Güzellik

Varis Nasıl Önlenir? Varis Tedavisi Nasıl Olmalı?

Günümüzde pek çok kişinin en büyük sorunları arasında varis yer almaktadır. Varis toplardamarların genişlemiş, mavi renkte görülmesidir. Başta sadece sizlere görüntü rahatsızlığı verse de sonrasında acıya da neden olacaktır. Bacaklarda hem görsel bozukluk hem ağrı yaratan varis problemi neden oluşur?

Varis Neden Oluşur?

Varis oluşumunda pek çok etken vardır. Hamilelik, şişmanlık, uzun süre ayakta kalmak, bazı meslekler, kadın olmak, doğum kontrol hapları ve hormon tedavileri, dar giysiler giymek, kabızlık, yaşlılık ve genetik faktörler varise neden olan en büyük etkenler arasında yer almaktadır. Varis bir anda belirmez. Zamanla oluşan varislerin belirtilerini öğrenmek ister misiniz?

Varis Belirtileri

Varis belirtileri arasında birçok madde bulunur. Bunlardan birini vücudunuzda hissetmeniz ve görmeniz dolayısıyla birlikte hızlı bir şekilde tedaviye girmeniz gerekmektedir. İşte varis belirtileri;

  • Bacaklarda  mavi mor şişlikler
  • Ağrı
  • Bacaklarda ağırlık hissi
  • Bacaklarda şişlik
  • Bacaklarda uyuşukluk
  • Kaşınma

Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

Varis tedavisinde varisli damarların çıkarılması en çok bilinen yöntemler arasında yer alır. Yine de varisli damarların çıkarılması ne yazık ki uzun vadeli ve zahmetli bir işlemdir. Damar skleroterapisi varis tedavisinde uygulanan ve bilinen bir diğer yöntemdir. bu yöntemde damar içine köpük vererek varis düzeltilmeye çalışır. Bu yöntemde ise söylemek gerekirse kalıcı bir çözüm beklenmez çünkü tekrar etme olasılığı oldukça yüksektir.

Lazerli tedavi yöntemi varis problemiyle baş eden kişiler tarafından en çok tercih edilen yöntem diyebiliriz. bu yöntemde damarın içine katater yerleştirilir ve lazer cihazından gönderilen bir ışın ile bu damar yakılır. Günübirlik süren bu tedavi şeklinde hastalara lokal anestezi uygulanır.

Aylin Soyer fotoğrafı

Aylin Soyer

Goethe'ye atfedilen 'güzellik heryerde aranan konuktur' sözüyle güzelliğe dair ne varsa...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu