Ağız ve Diş Bakımıİyi Yaşam

Ağız Kokusu Problemi Yaşayan Herkesin Bilmesi Gerekenler

Ağız kokusu dünya üzerinde 4 kişiden 1 kişinin yaşadığı problemlerden biridir. Ağız sağlığınıza iyi bakmanız ve ağzınızı devamlı olarak nemli tutmanız büyük bir öneme sahiptir. Çünkü rahatsız edici durumlara ve endişelenmenize sebep olabilir.

Nefesinizi fresh tutmak için evinizde hazırlayabileceğiniz bazı doğal kürleri kullanabilirsiniz fakat bu durum sizin için bir devamlılık taşıyorsa bir diş hekimine görünmekte fayda var. Sizler için ağız kokusuna sebep olan şeyleri ve bunların nasıl önüne geçebileceğinizi araştırdık ve derledik. Öyleyse sıkı durun, başlıyoruz.

Bademcik Taşları

ağız kokusu

İlk önceliğiniz bademcik taşlarından kurtulmak olmalı. Bademcik taşları ne dediğinizi duyar gibiyim. Öyleyse hemen açıklayalım. Bademcik taşları, bademciklerinizde bulunan küçük beyaz lekelerdir. İçeride saklandıkları için neredeyse hiç görünmezler. Bu taşlar ağız kokusuna neden olurlar çünkü bakterileri çekerler ve mikroplardan meydana gelirler.

Bu problemi çözmenin bazı doğal yöntemleri vardır. Bunlar; madde içermeyen gargara kullanmak, elma sirkesi ile gargara yapmak, ılık tuzlu su ile gargara yapmak ve taşların oluşmasını engellemeye yardımcı olabilecek düşük basınçlı bir diş ipi kullanmaktır.

Kahvaltı

ağız kokusu

Kahvaltı öğününü asla atlamamalısınız. Kahvaltı yapmak, nefesiniz de dahil olmak üzere vücudunuz için günün en önemli öğünüdür. Yapılan bir çalışmada kahvaltı yapmayan insanların kahvaltı yapan insanlardan daha fazla ağız kokusu çektiğini kanıtlamıştır.

Kahvaltılarınızda düşük şekerli ve lif bakımından zengin her türlü besini tüketebilirsiniz. Bunlar; elma, marul, süt ve yoğurt olabilir. Unutmayın önemli olan öylesine bir kahvaltı yapmak değil, sağlıklı bir kahvaltı yapmaktır.

Nefes

nefes

Burnunuzdan nefes almalı, ağzınızdan vermelisiniz. Ağızdan nefes almak süreğen bir ağız kokusuna sebep olabilir. Çünkü bu durum tükürük üretiminin önüne geçer. Bu sebeple burundan nefes almak çok daha doğrudur. Çünkü solumakta olduğunuz havada nem birikmesine yardımcı olur.

Bunun yanında, ağız sağını olumsuz yönde etkileyebilecek başka yan etkileri de mevcuttur. Bu durum diş eti hastalığına neden olabilir, strese ve endişeye sebebiyet verebilir ve çenenizin küçülmesine yol açabilir. Yapılan bir çalışmada çocukların bile ağızlarından nefes alırlarsa ağız kokusu problemleri ile karşılaşabileceğini kanıtlamıştır.

Su

ağız kokusu

Ağır yemekler yedikten sonra mutlaka su içmeye özen göstermelisiniz. Ağır yemekler yemek ağız kokusuna sebep olabilir. Çünkü kimyasalları kan dolaşımınızdan akciğerlerinize gider ve sonuç olarak ağzınızdan yani nefesinizden dışarı çıkar. Fakat yine de bu tarz yiyecekleri seviyor ve tüketmekten keyif alıyorsanız sizin için birkaç tane ağız kokusunun önüne geçecek ipucumuz mevcut.

  • Baharatlı yiyecekler: Yemeğinizi yedikten sonra şekersiz sakız kullanabilirsiniz.
  • Kahve vb.: Bileşikleri durulamak için yemekten önce ve sonra su içebilirsiniz.
  • Balık: Yemeye başlamadan önce yemeğinize limon eklemeyi tercih edebilirsiniz.

Plaklar

ağız kokusu

Plaklarınızdan kurtulmak için diş ipi kullanabilirsiniz. Plak sorunu için bir diş hekimine gitmek elbette ki yararlıdır ancak yalnızca geçici olarak faydalı olabilir. Çünkü yediğimiz ve içtiğimiz her şeyin içinde bakteri vardır ve maalesef ki olmaya devam edecektir.

Bu sebeple diş ipi kullanımını alışkanlık haline getirmek, plağı dişlerinizin arasından çıkarmanın ve ağız kokusunun önüne geçmenin iyi bir yoludur. Dişlerinizin arasında sıkışmış olan, sizin dahi göremeyeceğiniz bütün parçacıkların ağzınızdan çıkmasına yardımcı olur.

Gün içerisinde ağzınızı çalkalamaya ve durulamaya da özen gösterin. Çünkü bu şekilde ağzınızda bulunan ve ağız kokusuna sebep olan bakterilerden kurtulabilirsiniz.

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu