Cilt Bakımı

Cildinizin Farklı Bölgelerinde Çıkan Sivilceler Size Ne Söylemek İstiyor?

Akne ve sivilce oluşumuyla alakalı internet ortamında çok sayıda bilgi yer alıyor. Bazı web sayfalarında kulağınızda sivilce varsa böbrek sorununuz var demektir, yanağınızda sivilce varsa karaciğer hastalığınız vardır gibi bilgiler illa ki sizlerin de karşısına çıkmıştır. Bu bilgilerin doğruluğunu kanıtlayan herhangi bir bilimsel çalışma ise ne yazık ki yok! Bu nedenle cildinizin farklı bölgelerinde çıkan sivilcelerin gerçek anlamda neyin sinyalleri olduğuna dair bilimsel bilgileri sizlere biz aktaracağız. İşte detaylar…

Saç Diplerinde Çıkan Sivilceler

Saç diplerinde çıkan sivilceler bir diğer ismi ile de pomat akne olarak bilinmektedir. Bu akne türü genel olarak kalın bir yapıdadır ve yağ bazlı olan saç ürünleridir. Saç foliküllerinde yer alan doğal yağ ve sebumun dışarı çıkmasına engel olan saç derisi aknesi, gözenekleri tıkıyor. Bu nedenle saç diplerinizde sivilce çıkıyorsa kullandığınız saç ürünlerine dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

Yanaklarınızda Çıkan Sivilceler

Eğer yanağınızda sivilce çıkıyorsa mutlaka cep telefonlarınızı ve yastığınızı kontrol etmenizi tavsiye ediyoruz. Çünkü cep telefonuyla her görüşme yaptığınızda, telefon yüzeyinde yer alan birçok bakteri yüzünüzle de doğrudan temas etmiş oluyor. Özellikle de sivilceler yanığınızın bir tarafında çıkıyorsa bunun nedeni ya temiz olmayan yastık kılıflarıdır ya da cep telefonu ekranları!

Çene Hattında Çıkan Sivilceler

Çene ve çene hattında çıkan sivilcelerin en temel nedeni hormonlarla ilgilidir. Öyle ki insan vücudunda fazla miktarda androjen salgılanması, yağ bezlerinin gereğinden fazla çalışmasına sebebiyet verir. Yağ bezlerinin fazla çalışması da gözeneklerin tıkanmasına yol açar. Özellikle de regl döneminde yaşanan hormonal değişiklikler nedeniyle ya da kullanılan doğum kontrol hapları sivilce oluşumuna neden olabilmektedir.

Alın ve Burunda Çıkan Sivilceler

Bir diğer ismi ile T bölgesi olarak da bilinen alın ve burun bölgesinde çıkan sivilceler, yağ ve stresten kaynaklanıyor. Öyle ki Sİngapur’da 160 erkek lise öğrencisi üzerinde yapılan bir deney de göstermiştir ki yüksek stres sivilce oluşumuna neden oluyor. Aynı zamanda bir başka araştırmaya göre sabahları yorgun kalkan insanların sivilce çıkarma ihtimali de diğer insanlara göre çok daha yüksektir.

Saç ve Güzellik Uzmanı Şefika Zorlu fotoğrafı

Saç ve Güzellik Uzmanı Şefika Zorlu

Kuaförlük kariyerini kişisel marka, stil ve imaj üzerine geliştiren Şefika Zorlu, danışman ve eğitmen olarak hizmet veriyor; saç, makyaj ve cilt konularında kuaforumden.com ziyaretçilerine de uzman olarak önerilerde bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu