Ağız ve Diş BakımıGüzellik

Daha Sağlıklı Dişlere Sahip Olmak İçin Önemli İpuçları

Dişlerin sağlıklı ve temiz olması genel sağlığın stabil ilerlemesi açısından son derece önemlidir. Fakat günlük yaşamda uyguladığınız fırçalama ve çocukluğunuzdan bu yana alışkın olduğunuz farklı ürünleri kullanmak diş sağlığını korumak için yeterli olmuyor. Düzenli olarak diş hekimlerinin kontrolünden geçilmesi gerekirken bir yandan da bilimin gerçeklerini de göz önünde bulundurmalıyız. Peki daha sağlıklı dişlere sahip olmanın sırrı nedir? Merak edenler için işte detaylar…

Diş Fırçalamadan Önce Bekleyin

İnsanlar çocuğu zaman güne bir bardak meyve suyu ya da meyve ile başlar. Bu ürünleri tükettikten sonra kısa bir süre içinde dişleri fırçalamamak gerekir. Çünkü meyveler diş minesini yumuşatma ve zarar verme özelliği bulunan yüksek asit içeriğine sahiptir. Bu nedenle de meyve ve meyve suyu tüketiminden sonra dişleri hemen fırçalamamak gerekiyor. En az 30 dakika beklemek şart!

Önce En Zor Yerleri Fırçalamalısınız

Dişleri temizlemenin birbirinden farklı tekniği bulunuyor. Fakat bunlardan yalnızca birkaç tanesi günlük kullanım için idealdir. Öyle ki doktorlar her daim fırçalamaya en zor yerden başlanması gerektiğini ve kolay olanlarla bitirmeyi tavsiye etmektedir. Günümüzde ise insanların büyük bir kısmı bunun tam tersini yapıyor.

Diş Macunu Kullanmadan Fırçalama

Eğer diş macununuz yoksa su olmadan kuru fırçalama da yapabilirsiniz. Öyle ki diş fırçaları kendi başına da bakteri yok edebiliyor. Diş macunu yalnızca ek bir araç görevi görmektedir. Aslına bakıldığında araştırmacılar, kuru fırçalama yapmanın plak birikimi, kanama ve diş eti iltihabını %50 oranında azalttığını göstermiştir.

Rutin Olarak Gargara Suyu Kullanın

Gargara yapmak kesinlikle fırçalama ve diş ipinin yerini tutmayacaktır. Aynı zamanda gargara suyu dişlerdeki ve diş etlerindeki tüm bakteri yığınlarından kurtulmanız için de yardımcı değildir. Fakat yine de sağlıklı dişler için ek bir seçenek olarak kullanılmasında fayda vardır.

Sakız Çiğnemelisiniz

Yemeğinizi yedikten sonra sakız çiğnemeye özen gösterin. Çünkü sakız, asitleri nötralize etmek görevini üstlenen ağızdaki tükürük akışını hızlandırıcı etki yapar. Ancak tercih ettiğiniz sakızın kesinlikle şekerli olmaması gerekiyor.

Yumuşak Kıllı Diş Fırçası

Her diş fırçasını kıl gücü kendisine hastır. Fakat sert kıllı fırça kullanmak yerine yumuşak kıllı bir diş fırçasını tercih etmenizde fayda olacaktır. Aynı zamanda orta kıllı olan diş fırçaları ise zamanla diş etleri ve dişlere aşındırıcı zararlar verebiliyor.

Aylin Soyer fotoğrafı

Aylin Soyer

Goethe'ye atfedilen 'güzellik heryerde aranan konuktur' sözüyle güzelliğe dair ne varsa...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu