Psikoloji

Zihinsel Olarak Güçlü Olmak İçin 6 Öneri!

Zihinsel güçlülük sihir gibidir. Kötü şeylerle nasıl başa çıkmamız gerektiğini ve aynı zamanda iyi şeyleri nasıl karşılamamız gerektiğini bizlere gösterir. Peki güçlü bir zihin nasıl olmalıdır? İşte zihinsel olarak güçlü olabilmek için 6 öneri…

Kariyer, aile, arkadaşlık ve ikili ilişkilerimizde dahil olmak üzere zihinsel güç çok önemlidir. Hayatımızda yaşanan gerileme ya da gelişmeleri nasıl yansıttığımız, zihnimizde nasıl yönlendirdiğimiz oldukça önemlidir. Zihnimizi güçlü kılmak bizi hem karakter bakımından hem de ruhsal bakımdan daha dayanıklı biri yapacaktır. Peki zihinsel olarak güçlü olmak için 6 öneri nedir? İşte Güzelliğin Peşinden altın değerinde 6 öneri…

Başarısızlık Sonrası Pes Etme!

Hayatta birçok denememiz olabilir. Bu denemeler kimi zaman başarı ile kimi zaman başarısızlık ile sonuçlanabilir. Başarısızlıkla sonuçlanan deneyimlerimizden sonra pes etmek güçlü bir zihin örneği değildir. Güçlü bir zihin ne olursa olsun pes etmeyen demektir. Ne olursa olsun cesurca denemekten ve başarısızlıklarınızdan sonra ayağa kalkıp devam etmekten vazgeçmeyin.

Kontrol Edemediğiniz Şeylere Enerji Harcamayın!

Hayatımızda genel olarak kontrol edemediğimiz, çözüm yolu üretemediğimiz ve bizlik olmayan pek çok durum bulunur. Bu gibi durumların arasından sıyrılmak ise tamamen yönümüzü değiştirmekten geçer. Kontrol edemediğimiz şeyler üzerine fazla düşünmek bizlerin günden güne yıpranmasına neden olacaktır. Bu nedenle sizlerde hayatınızda kontrol edemediğiniz olayların olduğunu düşünüyorsanız enerjinizi onun üzerinden çekmeli ve başka konulara yönlendirmelisiniz.

Geçmişe Takılı Kalma

Geçmişe takılı kalmak günümüzde birçok kişinin yaşadığı problemler arasında yer alır. Geçmişte yaşadığımız olaylar, ilişkiler üstümüzde her ne kadar etki bırakmış olursa olsun bırakmamız gerektiği yerde kalmalıdır. Yıllar önce yaşanan bir olayın günümüzde kafanızda dönmesi, yıpranmanız neden olur. Bu da gerekli konular üzerinde durmaktan sizleri alıkoyacaktır. Geçmişte takıldığımız bir ilişkiden örnek vermek gerekir ise bunu şöyle değerlendirmemiz gerekebilir;

İnsanların hayatımız üzerinde farklı rolleri bulunur. Hayatımızda rolü biten kişilerin ise o an ayrılması gerekir. Geçmişte kalan olayları ve insanları bu şekilde düşünebiliriz. Hala hayatımızda olay veya kişi yoksa rolü bitmiş demektir.

Duygularınızın Etkilenmesine İzin Vermeyin!

Başkaları bizlerin ne yaşadığını bilemez. Sadece bizler gerçek duygularımızı bilebiliriz. Bu nedenle ne düşündüğümüz ve ne hissettiğimiz oldukça önemlidir. Başkalarının duygu ve düşüncelerinizi yönlendirmesine izin vermeyin. İnsanlar anlattığımız kadarına sahip olabilir. Onlar ne bilirlerse bilsinler olayları yaşayan ve gören sadece bizleriz.

Başkalarının Başarıları Sizleri Sinirlendirmesin!

Başarı ne kadar çok çabalarsak çabalayalım bazen başkalarına ait olabilir. Bu noktada başkalarına sahip oldukları şeyler için kızmak bencillik olacak ve içimizde günden güne beslediğimiz gereksiz hırs bizleri yiyip bitirecektir. Bu nedenle başkalarının başarılı olmasını izlerken tek yapmamız gereken kendimize olan konsantrasyonu arttırmaktır.

Anında Sonuç Beklemekten Vazgeçin!

Hayattan isteklerimiz olabilir. Bu isteklerin sonucunda verdiğimiz çabanın anında sonuç vermesini bekleyebilir miyiz? Tabii ki hayır. Sizlerde çabaladığınız ve içtenlikle istediğiniz bir konuda başarı elde etmek istiyorsanız bunu uzun süreçlere yaymalısınız. Anında sonuç beklemek, başarıyı kısa sürede elde etmeye çalışmak zayıflığımızın göstergesidir.

Aylin Soyer fotoğrafı

Aylin Soyer

Goethe'ye atfedilen 'güzellik heryerde aranan konuktur' sözüyle güzelliğe dair ne varsa...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu