Beslenme

Sahurda Ne Yemeliyiz? İşte Sağlıklı Bir Ramazan İçin Öneriler…

11 ayın sultanı Ramazan gelirken oruç tutacak pek çok kişi sahurda neler yemesi gerektiğini bilmiyor. Ramazan’ı en sağlıklı şekilde geçirmenin yollarını söyleyeceğiz bugün size. Ramazan’da nasıl beslenmemiz gerektiğiyle ilgili derin bir araştırma yaptık ve Güzelliğin Peşinde olarak sahur sofralarınızda ne olması gerektiğiyle ilgili önerilerimiz var. Peki sahurda ne yemeliyiz?

Tüm bereketiyle gelen Ramazan ayında yine dolu dolu sofraların olacağından eminiz. Tüm sevdiklerimizle sahura kalkmanın mutluluğunu yaşayacağımız bu ayda sahur vakti neler yememiz gerektiğini biliyor muyuz? Hem bizleri gün boyu tok tutacak hem de vücudumuz için sağlıklı olabilecek önerilerle geldik. O halde geçelim.

Yumurtayı Eksik Etmeyin!

Hem uzun süre tok tutması ile bilinen hem de bol bol protein içeren yumurta Ramazan ayında özellikle de sahurun vazgeçilmezidir diyebiliriz. Hem lezzetli hem sağlıklı hem de tüketebileceğimiz en ekonomik yiyeceklerden biri olan yumurtayı sahurda tüketebilir ve gün boyu zorlanmadan orucumuzu tutabiliriz. Yumurtanın tadı her şekilde çok güzel olsa da sahurda nasıl tükettiğimiz çok önemli. Sahurda tükettiğimiz yumurtanın bizleri gün içinde susatmayacak şekilde hazırlanması gerekiyor. Bunun içinde baharatlardan kesinlikle uzak durmalıyız. Yumurta üzerine kullandığımız tüm baharatlardan sahur vakitleri kaçınmalıyız. Sahurda yumurtayı değişik yemek istiyorum diyenler içinse ‘’Fincanda Yumurta’’ tarifini önerebiliriz.

Sütü Bol Bol Tüketin!

Sahurda değerlendirilebilecek en güzel şeylerden birisi de süttür. Süt tıpkı yumurta gibi içinde bol bol protein bulundurması ve gün boyu tok tutmasıyla sahurların vazgeçilmezi olabilir. Vücudumuz için gerekli sıvı ihtiyacının karşılanmasını da sağlayan sütü sade şekilde içmeyi sevmiyorsanız çorbasını yapabilirsiniz. ‘’Süt Çorbası’’ ile hem sahurda gün boyu tok kalabilir hem de lezzetli farklı bir yiyecek deneyimi yaşayabilirsiniz.

Yoğurt Tam Bir Mineral Desteği

Sahurda tüketebileceğiniz bir diğer yiyecekte yoğurttur. İçindeki su ve mineral oruç tutarken vücudumuzun en çok istediği şeyler oluyor. Bu nedenle vücut gün içinde kendini aç, susuz, yorgun hissedebiliyor. Vücudun ihtiyaç olduğu su ve minerali sahurda yoğurt tüketerek gidermeye ne dersiniz? Sahurda iyi gidecek bir ‘’ Ayran Aşı Çorbası’’ ile sizde vücudunuzun tüm mineral ihtiyacını karşılayabilir hem de gün boyu susuzluk hissinden kurtulabilirsiniz.

Diyette Olanlara Muhteşem Bir Yulaf Ezmesi

Hem diyet hem oruç mu? O halde muhteşem bir haberimiz var. Hem sahurda çok uğraşmayacağınız hem de sizleri gün boyu ayakta tutacak olan yulaf besin lifi, potasyum, magnezyum, ve folik asit gibi pek çok şeye sahip. Kolay bir şekilde temin edilen yulafın içine tarçın ya da şeker eklemesi yaparak sahurda tüketebilirsiniz.

Yeşillik Tabağı Çok Önemli!

Sahur için hem lezzetli hem yararlı hem de tok tutacak bir yiyecek mi arıyorsunuz? Buna en güzel örnek yeşillikler diyebiliriz. Sizlerde yeşilliklerin dolu olduğu bir tabakla sahurunuzu tamamlayabilirsiniz. Marul, maydanoz, yeşil biber, roka gibi yeşilliklerin bulunduğu bir tabak gün boyu tok kalmanızı sağlayacaktır. Dilerseniz için sevdiğiniz başka yeşillikler de ekleyebilirsiniz.

Açelya fotoğrafı

Açelya

Editör

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu