İyi YaşamPsikoloji

Biseksüellik Nedir?

Biseksüellik eminiz ki herkesin duyduğu bir kelimedir. Fakat gerçekten biseksüel ne demek biliyor muyuz? Biseksüellik hakkında kafanızda soru işaretleri varsa gelin birlikte bakalım ne demekmiş bu kelime.

Birçok kişi yanlış bilir biseksüelliği. Hatta belki de hakkında en fazla yanlış bilgiye sahip olunan cinsel yönelimlerden biridir. Biseksüellik; duygusal, cinsel ve erotik yönelimlerini kendi cinsine ve aynı şekilde karşı cinse yönelten kadın ya da erkeğe denir.

Bu terimin modern tanımı 19.yüzyılda oluşmaya başlamıştır. “Bi” iki anlamına gelir. Cinsel anlamına gelen “seksüel” sözcüğüyle birleşmiştir ve biseksüel adını almıştır.

Aynı zamanda biseksüel olan kişi her iki cinse de aynı ölçüde ilgi duymayabilir. Bir taraf daha baskın olabilir. Ve hatta duyulan bu ilginin derecesi zamanla değişiklik gösterebilir.

Aynı LGBT topluluğu nasıl bir bayrağa sahipse, Biseksüeller için de bir bayrak vardır. Bu bayrak, 1998 yılında Michael Page tarafından oluşturulmuştur. Bayrağın içindeki her bir renk, farklı şeyleri temsil eder.

biseksuel bayragi

Mavi renk; heteroseksüel ilişkiyi temsil eder. Pembe renk eşcinsel ilişkiyi temsil eder. Mavi ve pembenin ortasında bulunan mor renk ise her iki cinse olan yakınlığı ve ilgiyi temsil eder.

Peki ya biseksüel olup olmadığınızı nasıl anlarsınız?

Bunu anlayabilmek için öncelikle biseksüelliğin ne olduğunu anlamanız gerekir ve sonrasında cinsel yöneliminizi sorgulamanız. Eğer hemcinsinize ve karşı cinsinize karşı romantik ya da cinsel bir cazibe hissediyorsanız bunu anlayabilirsiniz. Lakin biseksüelliğin bir çok alt yönelim çeşidine sahip olduğunu unutmamak gerekir. Bu sebepten kişiye göre farklı anlamlara da sahip olabilir.

Biseksüellik ve panseksüellik arasındaki fark nedir?

Bu iki yönelim birbiriyle çok karıştırılır. Bu iki yönelim benzer tanımlara sahiptir fakat aralarında temel bir ayrım vardır. Biseksüeller birden fazla cinsiyete duygusal ve cinsel çekim hissedebilirken, panseksüeller tüm cinsiyetlere yönelik duygusal ve cinsel çekim hissederler. Panseksüel kelimesindeki “pan” eki “tüm” anlamına gelir. Buradan anlayabilirsiniz. Yani biseksüeller demin de bahsettiğimiz gibi erkek ve kadınlara ilgi duyarlar. Panseksüeller ise cinsiyet fark etmeksizin erkek, kadın, transeksüel ve interseks gibi bireylere karşı ilgi duyabilirler.

Biseksüellik dünyada ne kadar yaygındır?

2011 yılında yapılan bir çalışma mevcut. Bu çalışma, 13.495 erkek ve kadın üzerinde yapılmıştır. Bu kişilerden kendilerini biseksüel olarak tanımlayan erkekler %1-3 arası, kadınlar ise %2-5 arasındadır.

Aynı zamanda 2016’da yapılan başka bir çalışmaya ve ankete göre ise LGBT topluluğunun %52’si biseksüellerden oluşur.

Yazımızın sonuna geldik. Fakat unutmamamız gereken bir şey var. Sevgi sevgidir. Önyargılarımızdan arınalım.

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu