Psikoloji

Anksiyete Neden Olur? İşte Anksiyeteye Neden Olan Alışkanlıklar…

Her Şeyi Kontrol Etme Durumu

Anksiyete olma yolunda en çok kurulan cümle ”ben yapazamsan kim yapacak?” cümlesidir. Aile ilişkileri, iş ilişkileri ve partnerinizle olan tüm ilişkilerinizin yükünü tek başınıza sırtlamaya çalışmak, sürekli bir şeylerin kusursuz ilerlemesini istemek ve bunu sadece kendinizin yapabileceğini düşünmek zamanla anksiyete olmanıza neden olacaktır. Güvenmeyi ve iş paylaşımı yapmayı öğrenmek bu noktada atacağınız en önemli adımlardan biri olabilir.

Memnun Etme Çabası

Sürekli birilerinin gözünde dört dörtlük olmak zorunda değilsiniz. İnsanların sürekli sizin hakkında iyi düşünmesi için verdiğiniz çaba ve altına girdiğiniz yük zamanla ruhsal anlamda yıpratıcı bir durum haline gelecektir. Kendinizden önce başkalarına yer vermek yerine önce kendinizi ön plana çıkarmalısınız.

Az Uyku

Yetişkin bireylerin gece uyuması gereken uyku saati miktarı 7-8 saattir. Bu saatten az uyumak modunuzun düşük olmasına, yorgun hissetmenize neden olarak anksiyetenizin de artmasını sağlayacaktır.

Kafein Bağımlılığı

Kahve dozunda alındığı sürece yararı oldukça çoktur. Ancak aşırı miktarda alınan kafein miktarının zararlı etkileri de olacaktır. Gün içinde 4-6 fincandan fazla içilen kahve bağımlı hale gelmenize neden olabilir. Bu nedenle kahve miktarınızı dengede tutmalı ve bunu bir bağımlılık haline getirmemelisiniz.

Aşırı Alkol Tüketimi

Mutsuzluk ya da depresyon gibi belirtilerde kişiler ilk olarak alkol almanın rahatlatıcı ve doğru olduğunu düşünür. Aşırı alkol tüketimi hem sizleri stres altına sokacak hem de anksiyetenizin artmasına neden olacaktır. Aşırı alkol duyguların oldukça yoğun yaşanmasına neden olur. Bu da sapıtmanızı ya da kendinizi kötü hissetmenizi sağlayabilir.

Düzensiz Olma

Düzenli ve organize edilmiş bir hayat kişinin çok daha enerjik olmasını ve güne mutlu başlamasını sağlar. Temiz ve düzenli bir odada uyumakla dağınık ve dolu bir odada uyumak kişide aynı etkiyi yaratmaz.

Kahvaltı Öğününü Atlamayın!

Kahvaltı öğünü günün en önemli öğünüdür. Bu nedenle kahvaltı öğününü atlamamaya dikkat edin. kahvaltıda özellikle sevdiğiniz şeyleri tüketmeniz güne enerjik ve mutlu bir şekilde devam etmeniz anlamına gelmektedir.

Açelya fotoğrafı

Açelya

Editör

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu