İyi YaşamSağlık

Soğuk Havalarda Spor Yapmaya Devam Etmeniz için 13 Öneri

Özellikle havalar soğuduğunda spor yapmak yerine evde oturmak için bahane bulmak gerçekten de çok kolaydır. Ancak hava soğukken de vücudunuzun egzersiz yapmaya ihtiyacı vardır.

Devam etmek için yeterince zevk aldığınız bir antrenman bulmanız gerekiyor.

spor yapan kadın

Zevk alacağınız bir şey bulmalısınız.

İçerde ya da dışarda egzersiz yapmaktan bağımsız olarak gerçekten keyif alacağınız bir aktivite seçmelisiniz. Örneğin eğer koşmayı seviyorsanız aşırı soğuk olmayan gün ve saatlerde bunu uygulamaya özen gösterin. Başlangıcınız sonrakiler için sizi motive edebilir.

Hiç yapmadığınız sporlar için kendinize bir şans verin.

Bu zamanı biraz deneme süresi olarak değerlendirebilirsiniz. Egzersiz rutininizi çeşitli bir hale getirmek istiyorsanız kış ayları bunu yapmak için bir şans aslında. Çeşitli yeni aktiviteleri denemeye fırsat vermelisiniz. Örneğin, daha önce hiç denemediyseniz kayak yapmaya gidebilirsiniz. Yaşadığınız bölgede kış sporları için sınıflar oluşturulup oluşmadığını öğrenebilirsiniz. Bir kayak dersi almak kış boyunca aktif kalmak için eğlenceli bir yol olabilir.

Ücretsiz deneme derslerine katılın.

Bazı spor salonlarının denemeniz için yaptığı ücretsiz dersler oluyor. Hatta bazıları çok düşük bir ücrete 1 ay kullanım süresi sunuyor. Bunları araştırın ve örneğin zumba derslerini deneyin. Pilates, yoga ya da fitness salonu deneyebilirsiniz. Bu şekilde hangi spordan keyif alacağınızı bilip o sınıfa kayıt olabilir ya da evinizde kendiniz yapabilirsiniz.

spor yapan kadın

Dövüş sporları ilginizi çekebilir.

Kış aylarındaki soğuk hava genellikle insanları spordan uzaklaştırır. Bu sebeple, iç mekanlarda yapabileceğiniz bir şey bulmaya çalışıyor olabilirsiniz. Dövüş sporları size yardımcı olabilir.

Ağır spor yapmanız gerekmiyor, bunu unutmayın.

Havalar iyice soğuyup kar yağdığında kalın bir şekilde giyinip kardan adam yapmak, karlara yatıp kelebek yapmak ve buna benzer şeyler de sizi zinde tutmada etkili olabilir. Hatta çocuklarını var ise onlar ile birlikte aktiviteler gerçekleştirmek çok daha iyi olabilir.

Hedef belirleyin.

Bir hedefinizin olması egzersiz rutinine bağlı kalmak için iyi bir taktiktir. Sonbahar ve kışı başka bir mevsimin başlangıcı olarak görebilirsiniz. Örneğin, “Ağustos ayına kadar biraz kilo vermek istiyorum.” çizgisinde bir hedef koyabilirsiniz. Aynı zamanda “Yılbaşı gecesine 8 kilo vermiş olarak girmek istiyorum.” gibi.

spor yapan kadın

Bir egzersiz arkadaşı bulabilirsiniz.

Bir antrenman arkadaşının bulunması, bir rutine bağlı kalmanıza yardımcı olabilir. Haftada iki ya üç defa yürüyüş ya da dans dersleri için sözleşin. Hafta sonları eşiniz ile yürüyüşe çıkabilirsiniz.

Bahaneleri bir kenara bırakın.

Çalışmak gerçekten de yorucu ve stresli katılıyoruz. Pek çok insan bir egzersiz rutinini neden tamamlayamadıklarına dair bahaneler yaratır. Özellikle havanın soğukluğunu bahane etmek en kolay yoldur. Kendinize sağlığın tatile girmediğini, vücudunuzu egzersize her zaman ihtiyaç duyduğunu hatırlatın.

Bir B planı yapın.

Havaların dışarı çıkılamayacak kadar soğuk olduğu günler için şimdiden bir plan yapmalısınız. Çünkü zaten yoğun olduğunuz bir haftada spora ayırabildiğiniz vakit muhtemelen kısıtlı olacak. Örneğin yollar kapandıysa ya da fırtına var ise evde yapabileceğiniz birkaç egzersizi not edin. Birkaç ağırlık ya da diğer küçük ekipmanlardan da edinebilirsiniz.

Editör Yağmur Gündüz fotoğrafı

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu