İyi YaşamCilt BakımıGüzellik

Yaşlandıran 10 Alışkanlık

Çocuklar ve gençler hariç neredeyse herkes genç görünmek ister. Pahalı bakım ürünleri elbette ki daha genç görünmemize yardımcı olabilir ancak en güzel yatırım günlük aktivitelerinizi buna göre düzene sokmaktır. Geç yaşlandıran sır aslında günlük alışkanlıklar. Okuyunca çok şaşıracağınız, yapılan araştırmalara göre sinsi sinsi yaşlanmamızı sağlayan 10 alışkanlığı sizler için derledik. Haydi gelin birlikte inceleyelim.

1. Pipet Kullanmak

İçeceklerinizi sürekli pipetle içmek erken yaşlanmanıza sebep olabilir. Pipet kullanmak çevreye zarar verebildiği gibi aynı şekilde cildinize de zarar verir. Bilim adamları pipet kullanımının dudak kenarında oluşan kırışıklıkları artırdığını ve ince çizgilerin formunu bozduğunu söylemekte. Aynı zamanda devamlı olarak aynı kasları kullanmak zamanla kolajeni bozabilir ve bu da sizi olduğunuzdan daha yaşlı gösterir.

2. Hamur İşi Tüketmek

Çok fazla pasta ve börek tarzı şeyler tüketmemeniz gerekir. Çünkü yapılan araştırmalara göre; hamur işleri ve diğer tatlılar çoğunlukla yüksek oranda yağ ve şeker içerdiği için kilo alımını artırır ve ağız sağlığına zarar verir. Bütün bunlara ek olarak vücut içi ekosistemin bozulmasına neden olur. Şeker bir proinflamatuardır. Proinflamatuar; enfeksiyon, hastalık ve travmada ortaya çıkar. Vücut da kendini korumak için tepki verir. Bu tepkiye de bu isim verilir. Tüm bunlar ise insanı yorgun, şişkin ve kırışık göstererek yaşlandıran bir etki yaratır.

3. Yeteri Kadar Uyumamak

Yapılan bilimsel araştırmalar her gece 7 saatten az uyumanın yaşam süresini azaltabileceğini göstermektedir. Aynı zamanda yeterince uyumamak sizi olduğunuzdan daha yaşlı gösterebilir ve hissettirebilir. Yetersiz uyku; olağan bir günü tamamlamak için gereken mental ve fiziksel dayanıklılığınızı azaltır. Kişisel ve hatta mesleki başarıyı zorlaştırabilir. Ayrıca cildinizin haricinde yeterince uyumamak kalp ve beyin sağlığı için büyük önem taşır.

4. Güneş Gözlüğü Takmamak

Dışarıda hava çok açık değilse bile her zaman güneş gözlüğü takmanız gerekir. Gözlerinizi güneşten korumanız, görüşünüzü de etkiler. Aynı zamanda çok ışık olan bir yerde sürekli olarak gözlerinizi kısmak göz ve alın bölgesinde ince çizgilerle birlikte kırışıklıkların oluşumuna hız kazandırır. Bunun yanında, güneşlenmek de cilde ışıltı kattığı için bronzlaşmak son zamanlarda oldukça tercih ediliyor. Ama uzunca bir süre güneş ışınlarına maruz kalmak ya da solaryum, göz çevresinde renk eşitsizliklerine sebep olabilir.

5. Hızlı Diyetler Uygulamak

Bazen aniden kilo aldığımız zamanlar olabilir. Ve bu kiloları hızlıca vermek isteriz. Bu kiloları hızlıca vermek için de hızlandırılmış diyetlere bakarız. Bu hepimize cazip gelse de aslında hiç sağlıklı bir kilo verme şekli değildir. Aynı zamanda kalıcı bir çözüm de değil. Yapılan araştırmalara göre hızlandırılmış diyetler enerjinizi düşürür, odaklanma problemi neden olur ve depresyona sürükleyebilir. Bu da yaşlandıran etkilere sebep olarak gösterilebilir. Cildinizin bu kilo kaybı karşısında vereceği tepki ise kırışıklık ve sarkmalardır. Sağlığınız için kontrollü kilo vermek büyük önem taşır.

6. Kendinize Vakit Ayırmamak

Bu durumun yaşlandırması size biraz garip gelebilir. Fakat gerçek şu ki, kimse sizin için ayrı bir zaman yaratamaz. Bu sebeple bunu siz kendiniz içi yapmalısınız. Bu yüzden gerçekten de kendinize vakit ayırmamak yaşlandıran sebepler içerisinde yer alıyor. Uyumadan önce kısaca o gün içerisinde neler hissettiğinizi not almak ya da kısa bir akşam yürüyüşüne çıkmak gibi küçük rutinleri hayatınıza entegre edebilirsiniz. Bunlar aslında küçük şeyler gibi görünebilir ancak uzun vadede sağlığınıza büyük ölçüde katkı sağlayacaktır.

7. Mental Sağlığınızı Önemsememek

Yapılan araştırmalar depresyonun beyinde lezyonlara yol açtığını gösterir. Bu da yaşlandırmayı hızlandırır. Eğer sizin de 2 haftadan fazla süren depresyon gibi dönemleriniz oluyorsa mutlaka profesyonel destek alın.

8. Yeterince Egzersiz Yapmamak

Hafta boyunca yeterince egzersiz yapmanız gerekir. Hareketsizlik vücudu yaşlandıran en hızlı yollardan biridir. Rahatlamak için bile spor yapabilirsiniz. Haftada en az 3 kere yürüyüşe çıkmalısınız ya da spor salonuna gitmelisiniz.

9. Yüzünüze Sürekli Peeling Yapmak

Yüzünüze çok sık peeling yapmamalısınız. Çünkü peelingler sık kullanımda üst derinize zarar verir. Peeling kullanmak yerine kiri ve sebumu temizleyen asit içerikli ürünleri tercih edebilirsiniz. Çok sık peeling yapmanın yaşlandıran sebeplerden biri olduğunu unutmayın.

10. Saçlarınız Açık Uyumak

Saçlarınız cildinize zarar verebilecek pek çok yağ ve toz barındırır. Bu sebepten de saçlarınız açık uyumanız cildinizi kırıştırabilir. Bu da yaşlandıran etkilerden biridir. Saçlarınızı toplayarak uyumanın cildinize iyi geldiğini göreceksiniz.

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu