Beslenme

Türk Kahvesini Yakından Tanıyalım! Türk Kahvesinin Zararları Nelerdir?

Derin sohbetlerin sıcak arkadaşı olan Türk kahvesi sağlık için faydalıdır. Metabolizma konusunda cilde kadar etkili olan Türk kahvesi bazı durumlarda zararlı hale gelmektedir. Türk kahvesinin kafein miktarı yüksek olduğundan tansiyon hastaları ve hamile kişiler için tehlikeli bir içecek olduğu söylenebilir. Eğer tansiyonunuz varsa ya da hamile iseniz Türk kahvesi kullanmanız pek de tavsiye edilmez. Bir Türk kahvesinde ortalama 60 mg. kafein bulunurken bu noktada Türk kahvesi zararları yok denilemez. Sınır aşıldığı zaman kalp ve mide problemine merhaba diyebiliriz. Pek çok kişinin sorduğu sorular da bunlar olmaktadır. Türk kahvesi zararlı mı? sorusu sık sorulan sorular arasında yer alır. Güzelliğin Peşinde olarak bizlerde bu yazımızda bu soruların cevaplarını vermek istedik.

1-Tansiyon Yükseliği Oluşturur

Severek tükettiğiniz Türk kahvesi gün içerisini fazla kullanırsanız tansiyonu yükseltir ve kronik bir hale dönüştürür. Hipertansiyon riskinden uzak kalmak istiyorsanız kahve miktarını en az seviyeye indirmeniz gerekmektedir. Sizler de Türk kahvesini çok tüketenlerdenseniz ölçülü olmak için daha fazla geç kalmamalısınız.

2-Kalp Hastalıklarını Tetikler

Türk kahvesinde bulunan kafeinden dolayı her gün kalp ritimleri değişmektedir. Bir günde 5 fincan kahve içmek Türk kahvesi içen kişilerin kalp krizi geçirme riskini daha da yükseltir. Aşırı içilen kahve tansiyonu alt üst edeceğinden dolayı kalp hastalıkları meydana gelmektedir. Kalp çarpıntısı yaşamamak için Türk kahvesini sınırlı miktarda tüketmeniz gerekmektedir.

3-Şeker Hastalığını Tetikler

Türk kültüründe yemekten bir süre sonra Türk kahvesi ikram edilir. İkram edilen kahveler yemekten hemen sonra ve bir de üstüne bol şekerli olursa kan şekerini yükseltebilir. Yükselen kan şekeri de zamanla şeker hastalığını tetikler. Şeker hastalığı ile mücadele etmemek için kahvenizi yemeklerden yaklaşık 30 dakika sonrasında içmeniz gerekir.

4-Beyin Sağlığını Tetikler

Türk kahvesini çok içen kişilerin beyindeki kan hücreleri risk altında olur. Aşırı Türk kahvesi tüketimi sonucunda migren ve baş ağrısı yaşanır. Herhangi bir beyin rahatsızlığı yaşamamak için sizlere yine ölçülü olmanızı hatırlatmak isteriz.

5-Anne Bebek Gelişimini Etkiler

Türk kahvesini çok seven anne adaylarına sesleniyoruz! Türk kahvesi gebelik döneminde çok dikkat edilmesi gereken bir içecek olmaktadır. Kafein annenin ve bebeğin sağlığını kötü etkileyebilir. Anne adayları bu dönemde Türk kahvesi yerine taze portakal suyu ve bol su tüketerek sıvı ihtiyacını karşılayabilir.

6-Su Kaybına Neden Olur 

Aşırı miktar da Türk kahvesi içen birisiyseniz, vücudunuzdaki su kaybı daha da çok olacaktır. Eğer su kaybını telafi etmezseniz, dehidrasyon riski ile karşı karşıya gelebilirsiniz. Uzmanlar Türk kahvesinin ölçülü şekilde içilmesi gerektiğini vurgular. Kahve tüketiminden hemen sonra su tüketimini de göz önünde bulundurmayı unutmayınız.

7-Üreme Hormonlarını Etkiler

Gün içinde 3 fincandan fazla Türk kahvesi içen kadınların, doğurganlık özellikleri azalmaktadır. Üreme hormonları üzerinde etkili olan kafein yoğun şekilde alındığında gebeliği en aza indirir. Bu durum erkekler içinde söz konusudur. Erkeklerde kafein, sperm kalitesini düşürür.

8-Uyku Problemine Neden Olur

Kafein kişiye enerji vererek dinç tutar. Sabahtan akşama kadar kahve içiyorsanız, uyku düzeniniz bozulur. Sinir hücreleri uyarıldığından uykuya odaklanma sorunu yaşarsınız. Kahvenin olası bir zararını görmemek için günlük miktarınızı belirleyiniz.

Saç ve Güzellik Uzmanı Şefika Zorlu fotoğrafı

Saç ve Güzellik Uzmanı Şefika Zorlu

Kuaförlük kariyerini kişisel marka, stil ve imaj üzerine geliştiren Şefika Zorlu, danışman ve eğitmen olarak hizmet veriyor; saç, makyaj ve cilt konularında kuaforumden.com ziyaretçilerine de uzman olarak önerilerde bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu