GüzellikCilt Bakımı

Yüz Egzersizleriyle 10 Yıl Gençleşelim

Yüzümüz vücudumuzun en dikkat çeken bölgesidir. İnsanlarla iletişim kurarken sıklıkla yüzümüzü kullanırız. Mimiklerimizle duygularımızı ve düşüncelerimizi gösteririz. Fakat yaşımız ilerledikçe yüzümüzde de bazı değişimler olmaya başlar. Cildimizde kırışıklıklar meydana gelir. Biz kadınlar olarak aynaya baktığımızda kendimizi daha iyi hissetmek ve yaşlanma belirtilerinden kurtulmak için botoks, yüz germe gibi farklı yöntemleri tercih ederiz. Aslında bu tarz operasyonlara gerek kalmadan yüzümüzdeki kırışıklık ve sarkmaların önüne geçebiliriz. Bu durumun önüne geçmek için bazı egzersizler mevcut. Haydi gelin hep birlikte bu egzersizlere göz atalım.

Alın Bölgesi

Alnınızı pürüzsüz hale getirmek için güzel bir egzersizle başlayalım. Alnımızdaki çizgilerden kurtulmak için avuç içlerimizi alnımıza koyalım. Sonrasında küçük parmaklarımız yardımıyla kaşlarımızın üstünden yukarıya doğru hafifçe baskı uygulayalım. Diğer parmaklarımız ile alnımızın kırışmasını engelleyelim. Bu egzersizi 20 kez tekrar edelim. Zaman geçtikçe bu sayıyı arttırabilirsiniz. Eğer bu egzersizi düzenli bir şekilde yaparsanız alnınızdaki çizgilerin azaldığını görebilirsiniz.

Gıdı

Sarkan gıdınızı da egzersizle sıkılaştırabilirsiniz. Gıdı egzersizi için ağzımızı kapatalım. Dilimizi damağımıza getirelim ve sonrasında dilimizle damağımıza baskı uygulayarak damağımızı itmeye çalışalım. Egzersizi doğru bir şekilde yapıp yapmadığınızı kontrol etmek için egzersiz esnasında baş parmağınızı gıdınıza götürerek kasılma hareketini hissedip hissetmediğinize bakabilirsiniz. Bu egzersizi düzenli olarak günde 10 dakika boyunca yapmalısınız. Eğer düzenli bir şekilde yaparsanız gıdınızda bulunan sarkmaların azaldığını ve daha gergin bir görünüme kavuştuğunuzu görebilirsiniz.

Kaz Ayağı

Acı çekmeden kaz ayaklarından kurtulmak mı? Kaz ayağı egzersizi için gözlerimizi kapatalım. Kaşlarımızı güçlü şekilde yukarı doğru ittirmeye çalışalım. Aynı esnada göz kapaklarımızı da aşağı doğru ittirelim. Bu egzersizi birisi göz kapaklarınızdan aşağıya doğru çekiyormuş gibi düşünebilirsiniz. Bu egzersizi günde 5 defa olacak şekilde 5 saniye aralıklarla düzenli şekilde uygulamalısınız. Düzenli bir şekilde yaptığınızda yüzünüzü gülümseteceğimizden eminiz.

Nazolabial Kıvrımlar

Güldüğünüzde ortaya çıkan kıvrımlardan rahatsız mısınız? Öyleyse sıradaki egzersizimizle devam edelim. Bu kıvrımları yok etmek için öncelikle gülümseyelim. Oluşan kıvrım bölgesini parmaklarımızla nazikçe bastırarak geriye doğru ittirelim. Kaslarımızı gererek bir direnç oluşturalım ve bu direnci parmaklarımızla hissedelim. Etkili bir sonuç görebilmek için bu egzersizi düzenli bir şekilde günde 10 defa tekrarlamalısınız.

Yanak Eritme

Yanaklarınızın çok fazla dolgun olduğunu düşünüyorsanız ve bundan rahatsızlık duyuyorsanız üzülmeyin, yanak eritme egzersizi de mevcut. Bu egzersize başlamak için öncelikle en içten şekilde gülümseyelim ve yanaklarımızı elmacık kemiklerimize doğru uzatalım. Sonrasında ellerimizle destek vererek yanaklarımızı hafifçe kaldıralım ve yukarı doğru çekelim. Bu gerdirme hareketi sırasında üst dudağımızın hafifçe yukarıya doğru kalkması işlemi doğru uyguladığımız anlamına gelmekte. Bu egzersizi sağ ve sol yanağınıza ayrı ayrı olacak şekilde günde 10 kere tekrarlamalısınız. Eğer düzenli şekilde yaparsanız zamanla yanaklarınızın sıkılaştığını gözlemleyebilirsiniz.

Dolgun Dudaklar

Islık çalarak dolgun dudaklara sahip olmak mı? Dolgun dudak egzersizi için dudaklarımızı toplayalım ve kaslarımızı mümkün mertebe zorlayalım. Dudaklarımız toplu bir şekilde 5-10 saniye kadar bekleyelim. Daha sonra dudağımızı normal duruma getirerek yavaşça üfleyelim. Bu egzersizi günde en az 5 kere tekrarlayabilirsiniz.

Taze Görünüm

Sıkılmış yüz hareketiyle yüz kaslarınızı sıkılaştırabilir ve cildinize ton kazandırabilirsiniz. Bu egzersiz için bir yere oturalım ya da ayaktaysak dik bir şekilde duralım. Derin bir nefes alalım ve yanaklarımızı şişirelim. Dışarı doğru üflüyor gibi yapalım ancak nefes vermeyelim. Daha sonra tuttuğumuz havayı bir yanaktan diğer yanağa aktaralım. Nefesimizi bırakmadan önce tutabildiğimiz kadar tutalım. Bu egzersizi günde 8-10 kez tekrarlayabilirsiniz. Düzenli yaptığınız zaman daha taze ve canlı görünen bir cilde sahip olduğunuzu göreceksiniz.

Göz Altı Kırışıklıkları

Göz altı kırışıklıkları için palyaço egzersizi yapalım. Göz altı kırışıklıklarından kurtulmak için dudaklarımızı kapalı tutup kulaklarımıza kadar gülümseyemeye çalışalım. Bu sırada burnumuzu buruşturalım. Daha sonrasında gülümsemeyi bırakalım ve dudaklarımızı büzelim. Ağzımızı kapalı tutalım ve çenemizi parmaklarımızla aşağıya doğru çekelim. Her adımı 5 saniye boyunca sürdürelim. Bu egzersizi günde 10 kez tekrarlayalım. Düzenli olarak bu egzersizi uyguladığınızda göz altı kırışıklıklarınızı yenebilir ve sarkan cildinizi toparlayabilirsiniz.

Peki siz bu yüz egzersizlerini nasıl buldunuz? Sizin de yaptığınız farklı yüz egzersizleri var mı? Haydi gelin yorumlarda buluşalım!

Editör Yağmur Gündüz fotoğrafı

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu