GüzellikSaç Bakımı

Saçlarımızı nasıl güneşten koruruz?

Doğal, dalgalı, hacimli ve sağlıklı saçlar her dönem herkesin isteğidir. Yalnızca kadınlar değil erkekler için de büyük önem taşıyan saç sağlığı ile ilgili ise dikkat edilmesi gereken pek çok unsur bulunmaktadır. İçinde bulunduğumuz yaz aylarının gelişi ile birlikte pek çok kişi saçların nasıl güneş ışınlarından korunabileceğini araştırmaya başladı bile. Son dönemlerde arama motorlarında sıklıkla araştırılan saçların güneşten nasıl korunacağı ise merak konusu. Zararlı güneş ışınları ve deniz suyunda bulunan etken maddelerin insan saçına olan büyük olumsuz etkilerinden korunmak isteyen kişilerin yaz aylarında en çok merak ettiği ve araştırdığı bu sorunun cevabı yazımızın devamında.

Yaz ayları geldi. Peki saçlarımı nasıl sağlıklı tutacağım?

Saç kurutma makinesi mi, ben almayayım?

Saç tellerinin dengesini bozan ve saçlar için adeta düşman olan saç kurutma makinesinden uzak durmanız şart. Pek çok kişinin duş sonrası ya da tuzlu deniz suyundan çıktıktan sonra tercih ettiği saç kurutma makinesi saçlar için büyük düşmandır. Saçlar için ani bir şekilde ısı değişikliği yaşanması ve saç kurutma makinesinin zararlı ışınlarının saçlara nüfuz etmesi saçlarınızın sağlıksız bir yapıya bürünmesine sebep olabilir. Elektronik aletler yerine, saçlarınızı kremleyerek oda sıcaklığında kurumasını bekleyebilirsiniz. Saçlarınız güneşte kuruması da saç telleriniz için geri dönülemez zararlara yol açabilir.

Saçlarınızı daima nemli tutun!

Sıcak havalar zaten saçlarınızın dengesini bozacak. Klorlu su, tuzlu deniz suyu ve aşırı sıcak havalar saçlarınızın dengesini bozacaktır. Bu noktada saçlarınız doğal nemini kaybedecek, kuru ve hacimsiz bir hal alacak ve kırılmaya başlayacaktır. Saçlarınızın sağlıklı kalmasını istiyorsanız; saç tipinize uygun saç kremlerini önerilen miktarlarda kullanmayı aksatmayın.

Yumuşak kil bakımı

Ne varsa eskilerde var! Geçmiş dönemlerde insanların saçlarını kille yıkaması pek çok kişi tarafından eleştirilse de bu yöntem aslında saç bakımı için oldukça etkin bir tercihtir. Yumuşak kili saç diplerine masaj yaparak uygulamak hem saçlarınızın daha sağlıklı bir yapıya sahip olmasını, hem de saç tellerinizin onarılarak dökülmesine karşı önlem almanızı sağlayacaktır. Saçlarınızı yumuşak kil ile yıkamak, güneş ışınlarının nüfuz etme oranını da düşürecektir.

Bu yöntemleri uygulayarak sıcak yaz günlerinde saçlarınızı zararlı güneş ışınlarından kolaylıkla koruyabilirsiniz.

Saç ve Güzellik Uzmanı Şefika Zorlu fotoğrafı

Saç ve Güzellik Uzmanı Şefika Zorlu

Kuaförlük kariyerini kişisel marka, stil ve imaj üzerine geliştiren Şefika Zorlu, danışman ve eğitmen olarak hizmet veriyor; saç, makyaj ve cilt konularında kuaforumden.com ziyaretçilerine de uzman olarak önerilerde bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu