İyi YaşamBeslenmeManşet

Verilen Kilolar Neden Geri Alınır?

Pek çok insan başarılı bir şekilde kilo verir ancak önemli olan süreç kilo verdikten sonra başlamaktadır. Çoğunlukla verilen kiloların geri alınmasından muzdarip olan insanları defalarca duymuşsunuzdur. Maalesef ki insanlar uzun vadede kilo kaybını devam ettirmede ya da korumada pek başarılı değiller.Öyleyse asıl sorumuza gelelim. Verdiğimiz kiloları geri almamızdaki sebep tam olarak nedir?

kilo

Kısa zaman içerisinde kilo vermemizin ciddi bir kısmını kas ve su kayıpları oluşturur. Bu kayıplar yaşanırken metabolizma yavaşlar ve yaşlanır. Bu sebeple de hızlı kilo verdiğimiz zaman aynı hız ile bu kiloları geri alırız. Bunun yanında kilo vermek için yapmış olduğumuz diyetteki enerji kısıtlaması da kiloları geri almayı hızlandırır.

Enerjisi düşük olan diyetler vücudun çalışma hızını düşürür ve vücut verilen besin ile idare etmeye çalışır. Diyetten sonraki süreçte ise tekrar eski beslenme şekline dönmek, verilen kiloların daha hızlı alınmasına yol açar. Genç bireylerde kilo alımı ile yağ depolanır ve hücre sayısında artış meydana gelir. Kilo verirken yağ hücrelerinin boyutunda azalma görülebilir ancak yağ hücrelerinde azalma gibi bir durum söz konusu değildir. Bu sebeple de bu kişilerde kilo alımı çok daha kolay olur.

Lipoprotein Lipaz adını verilen yağ hücreleri, kan yağlarını depolamaya yardımcı olur. Belli bir kilo kaybı yaşandıktan sonra vücut yap deposunu koruma sürecine geçer ve yağ depolamaya meyilli hale gelir. Ek olarak vücudumuzda bulunan iştah kontrolü, leptin hormonu tarafından sağlanmaktadır. Eğer Leptin hormonunun düzeyi artarsa bireyin iştahında azalma meydana gelir.

Fazla besin tükettiğimizde ya da kilo aldığımızda Leptin hormonunun düzeyi artar. Kilo verince de Leptin hormonunda azalma meydana gelir. Bütün bunlara ek olarak ağırlık kaybının yaşanması ile birlikte iştah arttıran Ghrelin hormonunda artış ortaya çıkar. Kilo kaybı ile iştah hormonu tamamen ters orantılıdır. Bu sebeple kilo kaybı yaşanırken iştah hormonumuz artar ve kendimizi daha da aç hissetmemize sebep olur.

Fiziksel aktivitelerin arttırılması kilo kaybının korunmasına yardımcı olur. Örnek vermek gerekirse; yürüyen merdivenleri tercih etmek yerine merdiven tercih edebilirsiniz. Aynı şekilde yakın mesafelere herhangi bir araç ile gitmek yerine yürüyerek gitmeyi tercih edebilirsiniz.

Spor Eğitmeni Ayşe Karabulut fotoğrafı

Spor Eğitmeni Ayşe Karabulut

Uludağ Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nden mezun oldu. Kariyerini spor eğitmenliği üzerine şekillendirdi. 2. Kademe Tenis antrenörlüğü, pilates ve fitness eğitmenliği yapmaktadır. Aktif olarak Batı Pilates'te özel dersler ve freelance şekilde de hizmet vermektedir.⭐1. Kademe Fitness Antrönörlük Belgesi-Türkiye Vücut Geliştirme Fitness ve Bilek Güreşi Federasyonu⭐Balance Body Mat & Reformer Module 1- Baps Academy⭐KSH Fitness Akademy-Stabizization & Mobilization And Fitness-Core Training - Isınma ve Toparlanma Stratejileri - KSH Fitness Academy - Kifoz & Hiperlordoz Skolyoz ve Fitness-KSH Fitness Academy - Strength & Power Traınıng - Metcon Traınıng And Program Desıgn - Specıal Populatıon And Fitness

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu