İyi YaşamCinsellik

Vajinismus Nasıl Anlaşılır?

Vajinismus Nedir?

Kadınlarda cinsel işlev bozuklukları arasında vajinismus en başta gelmektedir. Vajen girişinde bulunan kasların spazmı sonucunda cinsel birleşmenin mümkün olmadığı veya son derece ağrılı bir kas bozukluğu olduğu, bu kasılmayla birlikte tüm vücudun kasılması, bacakların açılmaması, korku, kaçınma tepkisi ve vajinal girişin olamayacağı inancının eşlik etmesi durumu olarak tanımlanır. Peki ya vajinismus nasıl anlaşılır? Yazımızın devamına geçelim.

Vajinismus ilk cinsel birleşmeden sonra yaşanabilmesinin yanında sonradan da oluşabilen bir problemdir. Bu bağlamda iki şekilde sınıflandırılabilir. Primer vajinismus, kadının cinsel hayata adım atmasından itibaren hiçbir şekilde cinsel birlikteliğe girememesi demektir. Sekonder vajinismus ise daha önceden birliktelik yaşayabilen bir kadının travmatik bir olay ya da başka bir nedenle istem dışı kasılmalar olarak tanımlanabilir.

Görülme sıklığı ise ülkemizde maalesef ki batılı toplumlardan daha fazladır. Ülkemizde yapılmış olan bir araştırmada kadınların %30-60’ında hayatları boyunca en az bir cinsel sorun yaşadığı tespit edilmiştir. Bu kadınların en büyük şikayetlerinden birinin vajinismus olduğu belirlenmiştir. Batılı kaynaklarda ise bu oranın %3-25 aralığında olduğu tahmin edilmektedir.

Vajinismusun nedenleri arasında psikolojik, sosyal, kültürel ve fiziksel faktörler yer almaktadır. Fakat bu durumun organik faktörlere bağlı olabileceği de akıldan çıkarılmamalıdır. Bunlar; enfeksiyonlar, vajinal cerrahi işlemler, kızlık zarı anomalileri, cinsel yolla bulaşan hastalıklar gibi organik faktörlerdir.

vajinismus

Vajinismus Nasıl Anlaşılır?

Pek çok kadının ağrı ve aşırı acı duyma, aşırı kanama, yırtılma veya parçalanma, penisin içinde kalması, bayılma korkusu ve tiksinme duygusu yaşadığı ortaya çıkmıştır. Bu durumun sebeplerinin genellikle yetersiz verilen cinsel eğitim, katı ahlaki değer yargıları, kulaktan solma yanlış bilgiler olduğu görülmektedir. Bu da cinsel birlikteliğe karşı negatif duygular beslenmesini kaçınılmaz hale getirir. Aynı şekilde yetiştirilme tarzı, cinselliğin yaşandığı toplum ve ailede nasıl algılandığı önemli nedensel faktörlerden bazılarıdır. Cinselliğin pis, günah ya da kötü olarak betimlenmesi ve öğretilmesi bu duruma zemin hazırlamaktadır.

İlişkili diğer faktörler arasında ise cinsel istismar gibi cinsel deneyimler, düşük benlik saygısı, cinsellik hakkında olan olumsuz tutumlar ve cinsiyet hakkında bilgi eksikliği gibi sebepler sayılmaktadır. Bunun yanında hamile kalma, doğum korkusu, cinsel tiksintiler, çiftlerin arasında olan güvensizlik, kadının eşinin cinselliği bilmemesi, işlerin birbirlerine karşı aşırı sert ve saldırgan bir tutum içerisinde olması da sebeplerden biridir.

Tüm bu bilgiler ışığında, tanı ve tedavisinin multidisipliner bir yaklaşım içerisinde yürütülmesi gerektiği büyük bir önem taşımaktadır. Bu tedavide ise cinsel danışmanlık, psikoterapi, hipnoterapi ve bilişsel davranışçı terapi yer alır.

Burada vurgulamamız gereken bazı konu başlıkları var. Akınızda tutmanızda fayda var.

  • Vajinismus, sadece kadının değil çiftin ortak bir problemidir. Partnerin de tedaviye eşlik etmesi gerekir.
  • Çok sık görülen bir cinsel işlev bozukluğudur ve tedavi ile birlikte yüksek bir başarı oranına sahiptir.
  • “Zamana bırakalım, illaki geçer” tarzı cümleler ile tedavi geciktirilmemelidir.
  • Bu problem kadının istemli bir şekilde seçtiği bir durum değildir. Bu durum tedavi gerektirir.
  • Alkol ya da rahatlatacağı düşünülen ilaçlar bu sorunu çözmekte etkili değildirler. Hatta daha ağır sonuçlar doğurabilirler.

Editör Yağmur Gündüz fotoğrafı

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu