Biliyor Muydunuz?Cilt BakımıGüzellik

Her Gün Yüzünüzü 1 Kez Yıkarsanız Neler Olur?

54 yaşındaki güzel oyuncu Salma Hayek’in güzelliğinin sırrını yüzünü yalnızca günde bir kere yıkamasına borçluymuş…

Öyleyse haydi gelin hep birlikte her gün düzenli olarak yüzünüzü 1 kez yıkarsanız neler olacağını birlikte inceleyelim.

yüz

Cildiniz çok daha yağsız olacaktır.

Yüzünüzü çok fazla yıkamak cildinizin içindeki suyu hapseden gerekli yağlardan arındırır ve nemlendirir. Cildinizde su az miktarda olursa kalan nemi korumak için sebum üretimi artacaktır. Sert ve güçlü içerikli temizleyiciler kullanmak bezlerinizin aşırı yağ üretmesine ve yağlı bir cilt oluşmasına yol açar.

Erken yaşlanmayı yavaşlatabilir.

Cildiniz temizlendikten ya da ölü deri hücrelerinden arındırıldıktan sonra daha iyi görünse de bu etki geçici olacaktır. Yüzünüzü çok fazla yıkadığınızda koruyucu cilt bariyerini oluşturan ölü deri hücrelerini de temizlersiniz, bu koruyucu tabaka olmadığında cildiniz çok daha savunmasız olur ve kırışıklıklar erkenden oluşabilir.

yüz

Cildinizi çevre kaynaklı zararlardan korur.

Cildinizin dış tabakası onu çevreden gelebilecek bütün olası hasarlara karşı koruyan tabakadır. Çünkü bulunan hücreler zaten ölmüş ya da ölmek üzeredir. Eski hücrelerin bulunduğu dış koruması olmadığında cildiniz “çıplak” sayılır ve çevrede bulunan zararlı kirliliklere ve toksinlere maruz kalır.

Cildiniz normalden daha çok nemlenecektir.

Güzellik ürünleri ile yapılan cilt temizliğinin kirleri ortadan kaldırdığı ve cilt bakımı rutininde önemli bir adım olduğu ne kadar doğru olsa da bunu çok sık yapmak cildin aşırı kuru kalmasına sebep olur. Cildiniz sabahları su ile yıkadığınızda, cildi sağlıklı ve nemli tutmaya yarayan doğal yağları kaybetmez.

woman washing her face 2022 01 26 21 18 51 utc min

Akne ataklarınız ve yüzünüzdeki kızarıklıklar azalır.

Yüzü aşırı fazla yıkamak cildin sağlıklı olan asidik dengesini bozarak tahrişe ve kızarıklığa sebep olabilir. Çok fazla yıkamak aynı zamanda cildin üst katmanını da yok eder. Bu da bakterilerin cilde daha kolay nüfuz etmesine sebep olur. Bu bakteriler de akneye, kızarıklığa ve iltihaplanmalara bile yol açabilir.

Editör Yağmur Gündüz fotoğrafı

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu