SağlıkBiliyor Muydunuz?İyi Yaşam

Bikini Bölgesi Sivilceleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Vücutta sivilce denilince akla ilk gelen bölge sırt bölgesidir. Sırt dışında göğüs ve kalça gibi bölgelerde sivilce çıksa da bu durum çok nadir görülür. Bikini bölgesi ise sivilce ve sivilce benzeri kabartılara çoğu zaman ev sahipliği yapar.

bikini bölgesi sivilce

Bikini bölgesinin her yerinde, kalçalarda sivilceler çıkabilir. Fakat öncelikle sivilce olduklarından emin olmak gerekli.

Çoğu zaman kıl dönmeleri, küçük kistler ve siğiller sivilce ile karıştırılır. Onları hemen sıkmaya çalışmadan önce bir ayna ile iyice kontrol edip tam olarak ne olduklarını anlamak gerekiyor.

Bu bölgedeki akne problemlerinin en büyük nedeni kullanılan epilasyon yöntemidir. Ağda, tıraş bıçağı ya da epilatör… Yöntem pek fark etmiyor. Doğru uygulanmayan ve gözeneklerin bakteri üretmesine izin veren her epilasyon yöntemi akneye yol açabiliyor. Bölgede bulunan tüyler alındıktan sonra bazen alerjik kabarcıklar oluşabilir. Bunu akne ile karıştırmamak gerekli.

Nemli bir ortam da akne oluşmasını kolaylaştırıyor.

Sentetik kumaştan iç çamaşırları, dar kıyafetler ve ıslak mayoyu değiştirmemek gibi sebepler bu bölgede akne oluşumunu arttırabiliyor.

bikini bölgesi 2

Eğer akne vajinaya yakınsa kesinlikle sıkmamak gerekiyor.

Enfeksiyona yol açabileceğini ve bunun da büyük sorunlara dönüşebileceğini aklınızdan çıkarmamanız gerekli. Zaten sivilce bu bölgede ise ulaşması da zor, en doğrusu kendi haline bırakmak olacaktır.

Yine vajinaya yakın olmadığı müddetçe yüz için kullanılan ürünlerin bu bölgede kullanılmasının hiçbir sakıncası bulunmuyor.

Salisilik asit ve benzoil peroksit gibi etken maddeler içeren ürünleri bu bölgede kullanabilir ve duş öncesinde derinlemesine temizleyici gözenek maskeleri uygulayabilirsiniz.

Epilasyon sonrasında bölgeyi dezenfekte edip tahrişe karşı önlem almalısınız.

Buz ile hassas cilde yönelik toniklerle ya da antibakteriyel özellikli losyonlar ile bölgedeki cildinizi yatıştırabilirsiniz.

bikini bölgesi 3

Bu bölgenin daima kuru ve hava alır durumda olması gerekli. Bunun için arada bir çıplak uyuyabilirsiniz.

Cildin nefes alması için gerekli olan havalandırma için çıplak uyumak uzmanların da tavsiye ettiği konulardan biri. Bunun dışında tuvalet ve duş sonrası iyi kurulandığınızdan ve iç çamaşırlarınızı sık sık değiştirdiğinizden emin olmalısınız.

Akneyi sıkmak yerine sıcak kompres uygulaması yapabilirsiniz.

Sıcak suya bastırdığınız bir el havlusunu akne üzerinde bekleterek söndürebilirsiniz.

Eğer akneleriniz çok fazlaysa ve geçmiyorlarsa bir jinekoloğa gitmenizde fayda var.

Geçmeyen çoklu akneler cinsel yolla bulaşan bir hastalığın habercisi olabilir. Bir an önce bir uzmana görünmek ve tedaviyi başlatmak gerekir.

Editör Yağmur Gündüz fotoğrafı

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu