Şehirde

Kedilerin Vücut Dilini Öğrenelim

Kedilerin bir beden dili olduğunu kabul etmemiz gerekir. Kediler bizimle bir iletişim içindedir. Bizim de onları daha iyi anlamamız onlara daha iyi şartlar sunabilmemiz açısından çok büyük önem taşır.

Kediler vücut dilleri ile, bakışlarıyla, değişik tonlarda miyavlamalarıyla ve hatta kuyruk hareketleri ile bize sürekli olarak bir şeyler anlatmak isterler. Kedilerin bize anlatmak istediklerini kuyruklarından kolayca anlayabiliriz. Kuyruk hareketleri ve vücutlarında konumlandırma yerleri değişiklik göstereceği için anlamamız daha rahat olacaktır.

Tek yapmanız gereken kedinizi iyi gözlemlemektir. Bu şekilde söylemek istediklerini daha kolay anlayacaksınız. Aşağıdaki tabloda genellikle kedilen kuyruk hareketleriyle hangi duygu durumu içerisinde bulunduğunu anlayabiliriz.

kedilerin kuyruk hareketleri

Fakat her kedinin beden dilinin aynı olmadığını unutmamakta fayda var. Kedilerin de aynı insanlar gibi karakterleri olduğunu kabul etmek gerekir. Vücut dili onlara dair pek çok şeyi anlatsa da bu durum kediden kediye değişebilir. Haydi gelin bu hareketleri daha detaylı şekilde inceleyelim.

 • Kedinizin kuyruğu dimdik yukarıda ise bunun anlamı; çok büyük ihtimalle sizi gördüğü için mutlu ve heyecanlı olduğudur.
 • Kuyruğu kabarık ve aşağıya doğru ise bunun anlamı; korktuğu ya da tehdit edildiği anlamına gelmektedir.
 • Kuyruğu düz fakat açısı aşağıya doğru eğimli ise bunun anlamı; korkmuştur ve kendini saldırmaya hazırlamıştır.
 • Kuyruğunun tüyleri farklı yönlere doğru kabarmış ise bunun anlamı; tehdit altında hissediyordur ve heyecanlıdır.
 • Kuyruğunu hızla aşağı yukarı yapıyor ise maalesef ki köpeklerde olduğu gibi mutlu olduğunu anlamına gelmez. Bunu yapmasının sebebi onu yalnız bıraktığınızın farkında olmasıdır.
 • Kuyruğu havada ve hafif titriyor ise bunun anlamı; onun çiftleşme döneminde olduğu anlamına gelir. Bu da karşı tarafa onu istediğinin sinyalini verme yöntemidir.
 • Kuyruğunu sakin bir şekilde size doğru gelerek titreştiriyor ise sizi gördüğü için sevinçli anlamına gelir.
 • Kuyruğunu aralıklarla titretiyor ise heyecanlı ya da endişelidir.
 • Kuyruğunu yere doğru uzatmış ve sallıyor ise bu kedinizin sizin onu ne kadar sevdiğini anlamış olmasının verdiği reaksiyondur.
 • Kuyruğunu yere indirmiş ise korku ya da suçluluk duygusunu hissediyordur.
 • Kuyruğunu sert bir şekilde bir yandan diğer yana sallıyor ise genellikle kızgındır. Fakat oyun oynamak istediğinde de bu davranışı sergileyebilir.
 • Kuyruğu havada ve uç kısmı ters L harfi şeklinde ise size arkadaşlık isteği gönderiyor demektir.
 • Kuyruğu havada ve ucu kıvrık ise bu onun mutlu olduğunu gösterir.
 • Yere sırt üstü yatmış ve bir de ellerini oynatıyor ise bu mutluluktan havalara uçtuğunun göstergesidir. Ve aynı zamanda sizi oyuna çağırıyor demektir.
 • Kulaklarını geriye doğru yatırmış ise bir problem var demektir. Tehlike içerisinde olduğunu düşünüyordur. Hele bir de gözlerini koskocaman açtıysa bu korktuğu anlamına gelir.
 • Kulaklarını dikleştirmiş bir şekilde etrafı gözetliyor ise bu yaşanan olayları anlamaya çalıştığı anlamına gelmektedir.
 • Vücudunu “N” harfi şeklinde eğip kuyruğunu havaya dikiyor ise kendini koruma modundadır ve saldırmaya hazır bir şekilde bekliyordur.
 • Kediniz küçükse yeni oluşan tırnaklarını yere geçirmesi tırnaklarının kaşındığı anlamına gelmektedir. Yetişkin ve tırnaklarını yere geçiriyorsa “rahat bir yerdeyim şu an uyuyorum” demektir.
 • Beraber oynarken sürekli olarak elinizi ısırıyor ise bu oyundan çok zevk aldığı ve dişlerinin çok kaşındığı anlamına gelmektedir.
 • Kuyruğunu yavaşça ileri geri hareket ettiriyorsa nasıl hissettiği hakkında bir karar verme aşamasındadır. Bu duruma ona yardımcı olmayı tercih edebilirsiniz.

Kediler Neden Mırlar?

Beden dili olduğu kadar duygusal dilleri de vardır. Hissettikleri bazı duygusal ifadeleri de fiziksel tepkilere dönüştürebilirler.

Çok mutlu olduklarında mutlaka mırlamaya başlarlar. Aynı durum acı çektiklerinde de gerçekleşebilir. Aradaki farkı anlamak kedinin sahibiyle arasındaki bağ ve iletişim ile alakalıdır.

İnsanlarda iletişim kurma yetenekleri çok yüksektir. Sürekli olan durumları pek çok defa yaptıkları için bu konuda tecrübe sahibidirler.

Mama istiyorlarsa ya da tuvaletleri geldiyse bunu çok belirgin bir şekilde hareketleriyle anlatabilirler. Acıktıklarını çok net bir şekilde belli edebilirler.

Fakat nadiren de olsa yaşadığı hisleri anlatmakta zorlayabilirler. Örneğin bazen acı çektiklerini anlatmakta zorlanırlar.

Bu yüzden onunla iletişim kurmalı ve ne anlatmak isteğini anlamaya çalışmalısınız. Böylece onunla iletişim kurma yeteneğinizi geliştirmenizin yanında minik dostunuzun da hayatını kolaylaştırmış olursunuz.

Sonuç olarak vücut dili ayrı bir sanattır. Bu sanatı tecrübe etmek keyifli olduğu kadar sabır ve meziyet gerektiren bir olaydır.

Editör Yağmur Gündüz fotoğrafı

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu