İyi YaşamBeslenmeCilt BakımıGüzellik

Vücudunuzun Kolajen Salgılamasına Yardımcı Olacak 13 Yiyecek

Kolajen cilt yapısını besleyen ve esnekliğini artıran bir proteindir. Kolajen pek çok türe sahiptir fakat vücudumuzda 3 tip kolajen bulunur. Bunlar; Kolajen 1, Kolajen 2 ve Kolajen 3 diye adlandırılır. Yaş ilerledikçe her yıl vücudumuzda oluşturduğumuz kolajenin miktarı azalır. Bu da pek çok farklı yan etkiye sebep olur. Peki ya bu miktarı nasıl arttırabiliriz? Haydi gelin sizler için derlediğimiz içerikte bunu birlikte öğrenelim.

1. Kemik Suyu

broth gec1bc59fb 1920

Bir diyetisyen olan Katey Davidson, vücudumuzdaki kolajen oluşumunu olumlu yönde tetikleyen besinler arasında kemik suyunun olduğundan bahsetti. Davidson, “Kemik suyu kemiklerden ve bağ dokusundan oluştuğu için kalsiyum, magnezyum, fosfor, kolajen, glukozamin, kondroitin, amino asitler ve diğer birçok besin maddesi içerir.” açıklamasını yapmıştır.

2. Tavuk

food gaa223721f 1920

İçeriğinde bulunan zengin bağ dokusu sebebiyle tavuk da bir kolajen deposudur. Aynı zamanda herkesin de favorileri arasında yer almaktadır.

3. Deniz Ürünleri

salmon g7fa726ea9 1920

Zengin kolajen içeren yapısı sebebiyle deniz ürünleri listemizin önemli besinleri arasına girmeyi başarı. Özellikle balıkların kafaları, gözleri ve pulları kolajen açısından zengin bir yere sahiptir.

4. Yumurta

eggs g5c17a5ca6 1920

Yumurtalar diğer pek çok hayvan ürünü gibi bağ dokusu içermezler. Ancak kolajen üretimi için gerekli amino asitlerden biri olan proline yüksek miktarda sahiptir.

5. Narenciye

hd wallpaper g257c9b555 1920

C vitamini, vücudunuzun kolajen öncüsü olan pro-kolajen üretiminde çok büyük bir role sahiptir. Bu sebeple de yeterli miktarda C vitamini almak çok büyük önem taşır. C vitamini denildiğinde ise ilk akla gelen besinlerinden olan narenciyeler listemizin önemli besinleri arasında yer almaktadır.

6. Orman Meyveleri

berries g1ab542a35 1920

Narenciye her ne kadar tüm ilgiyi üzerinde toplasa da çilek, yaban mersini, ahududu ve böğürtlen de yüksek miktarda C vitaminine sahiptir. Bu meyveler, cildin yapısının korunmasında büyük bir rol oynarlar.

7. Tropikal Meyveler

pineapples gb347ea701 1920

Mango, kivi, ananas ve guava gibi tropik meyveler de C vitamini açısından zengin meyvelerin başında gelmektedir. Guava meyvesi aynı zamanda kolajen üretimi için başka bir yardımcı faktör olan çinko maddesini içermektedir.

8. Sarımsak

garlic g36d54588b 1920

Diğer besinler ile karşılaştırdığımızda daha az kolajen miktarına sahip olan sarımsaklar, günlük tüketimi ile oldukça önemli bir besin değerine sahiptir.

9. Yeşil Yapraklı Sebzeler

spinach g6787ea948 1920

Ispanak, lahana, pazı ve diğer yeşil yapraklı sebzeler renklerini antioksidan özellikleriyle bilinen klorofilden almaktadır. Klorofilin günlük tüketiminin ise kolajen tüketiminin oluşumuna yardımcı bir etkisi vardır.

10. Fasulye

beans g197c22b77 1920

Fasulye, kolajen sentezi için gerekli olan tüm amino asitleri içeren yüksek proteinli bir besin kaynağıdır. Aynı zamanda kolajen üretimi için gerekli olan bir diğer besin maddesi bakır açısından da çok zengindir.

11. Kaju

cashew nuts g60f0d0a94 1920

Kaju fıstığı pek çoğumuzun sevdiği kuruyemişlerden biridir. Bu lezzetli kuruyemiş aynı zamanda çinko ve bakırda içermektedir. Bu da vücudun kolajen oluşturma yeteneğini arttırır.

12. Domates

tomatoes g440e4ad5f 1920

Kahvaltılarımızın vazgeçilmezi domates… Domates bir başka gizli C vitamini kaynağıdır. Cilt desteği için güçlü bir antioksidan olan likopen içermektedir.

13. Biber

hd wallpaper gc0a9997f2 1920

Biberler yüksek C vitamini içeren sebzelerden biridir. Yaşlanma belirtileriyle mücadele ederler. Bu mücadeleyi de içeriğinde bulunan kapsaisin ile yaparlar.

Peki ya siz bu bahsettiğimiz yiyeceklerden en çok hangisini tüketiyorsunuz? Yorumlarda buluşalım!

Editör Yağmur Gündüz fotoğrafı

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu