar az melanin varsa o kadar çok aklarınız olur. Gri saçta minimum melanin mevcut iken ak renginde saçlar hiç melanin olmamasına işaret eder.

Yaş aldıkça saçlarınızdaki melanini kaybetmek çok doğaldır. Hatta henüz 30’larınıza yeni girdiğinizde dahi saçlarınıza aklar düşmesi çok mümkün. Bazı insanların saçları beyazlamaya sağlık durumları ve genetikten dolayı erken başlıyor.

Saçlarımız ak ve gri renk olduktan sonra eski rengine dönebileceğine dair pek çok yanlış görüş mevcut.

Bazı beslenme eksiklikleri ve sağlık durumları sebebiyle aklanmanın önüne biraz da olsa geçebilsek de, genetik ve yaş almanın getirdiği beyazlamanın önüne geçmek mümkün değildir.

Saçlarımız köklerinde asıl olarak ak rengindedir. Melanin ise doğduğunuz genetiğe uygun renk sağlamak ile görevlidir. Saç köklerinizde, melanin tarafından renk sağlamak için kullanılan hücreler mevcuttur. Reklamlarda gördüğünüzün aksine, beyazlamak genetik nedenlerden ötürü ise orijinal rengine dönmek imkansızdır.

beyaz

Saç kökleriniz melanin kaybettiği zaman kendileri yenisini üretemezler. Melanin üretimi yavaşlayınca, saçlarınız da grileşmeye başlar.

Melanin üretimi bütünüyle bittiğinde saçlarınız ak rengini alır. Erken aklanma (20li ve 30lu yaşlarda ya da önce) genellikle kalıtımsaldır. Ancak altta yatan beslenme eksiklikleri ve sağlık sorunlarına da işaret ediyor olabilir.

Beslenme eksiklikleri: Eğer dengeli bir beslenme düzenine sahipseniz büyük ihtimalle bu sebepten ötürü aklanmıyor. Ancak diyetinizde B12 vitamini ve demir eksiklikleri var ise bu melanin üretimini olumsuz etkiler.

Altta yatan sağlık problemleri: Erken ak düşmesi akderi, tiroid hastalıkları ve saçkıran problemlerine işaret ediyor olabilir. Hormon değişiklikleri de saçların beyazlamasında etkin bir role sahiptir.

Bu olasılıklardan şüpheleniyorsanız en sağlıklısı bir uzman doktor görüşü almak olacaktır.

Saçlara ak düşmesi genetik, yaşlanma, beslenme ve sağlık faktörlerinden etkilenen doğal bir süreç olsa da piyasadaki çoğu ürün bunu örtbas etmeyi pazarlıyor.

Bazıları B12 gibi vitamin takviyesinin saç beyazlamasına iyi geleceğini söylüyor. Ancak teşhisi konulmamış bir vitamin eksikliğiniz yok ise vitamin almak melanin üretimini arttırmayacaktır.

Bazı saç maskelerinin ise akları kapatma özelliği mevcut. İçeriğinde genel olarak Hindistan cevizi yağı, limon suyu ve bazı yağlar bulunuyor. Hepsinin amacı saç derisinde bulunan kızarıklığı gidermek ve antioksidaları beslemek diyebiliriz. Saçlarınız hali hazırda parlak ve dolgun ise saç maskesi kullanmanın melanin üretimini arttıracağı da bir muamma aslında.

beyaz

Eğer bir sağlık sorunu ve beslenme eksikliğinden kaynaklanan beyazlama problemi yaşıyorsanız bunu önlemek gerçekten de zordur.

Ancak yardımı dokunabilecek birkaç yöntem de mevcut diyebiliriz. Bunlar:

  • Stresle başa çıkmak. Stres hormonları ve saç köklerinde bulunan melanin üretimini kötü etkiler.
  • Sigarayı (eğer kullanıyorsanız) bırakmak.
  • Kilonuzu sağlıklı bir şekilde korumak.
  • Kimyasal ve kirliliğe maruz kalmamak.
  • Şal ya da şapka ile saçlarınızı aşırı güneşten korumak.

Editör Yağmur Gündüz fotoğrafı

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu