SağlıkManşetSaç Bakımı

Saç Ekimi Nedir? Saç Ekimi Nasıl Yapılır, Fiyatları Neler? (2023) 

Saç ekimi, özellikle orta yaş grubunda bulunan kişilerin çok sık yaşayabildiği saç dökülmesi gibi sebeplerden sonra önerilen cerrahi tedavi yöntemlerinden biridir. Saç ekimi ile birlikte kişilerin kaybettiği saçlar tekrar doğal bir şekilde geri kazandırılabilmektedir. Geçmişten günümüze birçok farklı teknikle ve birçok farklı saç ekim yöntemiyle gelişen bu sektör; özellikle yurt dışından Türkiye’ye bu konuda başvuran turist sayısını arttırmıştır.  

Saç Ekimi Nedir, Nasıl Yapılır?

Zira Türkiye, saç ekim konusunda uzman birçok kuruluşla birlikte profesyonel olarak hizmet sağlamaktadır. Tüm dünyadan saç ektirmek için akın akın Türkiye’ye gelen ziyaretçiler, internet ortamında saç ekmenin ne olduğundan Türkiye saç ekim fiyatlarına dek birçok farklı konuda araştırmalar yapmakta, bilgi almak istemektedir. Peki, saç ekimi nedir? Saç nakli nasıl yapılır, saç ekim fiyatları neler? 

Saç Ekimi Nedir?

Saç ekimi; hastalık, stres, genetik veya farklı faktörlere bağlı olarak kişilerde görülen saç kayıpları adına gerçekleştirilen cerrahi bir operasyon türüdür. Bu operasyonla birlikte kişilerin kaybettikleri saçlara tekrar kavuşmasına ve doğal bir görünümle birlikte tekrar saçların uzamasına yarar sağlamaktadır. Özellikle günümüzde çok yaygın tercih edilen plastik cerrahi, organ nakli grubunda yer almaktadır.

sac ekimi 1

Saç nakli, kişilerde kelliğe en dirençli olan ense kökü bölgesinden alınan saç köklerinin çeşitli yöntemlerle saç kaybı yaşanan alanlara taşınmasını içermektedir. Ardından birkaç aylık süreçte kişinin saçları normal bir şekilde uzamakta, insanlar saçlarına tekrar kavuşabilmektedir. Saç ekim hakkında en çok merak edilen konular genel olarak “Saç ekimi nasıl yapılır?“, “Saç ekimi teknikleri neler?“, “Saç ekimi fiyatları ne kadar?“, “Saç ekimi yorumları” şeklinde olmaktadır. Özellikle bu sektörden ilk defa haberi olmuş ve operasyon hakkında destek almak isteyen kişiler, saç ekimi sektörünün global çapta oldukça büyük bir hacme sahip olduğunu ve bunun sonucunda da bu sektörde art niyetli birçok kişi ve kuruluşun faaliyet gösterdiğini bilmelidir.

sac ekimi

Saç nakli genel olarak işe yarar, güvenli ve doğal operasyonlardan biri olsa da kişilerin güven vermeyen, bu alanda uzman olmayan kuruluşlara başvurması sonucunda saç dökülmesinden ve saç kaybından çok daha ciddi rahatsızlıklar ortaya çıkabilmekte; beklenen sonuç alınmadığı için maddi ve manevi olarak zarara uğratılabilmektedir. Dolayısıyla saç ekim için güvenilir uzman doktorları ve bu alanda referansları bulunan uzman kuruluşları araştırarak hareket edilmesi önerilmektedir.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saç ekimi nasıl yapılır sorusuna verilecek cevap, uygulanacak operasyon çeşidine göre değişebilmektedir. Ancak genel olarak saç nakli işleminin, kişilerin saç dökülmesine karşı en dayanıklı olan enseye yakın tarafında bulunan tüylerin kökünün alınmasıyla birlikte başlamaktadır.

Bu kökler çeşitli cerrahi tekniklerle çoğaltılmakta, hastanın derisindeki dökülme gerçekleşmiş yerlerde mikro delikler açılarak bu alanlara ekilmektedir. Bu işlemler sonucunda tüm seanslar tamamlandıktan sonraki birkaç aylık süreçte kişiler doğal bir şekilde tekrar saçlarına kavuşmaya başlamaktadır. Genel olarak saç ekimi nasıl yapılır sorusunun cevabı şu aşamalarla verilebilir;

  1. Öncelikle saç dökülmesi ve saç kaybına dair durum gözetilerek seans, saç ekim tekniği gibi detaylar belirlenir.
  2. Ardından uzman doktorlar tarafından kişinin saç bulunan ve dökülmeye dayanıklı farklı bir deri bölgesinden saç telleri alınmaktadır.
  3. Nakil yapılacak bölge belirlendikten sonra bu alanda, uygulama için uygun cerrahi aletler aracılığıyla mikro delikler açılmaktadır.
  4. Alınan saç tellerinin kökleri, saçsız ve ekim yapılacak bölgede açılan mikro deliklere yerleştirilmektedir.
  5. Saç ekim işlemleri seans bazında yapılmaktadır. Tüm seanslar tamamlandıktan sonra uygulanacak işlemler, uyulması gereken kurallar hastaya bildirilmektedir.
sac ekimi 2

Bu aşamaların ardından saç nakli operasyonu tamamlanır ve saç naklinden sonra dikkat edilmesi gereken tüm hususlar uzman doktor tarafından hastaya bildirilir. Hastanın operasyon sonrasında dikkatli hareket etmesi, doktor tarafından verilen önerilere ve kurallara uyum sağlaması sonucunda ortalama 18 aylık süreçle birlikte saçlar doğal bir şekilde uzamaya başlayacaktır.

Saç Ekimi Fiyatı Ne Kadar? (2023)

Saç ekimi fiyatı, saç nakli yaptırmak isteyen ve dökülen saçların yerine doğal bir şekilde saçlarının uzamasını isteyen kişilerin en çok merak ettiği konulardan biridir. Saç nakli fiyatları tek bir etmene göre değil kişinin içinde bulunduğu vaka durumuna, saç ekim merkezinin bulunduğu ülke veya şehre, uzman doktorların bu alandaki becerilerine, malzeme kalitelerine ve operasyon türlerine, gereken seans sayılarına göre birçok farklı etmene bağlı olarak değişmektedir. Bu nedenle saç ekim fiyatı almak isteyen kişilerin, güvenilir ve bu alanda uzman bir saç ekim merkezi bulduktan sonra bilgi talep etmesi daha doğru olacaktır.

Aylin Soyer fotoğrafı

Aylin Soyer

Goethe'ye atfedilen 'güzellik heryerde aranan konuktur' sözüyle güzelliğe dair ne varsa...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu