Cilt BakımıGüzellik

Genç Yaşınızda Sarkmanıza Neden Olabilecek 13 Zararlı Alışkanlık

Evet, maalesef ki yer çekimi bizi her zaman aşağı doğru çekiyor ve zaman içerisinde cildimiz gevşiyor. Bu da sarkmaların yaşanmasına yol açıyor.

Öyleyse haydi gelin erken yaşlarda sarkmaya yol açabilecek şeyleri birlikte inceleyelim.

sarkma

İp Atlamak

Spor anlamında çok pratik ve faydalı olsa dahi cildimiz için maalesef ki aynı şey geçerli değil. Özellikle kadınların göğüslerinde sarkmaya yol açtığı düşünülen ip atlama esnasında muhakkak toparlayıcı bir sütyen giymek gerekiyor.

Sürekli Sütyen Kullanmak

Evet ip atlarken sütyen giymek şart fakat yapılan son araştırmalar ergenliğinden beri sürekli olarak sütyen takan kadınların göğüs kaslarının tembelleştiğini ve güçsüzleştiğini ortaya koyuyor.

Sürekli Korse Kullanmak

Bu da tıpkı sütyen gibi kasları tembelleştiren bir yöntem. Bellerini inceltmek için devamlı olarak korse kullanan kadınlar, korse takmaya mahkum hale geliyor. Çünkü iç organlarımızı tutan karın ve sırt kasları korse ile tembelleşip sarkmaya başlıyor.

Ağda

Maalesef ki bu etkili epilasyon yöntemi, cildi güç kullanarak çekiştirdiği için zaman içerisinde sarkmalara neden oluyor. Özellikle yüz bölgesinde ağdadan uzak durmakta fayda var.

sarkma

Yastık

Uyurken yastık kullanmamak çok zor biliyoruz. Ancak maalesef ki yastık yüz ve boyun bölgesi için önemli bir sarkma sebebi.

Yüzükoyun Uyumak

Yüzüstü uyuma alışkanlığının zaman içerisinde geri dönüşü olmayan deformasyonlara yol açtığı bir gerçek.

Akıllı Telefonlara Gömülmek

Sürekli başı öne eğerek, rahatsız pozisyonlarda telefon ile ilgilenmenin özellikle boyun bölgesi için çok zararlı olduğu biliniyor. Üstelik her anlamda.

Sürekli Kilo Alıp Vermek

Sürekli olarak kilo alıp vermek de maalesef ki vücudu deformasyona uğratan sebeplerden biri…

sarkma

Su İçmemek

Cildi susuz bırakmak, cildin elastikiyetini sağlayan kolajenin üretilmesini yavaşlatır. Bu sebepten de genç yaşta sarkmış bir cilde sahip olmanıza yol açabilir.

Sıcak Su ile Duş Almak

Sıcak suyun cildi kurutup hasara uğrattığını bilmeyen yoktur herhalde. Sıcak su cildin sarkmasının da en önemli sebeplerinden biri.

Güneşten Korunmamak

Güneş koruyucularının yalnızca kırışıkları önlediğini düşünüyorsanız elbette ki yanılıyorsunuz. UV ışınlarının yarattığı tahribat, derinin sarkmasına yol açıyor.

Yanlış Beslenmek

Cildin elastikiyetini korumada büyük bir katkısı bulunan proteini eksik, hücrelere zarar veren şekeri ise fazla tüketmek; elbette ki sarkmış bir cilt ile karşı karşıya kalmanıza sebep olacaktır.

Spor Yapmamak

Kullanmadığınız kaslar gevşer ve bu da sarkmış bir vücut anlamına gelir. Cildinizin sıkılığını korumanın yolu, kaslarınızı kuvvetlendirmekten geçiyor. Bu sebeple basit de olsa hayatınıza bir spor programı eklemeyi ihmal etmemelisiniz.

Editör Yağmur Gündüz fotoğrafı

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu