GüzellikBeslenmeCilt Bakımıİyi Yaşam

Vücudunuzda Çıkan Sivilceler Ne Anlama Geliyor?

Sivilceler bazen çok sinir bozucu olabiliyor. Fakat sivilceleriniz gerçekten de vücudunuzda neler yaşandığını ve oluşabilecek sağlık problemlerinizi gösteriyor olabilir. Ancak genellikle kolay bir şekilde değiştirebileceğiniz günlük alışkanlıklarınızdan kaynaklanır. Önemli olan şey yeni çıkmış olan sivilcenizi neyin tetiklediğini bulmanızdır. Bulduktan sonra da bu duruma engel olmak için neler yapabileceğinizi keşfetmektir.

woman g5a082697a 1920

Bu yazımızı sizi bilgilendirmek için yazdık. Fakat herhangi bir tedaviye başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışmayı unutmayın.

Sivilcelerin Sebepleri

Ağız Çevresi

Ağız çevresinde bulunan sivilceler bu bölgede oluşan cildin tahriş olmasıyla ortaya çıkabilir. Örneğin; cep telefonu, kask askıları ya da müzik aletleri gibi nesnelerle sık sık temas ediliyorsa ortaya çıkabilir.

Normalde kullandığınızdan farklı kozmetik ya da yüz temizleme ürünleri de sivilceye sebep olabilir. Bunun yanında hormonlar ve genetik de birer sebep olabilir. Öncelikle yapmanız gereken şey, sık sık sivilceniz çıkıyorsa bir doktora danışmaktır. Fakat elbette ki oluşmasına engel olmak tedavi etmekten daha kolaydır. Bu sebepten günlük bir rutin oluşturmanızda fayda var. Bu rutinde, eğer cildiniz hassas ise günde iki kez hassas cilt temizleyici ile nazik bir şekilde temizleyebilirsiniz. Gözenekleri tıkamayan ve yağsız ürünleri tercih etmelisiniz. Maalesef ki bir de yüzünüze çok sık dokunmamaya özen göstermelisiniz.

Alın Bölgesi

Alın bölgesinde çıkan aknelerin sebebi cildinizdeki yağ üretiminin artması olabilir. Fakat özellikle belirli ilaçları kullanmıyorsanız ve hormon ya da stres kaynaklı değilse, bazen sivilcelerin neyden kaynaklandığını anlamak güç olabilir. İşte tam da bu sebepten size beklemediğiniz bir sebep söyleyeceğiz. Alın bölgesinde çıkan sivilcelerin sebebi saçınız olabilir.

Evet maalesef ki böyle bir ihtimal var. Eğer saçınız yağlıysa alnınızdaki gözeneklerle temas ederek gözeneklerinizin tıkanmasına sebep olabilir. Çoğunlukla kakao yağı ya da hindistan cevizi içeren ve cildinizi ekstra yağlı bırakabildikleri için jeller ve saç jöleleri de buna sebep olabilir. Derinlemesine temizlik sunan bir temizleyici ile duruma el atabilirsiniz. Eğer denemelerinizden sonuç alamadıysanız, yağlı ürün kullanmayın ve saçlarınızı sıklıkla yıkamaya özen gösterin.

Çene ve Boyun Bölgesi

Çene ve boyun bölgesinde çıkan sivilceler hormonal olabilir. Belirli hormon seviyeleri değişkenlik gösterdiğinde androjen hormonunda artış meydana gelebilir. Bu da yetişkin sivilcelerinin en yaygın sebebidir. Bu hormonun artması sonucu oluşan sivilceler genellikle çene ve boyun bölgesinde çıkarlar.

Adet periyodu sırasında hormonlarda değişiklikler görülmesi normaldir. Aynı zamanda doğum kontrol gibi ilaçların kullanılması da sivilceye yol açabilir. Ağır vakalarda tıbbi bir durum söz konusu olabilir fakat çoğu zaman komedojenik (cildi tıkayan) olmayan bir temizleyici ya da nemlendirici ile akne tedavisi sağlanabilir. Aynı şekilde cildinize uygun olan güneş koruyucu kullanımı gibi.

Yanak Bölgesi

Yanak bölgesinde çıkan sivilcelerin en yaygın sebebi maalesef ki cep telefonudur. Elbette ki sadece yüzünüze dokunduğunuz için sivilceniz çıkmaz. Fakat sadece bit telefon görüşmesi ile bu bölgede bazı sivilceler oluşabilir. Telefonlar mikropları yaymakta başarılılardır. Buna benzer şekilde kirli yastık kılıfı, çarşaf ve cildinizle temasta bulunan her şey bakterilerin yayılmasına neden olabilir.

Yanakta oluşan sivilceler hormonal da olabilir. Fakat belirgin yaşam tarzınızdan ve alışkanlıklarınızdan kaynaklanıyor olması çok daha büyük bir ihtimaldir. Bunu çözmek için; örneğin her kullanımdan önce telefonunuzu silebilir, banyo gibi mikroplu yerlere götürmemeyi tercih etmelisiniz. Ellerinizi düzenli olarak yıkamak, yastık kılıflarını ve çarşafları düzenli olarak değiştirmek de etkisini gösterecektir.

Burun Bölgesi

Burnumuz yüzümüzde sivilceye en meyilli olan bölgelerden biridir. Bunun sebebi ise gözeneklerin diğer bölgelere göre daha geniş olmasıdır. Bu da kirin ve bakterilerin kolayca gözenekleri tıkamasını sağlar. Ayrıca, burnumuz daha yağlıdır e tabi bu yüzden de akneye karşı daha da savunmasızdır. Burunda oluşan sivilceler diyet, stres ve bazı ilaçlardan kaynaklı olabilir. Bazen ise altta yatan sağlık sorunlarından kaynaklanabilir ama çoğunlukla hijyen eksikliğinden kaynaklanır. Bu yüzden cilt temizleme rutininize Çay Ağacı yağını dahil edebilirsiniz. Bu yağ cilt temizleme rutininizde akneye karşı hem nazik hem de etkili olacaktır.

Sırt Bölgesi

Sırtta bulunan akneler güneş kremi, nemlendirici, vücut kremleri, masaj yağları ya da ağdaya karşı alerjiden kaynaklanıyor olabilir.

Aynı zamanda cildimizdeki yağ ve toksinlerle karışan ve gözenekleri tıkayan terimizden de kaynaklanabilir. Bu sebepten eğer spora gidiyorsanız sonrasında kısa bir duş almak etkili olacaktır. Elbette ki sırtınızı düzgünce yıkamak da kaçınılmazdır.

Kirli kıyafetler, battaniyeler ve yastıklar da sırt aknelerinin başlıca nedenleri arasında yer alabilir. Çok dar kıyafetler tercih etmek de cildiniz için iyi olmayacaktır. Çünkü bu kıyafetler cildinizin nefes almasını engeller. Bu da haliyle tahrişe ve sırtınızda akne oluşmasına sebep olabilir. Unutmamak gerekir ki stres de bu aknelerin kaynağı olabilir.

Bacak Bölgesi

Bacak bölgesinde çıkan akneler bazı spor aletlerinin cildinize sürtünmesinden, çok dar kıyafetlerden ya da iç çamaşırlarınızdan kaynaklanıyor olabilir. Akne aslında bakteri, sebum ve ölü deri hücrelerinin kıl köklerinde sıkışıp gözenekleri tıkamasının bir sonucudur. Bu durum iltihaplı sivilcelere yol açabilir. Çoğunlukla bazı spor aletlerinin cildinize sürtünmesinden, çok dar kıyafetlerden ya da iç çamaşırlarından kaynaklanabilir.

Fakat dikkatli olmanızda fayda var, çoğunlukla bacaklardaki sivilceler kıl kökü iltihabı, egzama ya da tavuk derisi olarak bilinen cilt problemiyle karışabilir. Bu sebeple, eğer kaşınıyor ve acıyorsa, bir doktora danışmanız gerekir.

Göğüs Bölgesi

Ağır ve parfümlü deterjanlar ya da dar giysiler aknelerin oluşmasının sebebi olabilir. Göğüs bölgesinde oluşan akneler, sırt ve bacak bölgesinde oluşanlarla hemen hemen aynı sebeplerle gelişir. Eğer hassas bir cildiniz varsa, ağır çamaşır deterjanları kıl köklerinizi tıkayabilir ve tahrişe sebep olabilir. Bu sebeple, bir sonraki yıkama rutininizde sülfatsız ve parfümsüz hipoalerjenik ürünler seçebilirsiniz.

Çok dar ya da spor esnasında iyi nefes almayan kıyafetler giymek de cildinizin gözeneklerinde ter, yağ ve bakteri oluşmasına neden olabilir. Bu akneler, gözenekleri tıkayan vücut losyonları kullanılmasının bir sonucu da olabilir. Bu sebeple, bir sonraki sefere parfüm ve yağ içermeyen ürünleri almaya özen gösterebilirsiniz. Çoğunlukla ürünlerin üzerinde komedojenik olmayan olarak belirtilir. Bu da gözeneklerinizi tıkamayacağı anlamına gelir.

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu