Saç BakımıGüzellikManşet

Saç Maskesi Nasıl Kullanılır?

Saç maskesi saçları beslemek ve güçlendirmek için sık sık tercih edilmektedir. Aynı zamanda saçlarda yaygın görülen kuruluk, matlık ve cansızlık gibi problemleri hedef alan malzemelerden oluşurlar.

Bütün saç tiplerine özel olarak hazırlanan saç maskesinin ne sıklıkta kullanılması gerektiğinden, saçınızda ne kadar kalması gerektiğine dair önemli talimatlar bulunur. Peki ya saç maskesi nasıl kullanılır? Haydi gelin merak ettiğiniz tüm detayları hep birlikte inceleyelim.

saç maskesi

Saç maskeleri nem desteğinin yanında doğal bir ışıltı vererek saçların sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olur. Bu maskelerin seçiminde hazır ürünlerden faydanılabileceği gibi evde de hazırlanabilecek ve uygulanabilecek pek çok pratik maske bulunmaktadır. Fakat maskelerin içerdiği bileşenler kadar nasıl kullanıldıklarının da bilinmesi büyük önem taşır. Peki ya bu maskeler nasıl kullanılır? İşte cevabı…

Saç Maskesi Ne Sıklıkta Kullanılmalı?

saç maskesi

Bu maskeler genellikle haftada 1-2 kez uygulanabilir. Düzenli kullanımda saç sağlığını iyileştirir ve saçınızdaki matlık, kuruluk ve kepek gibi şikayetlerin önüne geçer. Aksi takdirde maskenin etkisi saçlarınızda kısa süreli olur.

Saçınız için hazır maskeleri tercih edebilirsiniz. Fakat evinizde bulunan malzemeler ile de saçınızı beslemek oldukça kolaydır. Saç bakımında kullanabileceğiniz diğer ürünler ise doğal yağlardır. Örneğin; Hint yağı, badem yağı, yılan yağı ve argan yağı gibi saç bakım yağlarını saçlarınıza haftada 1-2 kez uygulamanız yeterli olacaktır.

Maskenin Saçta Beklemesi Süresi Nedir?

pexels cottonbro 7428099

Saç maskesini saçınızda ne kadar bekleteceğiniz uyguladığınız maskeye göre değişkenlik gösterir. Bazı maskeler 20 dakika bazıları da 40 dakika kadar bekletilebilir. Eğer uygulayacağınız maskenin süresi hakkında bilgi yok ise 15-20 dakika kadar saçınızda bekletmenizde bir problem olmayacaktır.

Saç Maskesi Nemli Saça mı Kuru Saça mı Uygulanmalı?

saç maskesi

Kullanılan ürüne göre değişkenlik gösterse de kuru ya da nemli saça maske uygulamanın hiçbir sakıncası yoktur. Fakat uygulayacağınız maskenin talimatlarına dikkat ederek uygulamaya özen göstermelisiniz. Yağ bazlı saç maskeleri ıslak ve nemli saçlara uygulandığı zaman saç telleri ile etkileşime girmeyebilir. Bu tip maskeleri kuru saçınıza diğer maskeleri ise nemli saçlarınıza uygulayabilirsiniz.

Saç Dibine Maske Uygulanır Mı?

saç maskesi

Saç maskeleri muhakkak saç köklerine sürülmelidir. Saç derinize masaj yaparak uyguladığınız taktirde saç derisinin beslenmesini ve saç köklerinin güçlenmesini sağlamış olursunuz. Saç dipleriniz ve bütün saç tellerinize saç maskesini uygulamaktan çekinmeyin. Fakat kullanacağınız ürün bu durumun aksini belirtiyor ise saç dibine maskeyi uygulamaktan muhakkak kaçının.

Saç ve Güzellik Uzmanı Şefika Zorlu fotoğrafı

Saç ve Güzellik Uzmanı Şefika Zorlu

Kuaförlük kariyerini kişisel marka, stil ve imaj üzerine geliştiren Şefika Zorlu, danışman ve eğitmen olarak hizmet veriyor; saç, makyaj ve cilt konularında kuaforumden.com ziyaretçilerine de uzman olarak önerilerde bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu