Ağız ve Diş BakımıGüzellik

Daha Sağlıklı Dişlere Sahip Olmak İçin 9 İpucu

Dişlerimiz yüzümüzün en çok dikkat çeken yerlerinden biri. Kocaman bir gülümsemeyle de hemen kendisini gösteriyor. Fakat bundan daha önemlisi, diş temizliğinin genel olarak sağlığımız üzerinde de önemli bir etkisi var. Fakat basit günlük fırçalama teknikleri ve çocukluğumuzdan beri kullandığımız farklı ürünler yeterli olmayabilir. Bu sebeple, bilim insanlarının ve diş hekimlerinin en iyi uygulamalarını ve önerilerini dinleyerek dişlerimize düzgün bir şekilde bakmamız gerekir. Haydi gelin detaylara geçelim.

Dişlerinizi fırçalamadan önce beklemelisiniz.

Pek çok insan güne bir bardak meyve suyuyla başlamayı ve günü biraz meyve yiyerek bitirmeyi sever. Fakat tüm bu ürünleri tükettikten ya da içtikten kısa bir süre sonra dişlerimizi fırçalamamamız gerekir.

Çünkü meyvelerin yüksek bir asit içeriği vardır. Bu da diş minesini yumuşatabilir ve zarar verebilir. Bu sebeple, meyve yedikten ya da tükettikten hemen sonra dişlerinizi fırçalamak sağlığınız için yapabileceğiniz iyi şeylerden biri değildir. Bu sebeple turunçgiller ya da domates yedikten, meyve suyu ya da soda içtikten sonra en az 30 dakika bekleyip sonrasında fırçalamak daha iyidir.

Fırçalamaya ulaşılması en zor yerlerden başlayın.

Dişlerinizi temizlemek için pek çok teknik mevcut fakat bunlardan yalnızca birkaç tanesi günlük kullanım için yeterince güvenli. Doktorlar her zaman fırçalamaya en zor yerlerden başlamayı ve kolay yerlerle bitirmeyi tavsiye eder. Pek çoğumuz bunun tersini yaparız. Dişlerimizin iç kısmına ve diş sağlığımız için diğer pek çok önemli alana bakan ön dişleri fırçalarız. Fakat olması gereken ise ağız arkasından başlayıp sonra da iç kısım ile dış kısmı fırçalamaktır. Son olarak da fırçalamayı çiğneme yüzeyleri ile bitirmek en sağlıklısıdır.

Diş macunu olmadan da fırçalama yapabilirsiniz.

Macununuz yoksa su olmadan kuru fırçalama da yapabilirsiniz. Çünkü fırçanızın kılları tek başına bakterileri ortadan kaldırabilir. Diş macunu sadece ek bir malzemedir. Aslında yapılan araştırmaların sonunda kuru fırçalamanın plak birikimini, kanamayı ve diş eti iltihabını en az %50 azalttığı gözlemlenmiştir. Elbette bu hiç macun kullanmayacağınız anlamına gelmiyor.

Rutininize gargara suyunu ekleyin.

Elbette ki gargara, fırçalama ve diş ipi kullanmanın yerini tutmaz. Gargara suyu dişlerinizdeki ve diş etlerinizdeki tüm bakterilerden kurtulmanızı sağlamaz. Fakat yine de iyi bir ek araçtır. Ve ağız sağlığı için faydalıdır. Gargara kullanmak için en uygun zaman fırçalama yaptıktan sonrasıdır. Bundan maksimum faydayı elde etmeniz için, durulandıktan sonra en az 30 dakika boyunca yemekten ve içmekten uzak durmanız önerilir. Aynı zamanda gargara suyu her gün kullanılmamalıdır.

Sakız çiğneyebilirsiniz.

Yemek yedikten sonra sakız çiğnemek iyidir. Asitleri nötralize etmeye yardımcı olan ağızdaki tükürük akışını teşvik eder. Özellikle tükürük kalsiyum ve fosfat ile doludur. Bu da; dişlerinizi reminalize eder, mineyi güçlendirir ve hatta diş hassasiyetini azaltır. Tek kural, zararlı oral bakteriler yediğimiz şekerler ile beslendiğinden sakızın şekersiz olması büyük önem taşır.

Yumuşak kıllı fırça kullanın.

Diş fırçaları farklı kıl güçlerine sahiptir. Bu kıl güçleri yumuşak, orta ve sert olarak ayrılır. Fakat sert bir fırça kullanıyorsanız belki de fırçanızı yumuşak kıllı bir fırça ile değiştirmenin zamanı gelmiştir. Orta kıl yapısına sahip olanlar bile zamanla diş etlerinize ve dişlerinize aşındırıcı zararlar verebilir.

Çok sık fırçalama yapmayın.

Dişlerimizi günde en az iki kere fırçalamamız gerekir. Bunu hepimiz biliyoruz, evet. Çünkü günde bir kez fırçalama yapmak dişlerimizi temiz tutmak için yeterli değildir. Bunun yanında bazı insanlar günde üç kez ve hatta daha fazla fırçalamayı sever. Ancak çok sık fırçalama yapmak dişlerin aşınmasına yol açabilir.

Su dişleriniz için en iyi içecektir.

Aynı tükürük gibi içme suyu da ağzımızı temiz tutar. Meyve suyu, soda ya da enerji içeceklerinden farklı olarak dişlerinizde istenmeyen şeker kalıntıları bırakmaz. Su, ağzınızdaki bakteriler tarafından üretilen asitleri de seyreltme görevi görür.

Lifli yiyecekler yemelisiniz.

Taze ve gevrek yiyecekler çok sağlıklıdır. Lifler içerir ve dişleriniz için en iyi tercihtir. Bunların arasında lif bakımından zengin çiğ meyveler, sebzeler ve kuruyemişler ilk sırada yer alır. Bu besinler dişleri temizler ve tükürük üretimini uyarabilir. Bunların yanında ağzı nemlendirebilir ve bakteri üreme olasılığını azaltabilir.

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu