GüzellikCilt BakımıMakyaj

Makyaj İle Güneş Kremi Nasıl Kullanılır?

Güneş Kremi Makyajdan Önce mi Sonra mı Sürülür?

Güneş kremi her mevsim kullanılabilir. Özellikle yaz aylarında hemen hemen herkesin kurtarıcısı olarak bilinir. Yaz aylarının vazgeçilmez bir parçası olan güneş kremi bilhassa hassas cilde sahip olan kişiler tarafından eksik edilmemesi gereken bir üründür.

Hassas cilde sahip olanlar için yüzünüz ve açıkta kalan boyun, bacak, kol gibi vücudunuzun her yerine sürmeniz gerekmektedir. Böylelikle güneşten gelen zararlı ışınlardan cildiniz korunmuş olur. Güneş ışınlarının cildinize zararlı etkilerinden dolayı güneş, cildinizde leke bırakabilir. Ayrıca yaşlılık izleri olarak da bilinen kırışıklıkları beraberinde getirebilir. Güneş kremiyle bu durumunun önüne geçmeniz mümkündür. Güneş kreminin önemini birçok kişi bilip uygulasa da pek çok kişi makyaj yaparken uygulamada tereddüt ederek yaklaşıyor. Oysaki makyaj yaparken güneş kreminin uygulanmasında hiçbir zarar olmamakla birlikte faydaları var.

Güneş Kremi Makyajdan Önce mi Sonra mı Sürülür?

Birçok kişinin merak ettiği, çekindiği sorunun cevabına açıklık getirelim. Elbette makyajdan önce güneş kremi uygulanır. Makyajınızı yapmadan önce güneş kremi sürdüğünüzde cildiniz güneşten gelen zararlı ışınlardan korunmaya devam eder. Fakat bu güneş kremini gelişi güzel sürerek değil, birkaç teknik uygulama ile yüzünüze uygulayabilirsiniz. Güneş kremi makyajdan önce kullanım ile cildinize tam koruma sağlayabilirsiniz.

Güneş kremi Kullanarak Makyaj Yapma Aşamaları

Öncelikle güneş kremi makyajdan önce sürüldüğüne hemkir olduğumuza göre inceliklerini anlatalım. Çekinildiği gibi güneş kremi uygulayıp üzerine cildinize uygun olan makyaj yapıldığında cildinizin terli ya da yağlı bir görünümü olmayacak. Tabi incelikleri ile uygulanırsa makyajınız çok güzel olacaktır. O halde inceliklerini anlatalım.

  • İlk olarak cildiniz temiz olması gerekir. Cildiniz temiz olması için toniklerle cildinizi temizleyerek arınması gerekir. Cildinize uygun tonik seçiminizin ardından toniği cildinize uygulamanız halinde ilk aşma tamamlanmış olur.
  • Temizlenen cilt güneş kreminin sürülmesi için ideal bir katman haline gelecektir. Tonik işleminin ardından güneş kreminizi yüzünüze güzelce yedirmeniz halinde güneş kremi teninize nüfus edecektir. Ancak güneş kreminden sonra 20 dk beklemeniz gerekir. Böylelikle cildiniz güneş kreminden verimi maksimum ölçüde alacaktır. Eğer bekleme aşamasını kısa tutmanız gerekirse bir pamuk yardımı ile ufak dokunuşlar yapabilirsiniz. Böylelikle fazla olan kremi almış olursunuz.
  • Güneş kremi uygulanan cildinize rahat bir şekilde makyaj yapmaya başlayabilirsiniz.

Bu aşamalara dikkat edildiğinde profesyonel makyajları andıran bir makyajı yapabilirsiniz. Hem makyaj yapıp hem de cildinizi korumak sizin elinizdedir. Doğru uygulama ile cildinizi güneşten gelen zararlı ışınlara karşı koymanız oldukça kolaydır. Makyajınızı da tamamlamanız halinde gönül rahatlığıyla günlük yaşantınıza tam korunmayla devam edebilirsiniz. Ancak güneş kreminin de bir etkili olma süresi olduğunu, güneşin dik ve yoğun saatlerde güneşe maruz kalmamanız gerektiğini hatırlatmakta fayda olacaktır.

Aylin Soyer fotoğrafı

Aylin Soyer

Goethe'ye atfedilen 'güzellik heryerde aranan konuktur' sözüyle güzelliğe dair ne varsa...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu