GüzellikCilt BakımıManşet

Siyah Noktalar için Doğal Yöntemler

Siyah noktalar, cilt foliküllerinde bir tıkanma meydana geldiğinde kendilerini gösterirler. Siyah noktaların oluşumunu tetikleyen en önemli nedenler arasında vücudun aşırı yağ üretmesi ve ölü cilt hücrelerinin yeteri kadar temizlenmemesi yer alır. Herkesin ortak dertleri arasında yer alan siyah noktalar; burun, yanak, alın ve çene bölgesinde sıklıkla görülürler. Bu noktaların azaltılması ve hatta yok edilmesi için yağ, kir sökücü ve gözenek sıkılaştırıcı etkiye sahip pek çok doğal yöntem mevcuttur.

Son derece basit olan bu maske tariflerini sizler de evinizde uygulayarak siyah noktalarınıza elveda diyebilirsiniz. Peki ya bu noktalardan kurtulmak için doğal yöntemler nelerdir? İçeriğimizin devamına geçelim.

siyah nokta

Yağ ve tüy üreten foliküllerde bir tıkanma oluştuğunda siyah noktaların biz merhaba demesi kaçınılmazdır. Bu noktaların giderilmesi için maskeler oldukça yarar sağlar fakat çoğu zaman tek başına yeterli olmayabilir. Bu nedenle maskelere ek olarak sürekli cildin temiz tutulması bakım rutinlerinin de düzenli olarak uygulanması büyük önem taşır. Görünümlerinden dolayı hiç estetik görünmeyen bu noktaları ortadan kaldırmak için limon, karbonat ve tarçın gibi doğal ürünleri düzenli kullanarak cildinizdeki değişimi sizler de gözlemleyebilirsiniz.

Bal ve Tarçın Maskesi

Tarçın ve bal antibakteriyel temizleme özelliğine sahiptir. Tarçın gözeneklerin sıkılaşmasına yardımcı olan, kir ve yağın cilde yerleşimini engelleyen büzücü bir bileşendir. Bunun yanında ölü deri hücrelerini ortadan kaldırarak cildin pürüzsüz olmasına yardımcı olur.

Malzemeler

  • 1 yemek kaşığı toz tarçın
  • 3 yemek kaşığı bal

Yapılışı

Toz tarçın ve balı karıştırarak maske hazırlayabilirsiniz. Yoğun kıvamlı bir macun elde ettikten sonra bir fırça yardımı ile cildinize uygulayın. Tarçın hassas cildi tahriş edebileceği için T bölgesine ya da yalnızca burun bölgesine uygulayın. Maskeyi 10 dakika sonra ovarak yıkmalısınız. Maskenin ardından cildinizi nemlendirmeyi unutmamalısınız.

Yumurta Akı Maskesi

Yumurta akı siyah noktaları temizlemenin yanında gözenekleri de sıkılaştırmada etkilidir. Cilt tonunu aydınlatmaya ve ölü cilt hücrelerini uzaklaştırmaya yardımcı olan limon, aynı zamanda da cildi parlaklaştıran sıkı ve lekesiz bir hale getirebilen doğal bir üründür.

Malzemeler

  • Bir adet yumurta akı
  • Birkaç damla limon suyu
  • Kağıt mendil

Yapılışı

Yumurtayı köpük köpük olana kadar çırpın. Sonrasında limon suyunu damlatın ve tekrar karıştırın. Kaş ve göz çevreniz hariç olmak üzere siyah noktaların bulunduğu bölgelere maskeyi uygulayın ve kağıt mendili de bu bölgeye yapıştırın. 15 dakika kadar kurumasını bekleyin ve sonra yavaşça cildinizden kaldırın. Kir ve siyah noktalar bu şekilde cildinizden çıkacaktır. Son olarak da soğuk su ile cildinizi durulayın ve nemlendirin. Bu maskeyi haftada 1 kez tekrar edin.

Editör Yağmur Gündüz fotoğrafı

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu