Saç Bakımı

Saç Dökülmesi Neden Olur? Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir? (2023)

Saç dökülmesi; yaşlılıkla bağımsız olup her yaş grubundan insanlarda görülebilen, artış göstermesi durumunda insanların günlük rutinlerini olumsuz etkileyebilen rahatsızlıklardan bir tanesidir. Saç dökülmesiyle karşı karşıya gelen kişiler, bilinçsiz bir şekilde uzman onayı bulunmayan ek gıdaları ve destekleyici ürünleri kullandıkları zaman sağlıklarını riske atabilmektedir. Dolayısıyla saçların dökülmesi, seyrelmesi gibi durumlarda mutlaka ilk yapılması gereken bir uzman ile görüşmek ve uzman desteği almak olmalıdır.

Saç dökülmesi neden olur?

Bazı vakalarda saç dökülmesi seyrek ve tüy tüy olabilirken, bazen aşırı saç kaybı ve ele gelen onlarca saç ile birlikte saç dökülmeleri hızlı seyredebilmektedir. Saç kaybının erken teşhisinde önlemek mümkün olsa da ilerlemiş ve aşırı gerçekleşmiş saç kaybında bu durumu önlemek mümkün olmayacağı için saç ekimi gibi alternatif tıbbi yöntemler gerekebilmektedir. Kişiden kişiye değişen saç dökülmesi için internet ortamında sık sık “Saç dökülmesine karşı ne yapılabilir?“, “Saç dökülmesine ne iyi gelir?” benzeri araştırmalar yapılmaktadır. Peki saç dökülmesine ne iyi gelir? Saç dökülmesine karşı ne yapılabilir, saç dökülmesi neden olur?

Saç Dökülmesi Neden Olur?

Saç dökülmesinin en büyük sebepleri arasında kişilerin hastalıkları yatabileceği gibi stres, ağır yaşam koşulları, düzensiz ve yetersiz beslenme durumlar da söz konusu olabilmektedir. Kişilerde görülen saç kayıplarının en temel ve en çok bilinen sebepleri arasında bulunan etkenleri, yoğunluk durumlarına göre şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Kişinin hormon seviyelerine bağlı hormonal etkiler,
  • Dengesiz beslenme veya yetersiz beslenme düzeyi,
  • Bünyenin çok fazla kimyasal maddeye maruz kalması,
  • Genetik faktörler ve saç kaybında genetik yatkınlık,
  • Kıl gelişimi bozukluğu gibi kişi bünyesi ile alakalı bozukluklar,
  • Eğer varsa kişinin kullandığı ilaçlar ve takviye gıdalar,
  • İçinde bulunulan psikolojik durum ve rahatsızlıklar.
sac dokulmesi 6

Bu nedenler dışında farklı birçok etmenin de kişilerde saç kaybına yol açabileceği bilinmektedir. Yeme alışkanlıklarına bağlı, strese bağlı, uyku düzensizliğine bağlı etmenlerden dolayı oluşabilecek saç kaybını önlemek; kişinin doğrudan günlük rutinlerini ve alışkanlıklarını gözden geçirip düzenlemesiyle birlikte önlenebilirken genetik faktörler, psikolojik durumlar ve rahatsızlıklar, kullanılması gereken ilaçlar gibi etmenlerden dolayı görülen saç kayıplarında en iyi çözüm uzman desteği almak olacaktır.

Saç Dökülmesi Nasıl Geçer? Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir? (2023)

Saç dökülmesi nasıl geçer sorusu, özellikle bu problemin yeni görülmeye başladığı durumlarda kişiler tarafından en çok merak edilen soruların başında gelmektedir. Eğer bu konuda bir doktor ile görüşmek yerine alternatif yöntemler arıyorsanız veya ciddi seviyede seyreden bir saç kaybı söz konusu değilse, aşağıdaki önerilerden yola çıkarak hayatınızdaki bazı alışkanlıklarınızı değiştirebilirsiniz. Böylelikle saç kaybını minimum seviye indirebilir, sona ermesini sağlayabilirsiniz.

1. Dengeli ve Sağlıklı Beslenme

Saç kaybını önlemenin genel ve yaygın sebeplerinden biri oldukça dengesiz, sağlıksız beslenme rutinleridir. Dolayısıyla günlük rutinleriniz arasına yeterli sayıda öğün ekleyerek ve tükettiğiniz ürünlerin, gıdaların, yemeklerin sağlıklı bir içeriğe sahip olmasına dikkat ederek kısa bir sürede saç kaybından kurtulmanız mümkündür. Zira saçınızın ihtiyaç duyduğu A vitamini, C vitamini ve D vitaminini alabilmek için sağlıklı besinler tüketmeniz gerekir.

sac dokulmesi 7

2. Günlük Rutinlerinizi Düzenleyin

Günlük olarak çok fazla çalışan, bünyeyi yoracak ağır işler yapan veya çok fazla hareketsiz kalan kişilerde stres sorunları oldukça sık görülmektedir. Çalışma saatleriniz uzunsa ve ağır, tempolu, yoğun bir işte çalışıyorsanız mutlaka sağlığınızı korumaya, biraz da olsa dinlenmeye, bedeninizi ve ruhunuzu rahatlatmaya dikkat edin.

3. Psikolojik Olarak Kendinizi İyileştirin

Saç dökülmesi gibi problemlerin temelinde psikolojik baskı, yoğun stres gibi bünyeyi zorlayan nedenler yatabilmektedir. Özellikle uzun süreli, ağır işlerde çalışanlar ve sürekli yorgun bir ruh halinde olanlar için psikolojik anlamda bünyeyi rahatlatmak son derece önemlidir. Spor yapmak, meditasyon yapmak, yoga yapmak, yürüyüşlere çıkmak, hobilerinizle ilgilenmek, sosyalleşmek; üzerinizdeki psikolojik baskıyı azaltmaya yardımcı olabilir.

sac dokulmesi 4

4. Saç Bakımını İhmal Etmeyin

Bakım yapmak sadece güzel görünmek için değil, aynı zamanda sağlıklı saçlara sahip olmak için de son derece önemlidir. Tabii ki bakım yaparken her ürünü kullanmak yerine sadece etkisi kanıtlanmış, güvenilirliğinden emin olduğunuz, mümkünse uzman tavsiyesi içeren ürünleri kullanmanız önerilmektedir. Özellikle bakım ve güzellik alanında son zamanlarda birçok yanıltıcı ürünün ve takviye gıdanın piyasaya çıktığı bilinmektedir. Bu nedenle saç bakımı yaparken kullanacağınız ürünler konusunda saç kaybından kurtulmak isterken daha ciddi sağlık sorunları yaşamamak için dikkatli olmanız önerilmektedir.

Aylin Soyer fotoğrafı

Aylin Soyer

Goethe'ye atfedilen 'güzellik heryerde aranan konuktur' sözüyle güzelliğe dair ne varsa...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu