GüzellikSaç Bakımı

Saç Yağlanması Neden Kaynaklanır?

Her gün yağlanan ve yıkamak zorunda hissettiğimiz saçlarımız pek çoğumuzun ortak sorunları arasında yer alıyor. Saçlarımızı ne kadar sık yıkarsak yağlanmayı o kadar arttıracağımızı daha önce duymuş muydunuz? Güzelliğin Peşinde olarak işinize yarayacak bilgileri sizlere aktarmaya devam ediyoruz. İşte saç yağlanmasının nedenleri…

Saç yağlanmasını gidermek için neyi denediysek olmadı değil mi? Pudralar, kuru şampuanlar…

Sürekli yıkanan saçların daha sık yıprandığını bilmemize rağmen yağlı görüntüden ve histen kurtulmak için saçlarımızı daha sık yıkıyoruz. Gün içinde sabahtan akşama kadar yağlanan saçlarımızın problemi ne? Saç neden yağlanır? Saç yağlanmasını geciktirmek için ne yapmalıyız? Sağlıklı saçların ipuçları şimdi Güzelliğin Peşinde’de…

Saç Yağlanması Neden Olur?

Saçlarımızdaki sürekli yağlanma çoğu zaman rahatsız edici bir durum olabiliyor. Güzelliğin Peşinde olarak saçlarınızın yağlanma nedenini açık bir şekilde sizlere aktaracağız. Sadece aktarmakla kalmayıp saçlarımızın yağlanma süresini daha da uzatarak her gün yıkama zahmetinden kurtulacağız.

Saç derimizde yağ salgılayan bezler bulunmaktadır. Bu bezler saçımız için çok yararlı yağları üreterek saçımızın canlılığına, sağlığına, parlaklığına karar veren asıl unsurdur. Saç diplerinde yağ salgılayan bu bezlerin normalden fazla çalışması ve yağ üretmesi sonucunda yağlanma daha çok görülür ve bir süre sonra rahatsız edici bir durum olarak ortaya çıkar. Saçın çok fazla kirli olması ve yeterli hijyene sahip olmaması, hormon seviyemizdeki dengesizlik gibi durumlar da saçın fazla yağlanmasına ya da çok fazla kuru görünmesine neden olabilir. Hamilelik ve ergenlik dönemi saçın en çok yağlandığı dönemler arasında yer alır.

Saçlarımız Neden Yağlanır?

sac yaglanmasini nasil azaltabilirim
  • Aşırı sıcak su ile yıkama
  • Saç diplerine uygulanan bakım kremleri
  • Elle saçlara gün içinde sık temas etme
  • Saçları gerekenden fazla tarama
  • Yüksek ısılı saç aletlerinin sık kullanımı

Yukarıda sıralamış olduğumuz bazı durumlar saçlarımızın çok daha sık yağlanmasına neden olacaktır. Saçlarımızın yağlanmaması da en az fazla yağlanması kadar büyük bir sorundur. Saçımıza ihtiyacı olan besini üretilen şampuanlar ve bakım kremlerinden daha çok diplerimizdeki yağ verir. Saç diplerimizde oluşan yağın saçlarımızda olmaması saçlarımızın cansız, bakımsız, kırık ve solgun görünmesine neden olacaktır.

Saç Yağlanması Nasıl Azaltılır?

Saçımızdaki yağlanmayı azaltmak için yukarıda saymış olduğumuz sebepleri daha az uygulamak ve uygulamamak gerekir. Çok yıkanan saçın çok temiz olduğu algısı toplumda en çok bilinen yanlışlardan birisidir. Saçınızı her gün yıkıyorsanız bu da temelde sağlıksız bir saçın oluşumuna neden olabilir.

Saçlarınızın daha az yağlanmasını istiyorsanız saç yıkama sürenizi biraz daha ileriye çekmeniz gerekir. Başta uyum sağlarken zorlanabilir fakat sonrasında rahata erişebilirsiniz. Saçlarınızı her gün yıkıyorsanız bu sayıyı iki ya da üç günde bire indirmeye özen gösterin.

Saç ve Güzellik Uzmanı Şefika Zorlu fotoğrafı

Saç ve Güzellik Uzmanı Şefika Zorlu

Kuaförlük kariyerini kişisel marka, stil ve imaj üzerine geliştiren Şefika Zorlu, danışman ve eğitmen olarak hizmet veriyor; saç, makyaj ve cilt konularında kuaforumden.com ziyaretçilerine de uzman olarak önerilerde bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu