SağlıkGüzellikİyi Yaşam

Terlemeyi Azaltmanıza Yardımcı Olacak 14 Öneri

Terlemek her mevsimin kaçınılmaz sorunlarından biri.

Terlemek her mevsimin kaçınılmaz sorunlarından biri aslında. Vücudumuzun sağlıklı bir işlevi olan terlemenin bakteriler ile birleşerek yaydığı kokusunun herhangi bir faydası yok. Tam aksine toplumun en rahatsız olduğu konuların başında geliyor.

Her mevsimi az ter ve sıfır koku ile atlatmanıza yardımcı olabilecek önerileri sizler için derledik. Haydi gelin içeriğimizin devamına geçelim.

spor yaparken terlemiş kadın

Kese ya da peeling yapın.

Duş alın desek biraz saçma olacaktı. Oysa duş alma sıklığı ve yöntemi konusunda pek çok insanın değişmeyen alışkanlıkları var. Yalnızca suyun altında durmak ya da şöyle bir sabunlanmak ne yazık ki işe yaramayabiliyor. Haftada bir defa kese ya da peeling yapıp vücudu terli ölü deride tabakasından arınmak çok önemli.

Yalnızca vücudunuzu yıkayın.

Sabah geç kalktınız ve duş alacak vaktiniz yok. Hiçbir bahaneye başvurmadan hızlı bir şekilde vücudunuzu yıkayıp çıkabilir ve saçlarınızın ıslanmaması için duş bonesi kullanabilirsiniz.

Epilasyon yapın.

Terledikten sonra vücut kıllarında takılı kalan ter tanecikleri elbette ki bakteriler ve koku için ideal bir ortam oluşturuyor. Epilasyon için kökten bir yöntem (ağda, epilatör) kullanmak çok daha iyi olacaktır.

Deodorantı cildinize sıkın.

Yine biraz garip oldu ancak inanın deodorantı kıyafete sıkan çok sayıda insan var. Deodorantların yapısı terlemeyi azaltmak ve kötü kokuyu engellemek üzerine geliştirilmiştir. Bu sebepten de kıyafetler için uygun değildir. Kıyafetler için kullanılabilecek parfüm ve spreyler piyasada mevcut.

terleme

Deodorant alışkanlığınızı değiştirin.

Kokusunu çok sevdiğiniz deodorant zararlı ya da etkisiz olabilir. Doğru deodorantı zaman içerisinde deneyerek bulabilirsiniz. Sprey solumak istemeyenler için jel ve roll-on gibi seçenekler de piyasada mevcut. Aynı zamanda deodorantı daima temiz cildinize uygulamanız gerektiğini hatırlatalım. Duş sonrası tamam ancak normalde de tekrarlamak isterseniz muhakkak öncesinde bölgeyi sabunla hafif bir şekilde yıkamalısınız.

Akşam uyumadan önce deodorant uygulayın.

Antiperspirant deodorantlar akşam uygulandığında ertesi gün aşırı terleme konusuna yardımcı olacaktır.

İyi bir deterjan ve yumuşatıcı kombinasyonu kullanın.

Bazı deterjan ve yumuşatıcılar çamaşırlara sinen kokuyu tam anlamı ile uzaklaştıramıyor ve koku konusunda ortaya garip bir karışım çıkıyor. Çamaşırlarınızı uzun uzun yıkamanıza gerek yok, doğru deterjan ve yumuşatıcıyı bulmanız yeterli.

Kıyafetlerinizi sık sık değiştirin.

Sırf ter kokmuyor diye bir kıyafeti yıkamadan defalarca kez giymek doğru değil. Ter kokmamasının nedeni henüz bakterilerin artmamış olmasıdır. Bu sebepten kıyafetlerinizi daha sık değiştirmelisiniz. Aşırı terlemeden yakınıyorsanız da yanınızda yedek kıyafet taşıyabilirsiniz.

terlemiş çocuk

Pamuklu kıyafetleri tercih edin.

Etiket okumak ve materyale göre alışveriş yapmakta büyük bir fayda var. Pamuk gibi terletmeyen ve nefes alan kumaşlar sizi daha ferah hissettirecektir.

Çarşaflarınızı da pamuklu tercih edin.

Saten karışımlı yumuşacık ipeksi çarşaflar çok güzel biliyoruz. Ancak biraz uzak durmanızda fayda var. 🙁

Pudra kullanın.

Ülkemizde pek yaygın olmasa da, dünyada terleme problemi için üretilen vücut pudraları çok yaygın. Terleme ile başa çıkamadığınız ya da gömleğinizin lekelenmesini istemediğiniz özel durumlarda bebek pudrası kullanabilirsiniz. Tek dikkat etmeniz gereken şey pudrayı asla solumamak olacaktır. Yüzünüze de yağ ve ter önleyici şeffaf pudralardan ince bir kat uygulayabilirsiniz.

Yağ ve ter emici mendillerden taşıyın.

Bu mendiller artık her yerde satılıyor ve yüzünüzde makyaj var iken de kullanılabiliyorlar. Bazı kahveci ve hamburgercilerde bulunan organik peçetelerin de aynı işi gördüğünü söylememizde fayda var. 🙂

Acılı ve baharatlı yemeklerden uzak durun.

Daha fazla terlememek ve çok daha kötü bir kokuya sahip olmamak için bu tarz yiyeceklere ara vermeyi tercih edebilirsiniz.

Kahveyi azaltın.

Maalesef ki bu durumda kahvenin sıcak ya da soğuk olması bir fark yaratmıyor. Kafein adrenalin salgınızı arttırır. Bu da dolayısıyla daha fazla terlemenize neden olur.

Editör Yağmur Gündüz fotoğrafı

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu