GüzellikSaç Bakımı

Cilt Tonunuza Uygun Saç Rengi Seçimi Nasıl Yapılır?

Saçlarımız görünüşümüzü tamamen etkiler. Bu sebepten doğru saç rengi seçmek büyük bir önem taşır. Peki ya görünüşümü bu kadar etkileyen saçlarımızı nasıl doğru renkte boyayabiliriz?

Haydi gelin içeriğimizin devamında sizin için doğru saç rengini birlikte seçelim.

Saçınızı hangi renge boyayacağınıza karar vermek neredeyse dünyanın en stresli işlerinden biridir. Aynı zamanda da oldukça riskli ve kritik bir karar verme adımıdır.

saç rengi

Bu yazımızda ise ten renginize göre size en uygun saç rengini nasıl seçmeniz gerektiğini inceleyeceğiz. Bu seçimi yapabilmek için de hangi tür cilt alt tonuna sahip olduğumuzu iyi bilmemiz gerekiyor. Bunu anlayabilmek için ise izleyebileceğiniz birkaç adım var.

  • Belli renkleri seçmeye özen göstermelisiniz. Örneğin soğuk alt tonlu cilde sahip olan insanların alt renkleri genellikle mavi ve yeşil olurken sıcak alt tonlu ciltlerin alt renkleri altın sarısı olur.
  • Sizin cilt ve göz renginize benzer tonlara sahip olan ünlüleri inceleyebilirsiniz.
  • Bilediğinizdeki damarların rengi mavi ya da mor ise büyük ihtimalle soğuk tonlu ten rengine, damarlarınız yeşil renkli ise sıcak tonlu ten rengine sahipsinizdir.
  • Gözlerinizde altın renginde lekeler olması teninizin sıcak tonlu, mavi ya da yeşil lekeler olması ise soğuk tonlu olduğunuz anlamına gelebilir.

Yukarıda bahsettiğimiz yollardan biri ile cilt tonunuza karar verdiyseniz geriye bir tek hangi ten rengine hangi saç renginin yakıştığını bilmek kalıyor.

saç rengi

Platin, Küllü ve Kum Beji

saç rengi

Sıcak alt tonlu beyaz bir ten rengine sahipseniz platin, küllü ve kum beji gibi renkler size gerçekten yakışacaktır. Ciltte bulunan kızarıklıkları nötrleme başarısına sahip olan soğuk sarı tonlar, mavi ya da mor alt tonlu porselen cilde sahip kadınlar için mükemmel bir tercih olacaktır.

Karamel, Bal Köpüğü, Butterscotch ve Amber

saç rengi

Soğuk alt tonlu bir beyaz tene sahipseniz karamel, bal köpüğü, butterscotch ve amber tonları sizin için ideal olacaktır. Uzmanlara göre soğuk alt tonlu kadınların bakır ya da bal köpüğü gibi ciltlerinin zıttı sıcak renkler seçmesi onlarda daha güzel duracaktır.

Bakır, Amber ve Kızıl Kahverengi

saç rengi

Nötr alt tonlu açık bir ten rengine sahipseniz kızıl parıltılı sarı tonlar, bakır, amber ya da kızıl kahverengi tonları cildinizle çok uyumlu olacaktır. Parlak bakır tonlu bir saç rengine sahip olmak istiyorsanız kuaförünüze sıcak ve soğuk tonları birbirine karıştırmasını önerebilirsiniz. Açık renkli cilt tonunuzla karşıtlık oluşturması için açık kırmızı tonları da tercih edebilirsiniz.

Kırmızı, Koyu Kestane ve Şarap Rengi

saç rengi

Turuncu alt tonlu açık renk bir cildiniz varsa kırmızı, koyu kestane ve şarap rengi tonlarına mutlaka bir şans vermelisiniz. Kulağa biraz garip gelse de aslında kırmızı tonlu saçlar benzer renkli alt tonlara sahip ciltler için çok idealdir. Koyu kestane rengini tercih ederek turuncu alt tonlu cildinizin ışıldamasını sağlayabilirsiniz.

Koyu Çikolata, Kestane ve Koyu Kestane

saç rengi

Sıcak alt tonlarına sahip kumral bir cilt renginiz varsa koyu çikolata, kestane, koyu kestane ve kahve tonları size çok yakışacaktır. Saçlarınızda tercih edeceğiniz soğuk kahverengi tonları sıcak alt tonlu cildinizi daha da dikkat çekici kılacaktır.

Siyah, Meyan Kökü ve Mavi-Siyah

saç rengi

Nötr alt tonlara sahip kumral bir cildiniz varsa tercih etmeniz gereken saç renkleri siyah, meyan kökü ve mavi-siyah tonları olacaktır. Siyahı tek bir renk olarak görmemelisiniz çünkü birden çok çeşitli renk skalasına sahiptir. Sıcak ya da nötr alt tonlu ciltlerde tercih edilmiş siyah saç rengi ciltte porselen etkisi yaratacaktır.

Fuşya ve Yakut

saç rengi

Bronz ten renginin pastel renkler ile buluşmasının da çokça dikkat çekici olduğunu ve fuşya, yakut gibi canlı saç rengi ile uyumlu olduğunu da söylememizde fayda var.

Karamel, Bal, Kızıl Kahverengi, Maun ve Tarçın

saç rengi

Soğuk alt tonlarına sahip kumral bir cilde sahipseniz seçmeniz gereken saç renkleri karamel, bal, kızıl kahverengi, maun ve tarçın tonları sizler için ideal bir seçim olacaktır. Solgun bir görünüme sahip olmamak için ten renginize zıt bir renk tercih etmek her zaman doğru bir karar olacaktır. Karamel kahverengi tonları koyu saç dipleri ile beraber soğuk alt tonlara sahip yanık tenler için doğru bir tercih olacaktır.

Peki ya siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Haydi gelin yorumlarda buluşalım!

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu