GüzellikSaç Bakımı

Saçlarınız İçin Önlem Almanız Gereken 11 Tehlike

Hepimiz uzun, gür ve sağlıklı saçların hayalini kuruyoruz. Fakat bazen bu hayallere ulaşmak göründüğü kadar kolay olmuyor. Gündelik hayatımızda stres, kirlilik ve pek çok etken biz farkına varmadan saçlarımıza günden güne zarar veriyor ve yıpratıyor. Saçlarımızı koruyacak ve aynı zamanda güçlenmesini sağlayacak birkaç yararlı öneriyi sizler için derledik. Haydi gelin içeriğimizin devamına geçelim.

Saç Kremi

Saç kremlerinin saçı döktüğü aslında pek de doğru değil. Saç kremini saçlarınızı temizlemek amacıyla kullanabilirsiniz. Saçlarınıza zarar vermeden ya da ağırlaştırmadan bu amaca hizmet eden pek çok saç kremini piyasada bulabilirsiniz.

Fakat değinmemiz gereken bir nokta var. Bu yöntem her saç tipi için uygun olmayabilir. Saçlarınız kalın, kuru ya da kıvırcıksa bu yöntemi deneyebilirsiniz.

Aynı Yöne Taramak

Saçlarınızı sürekli aynı yöne taramamanız gerekli. Genellikle saçımızı kullanmaya alıştığımız yönde taramaya meyilliyiz. Çünkü böyle yapmak hem bize daha çok kolay gelir hem de duştan çıktıktan sonra ya da evden ayrılmadan önce zaman kaybetmek istemeyiz. Ancak saçlarınızı aynı yöne taramak saç dökülmelerini hızlandırıyor, bunu unutmayalım.

Aynı şekilde saçlarınızı sürekli olarak aynı yöne taramak saçı ağırlaştırır ve kırılmasına neden olur. Bunun tam tersini uygulamak ise az önce bahsettiğimiz yan etkilerin dışında saçınıza, yani size farklı bir görünüm verir. Aynı zamanda da tam olarak olgunlaşmamış olan bebek tüylerinizi de saklamanıza yardımcı olur.

Sürekli At Kuyruğu Yapmak

Saçınızı her gün at kuyruğu yapmamalısınız. Bu saç stili saçınızda kırılmalara ve dökülmelere neden olabilir. Bunun yanında migren ve boyun ağrısı çekmenize yol açabilir. Bu sebeple saçınızı farklı şekillerde kullanmanız tavsiye edilir.

Bone Kullanımı

Yüzerken bone kullanmaya özen göstermelisiniz. Bone kullanmak sadece daha hızlı yüzmenizi sağlamaz. Aynı zamanda kullandığınız havuzu temiz tutar ve saçlarınızın suda bulunan klordan etkilenmemesini sağlar. Bonelerin saçı tamamen kuru tuttuğuna dair yanlış bir olgu var. Sert kimyasalların saçınız ve saç deriniz üzerindeki etkilerinden etkilenmemenizi sağlar.

Islak Tarama

Saç tipinize bağlı olarak tarağınızı duşa getirmek isteyebilirsiniz. Saçınızı kuru mu yoksa ıslak mı taramanız gerektiği tamamen saç tipinize bağlıdır. Kıvırcık bir saça sahipseniz kurutmadan önce taramalısınız. Bu yöntem kabarmaları önler ve istediğiniz modeli korumanıza yardımcı olur. Fakat saçınız düz ise bu durum tam tersi olmalıdır. Çünkü saçınızı ıslakken taramak saçta kırılmalara neden lur.

Havlu Kullanımı

Duştan sonra kullandığınız havlulara dikkat etmeniz gerekir. Standart kumaş havlular saçınızdaki suyu emmek konusunda çok kullanışlıdır fakat bu havlular çok fazla su emerek sürtünmeye yani saçta kabarmaya sebep olabilir. Bunun yerine mikrofiber havluları ve havlu sargılarını tercih edebilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı

İnce saç tellerine sahipseniz hindistan cevizi yağından uzak durmanız gerekir. Günümüzde güzellik endüstrisi hindistan cevizinin her probleme iyi geldiğini söylüyor. Fakat bu yağ her durumda kullanılmamalı. Örneğin ince telli saçlarda durum bu şekilde. Hindistan cevizi yağı evet saça bir miktar ışıltı veriyor ancak nemlendirme konusunda çok başarılı değil maalesef ki.

Bu yağ çok ağır olduğu için saçınızın sönmesine de sebep olabilir. Bu anlattıklarımıza rağmen hindistan cevizi saçlarınız için faydalı pek çok madde içeriyor. Bu yüzden saçınızda, bu bileşene sahip saç bakım ürünlerini kullanabilirsiniz.

Güneşin Etkileri

Saçınızı güneşin zararlı etkilerinden korumanız gerekir. Günümüzde yapılan pek çok araştırmayla da ortaya konulduğu üzere güneşten gelen mor ötesi ışınlar derimize olduğu kadar saçımıza da zarar verir. Bütün gün dışarıdaysanız, teninize uygulayacağınız güneş kreminin yanında saçınızda da kullanabileceğiniz durulanmayan saç kremlerini yanınıza alabilirsiniz.

Elektriklenme

Eğer kuru saç tipine sahipseniz elektriklenme problemiyle karşılaşmanız oldukça yüksek. Saçınızda yaşadığınız bu etki çok sinir bozucu olabiliyor. Bu durumu yaşamamak için saçlarınızı iyi nemlendirmeniz gerekiyor. Bunu da denediğiniz halde saçlarınız hala elektrikleniyorsa metal bir saç fırçası edinebilirsiniz. Bunun yanında başka bir çözüm de iyon özellikli saç kurutma makinelerini kullanmaktır.

Saç Boyası

Saç boyası içerdiği kimyasallar sebebiyle saçlarınızın incelmesine ve saç derinizin yıpranmasına sebep olur. Yarı kalıcı saç boyalarını tercih ederek bu durumun önüne geçebilirsiniz.

Hint Yağı

Sosyal medyada önerilen her yağ saçınıza iyi gelmeyebilir. Bilinenin aksine hint yağı saçlara iyi gelmez. Aksine saçların daha da kıvırcıklaşmasına ve karışık bir görünüm almasına sebep olur.

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu